Niższy podatek to wyższa emerytura

Niższy podatek to wyższa emerytura

Od pierwszego października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Niższy podatek to wyższa emerytura lub renta.

Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści. Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto emeryci i renciści odczują już w październiku. Na konto wpłynie od kilku do kilkudziesięciu złotych więcej, co w skali roku da od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dzięki obniżeniu stawki podatkowej osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie tj. 1 100 zł brutto (935 zł netto) zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł. Ci, którzy dostają 2 500 zł – zyskają 23 zł, a osoby ze świadczeniem w wysokości 7 000 zł – otrzymają 67 zł więcej. ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł.

– Ponieważ realna stawka w rozliczeniu dochodów będzie wynosić 17,75 proc. a nie równe 17 proc. w rozliczeniu rocznym podatków seniorów może dojść do niedopłaty, którą trzeba będzie w 2020 roku pokryć – przestrzega Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Można tego jednak uniknąć, wystarczy złożyć w ZUS wniosek o rozliczenie według wyższej stawki, która jest wynikową obowiązujących w tym roku dwóch stawek, czyli 18 proc. przez trzy kwartały i 17 proc. za ostatni kwartał – dodaje rzeczniczka.

Niższy podatek to wyższa emerytura

Niższy podatek to wyższa emerytura (źródło: ZUS)

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.