Noc muzeów 2018

Noc muzeów 2018

Kulturalni, znający miasto wrocławianie nie mają problemu, gdzie się wybrać w sobotę 19 maja. Dla tych, co chcą zobaczyć, jak wyglądają kolejki do kultury ten krótki przewodnik.

Muzeum Pana Tadeusza od 17:00
W ten szczególny dzień zachęcamy do zwiedzania dwóch części wystawy stałej „Rękopis »Pana Tadeusza«” i „Misja: Polska” wraz z wystawą czasową „Księgi Pana Tadeusza”. Ekspozycje będą w całości dostępne dla zwiedzających. W ramach programu wydarzeń odbędą się również czytania aktorskie, warsztaty pisania gęsim piórem, zajęcia z ilustracji dla dorosłych oraz wykład o erotyce w malarstwie. Polecamy też atrakcje dla najmłodszych #muzealniaków, szczególnie spotkanie z wirtualnym przewodnikiem w czasie – Romanem Tyczkiem, który będzie czekał na dzieci i rodziców w Tunelu Wrażeń.

Muzeum Narodowe zaczyna od 16:00
W tym roku do magazynów jeszcze nie wejdziemy, ale i tak będzie mnóstwo atrakcji.
Z okazji 70-lecia Muzeum w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu na wszystkich zwiedzających będzie czekać gra terenowa z zadaniami w formie quizu związana ze zbiorami Muzeum. Wieczór wzbogacą wykłady – o sekretach muzealnej kolekcji oraz zapowiedź nowej wystawy stałej rzemiosła artystycznego na poddaszu, której otwarcie uświetni lipcowe obchody jubileuszu. Nie zabraknie oczywiście warsztatów dla dzieci! Tworzymy Muzeum Emocji zabawa plastyczna dla dzieci, obowiązują zapisy*
Starzy znajomi, czyli jak dobrze znasz Muzeum
gra terenowa, karty do pobrania w holu wejściowym
Sekrety zabytków z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu i „Cudo-Twórcy”, czyli o lipcowych muzealnych niespodziankach

Muzeum Etnograficzne, 16.00–24.00
Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym upłynie pod znakiem weselnej zabawy. Wieczór rozpocznie otwarcie wystawy „Wesela 21” oraz oprowadzanie kuratorskie, a następnie wszyscy ruszą do tańca przy muzyce weselnego DJ-a. Młodsi zwiedzający będą mogli wziąć udział w sesji fotograficznej z weselnymi rekwizytami i wykonać pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Muzeum. Równolegle prowadzone będą zajęcia plastyczne dotyczące zapomnianych ślubnych akcesoriów – rózgi, korony i woniaczki.
Zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat
• zwiedzanie wystawy „Wesela 21” i wiele innych w tym wieczór muzyczny

Pawilon Czterech Kopuł, 16.00–24.00
W Pawilonie Czterech Kopuł przez cały wieczór na zwiedzających będą czekały karty z zadaniami dotyczącymi dzieł na wystawie stałej oraz na wystawie czasowej „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa”. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady. W określonych godzinach będzie można również posłuchać wolontariuszy opowiadających o wybranych dziełach, a w kąciku pracy twórczej na dziedzińcu wszyscy będą mogli oddać się kreatywnym zajęciom. Nie zabraknie także warsztatu dla najmłodszych. Jak odszyfrować sztukę współczesną.Wolontariusze opowiedzą o 5 wybranych dziełach z wystawy stałej i czasowej.

Muzeum Uniwersyteckie 18:00
Muzeum UWr w ramach Nocy Muzeów umożliwi wstęp do niedostępnych na co dzień dla zwiedzających sal uniwersyteckich: gabinetu rektora i sali obrad Senatu. W tych pięknych, znajdujących się na końcu wschodniego skrzydła gmachu głównego, pomieszczeniach zapadają najważniejsze dla uniwersytetu decyzje!

Sky Tower
Bezpłatne wjazdy na 49 piętro od godz. 22.00 do godz. 2.00

18. Noc Nadodrza
Po drugiej stronie Odry mnóstwo ciekawych wydarzeń, warsztaty, wystawy, festiwal kuchni indyjskiej i wiele innych.
Jatki, ulubione miejsce artystów.
Muzeum Współczesne od 18:00
Muzeum Architektury od 18:00
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego od 18:00
Centrum Historii Zajezdnia od 16:00
Narodowe Forum Muzyki 15:00 do 23:30
Muzeum Odry od 18:00

Wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów znajdziecie na stronie https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/1262484-noc-muzeow-2018-wroclaw?termin=389176#szczegolowy-program
Dla dzieci Noc Muzeów rozpoczyna się wcześniej, tutaj szczegółowy program
https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/edukacja-i-rozwoj/1262486-dobranocka-noc-muzeow-dla-dzieci#szczegolowy-program

Komunikacja
Bezpłatna zabytkowa linia tramwajowa M1
Dla miłośników dawnych wrocławskich tramwajów do dyspozycji będzie tramwaj Konstal z 1960 r.
• Tramwaj kursował będzie co 15 min, w godzinach 17.00-23.00.
• Trasa: Ossolineum – Grodzka (Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego) – Nowy Świat (Arsenał) – Kazimierza Wielkiego (Pałac Królewski) – pl. Dominikański (Muzeum Architektury i Muzeum Poczty i Telekomunikacji) – Oławska – pl. Powstańców Warszawy (Muzeum Narodowe) – Most Pokoju – Wyszyńskiego – Sienkiewicza (Muzeum Przyrodnicze) – pl. Bema – Mosty Młyńskie – św. Jadwigi – Most Piaskowy – Grodzka – Ossolineum

Bezpłatna zabytkowa linia autobusowa M
Do najbardziej oddalonych placówek będzie można dotrzeć specjalną, bezpłatną linią autobusową „M2” obsługiwaną zabytkowymi autobusami marki Ikarus260, Jelcz M11 i Jelcz PR110M.
• Autobus będzie kursował co 30 min w godz. od 17.00 do 23.00• Trasa: Stacja kolejowa Wrocław Osobowice (Muzeum Militariów) – Pełczyńska – Obornicka – Bezpieczna – Łużycka – Osobowicka (CK Agora) – Reymonta – pl. Staszica – Pomorska – Most Pomorski – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – pl. Dominikański (Muzeum Architektury; Muzeum Poczty i Telekomunikacji) – Oławska – pl. Powstańców Warszawy – Urząd Wojewódzki (Muzeum Narodowe)

Zapowiada się smakowicie i interesująco. Będziemy wędrować między placówkami i wystawać w kolejkach z uśmiechem. A Wy?

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.