
Nordic walking to samo zdrowie!
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia. Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nasz organizm. Systematyczne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, wzmacnia się układ immunologiczny, dzięki czemu mniej chorujemy. W ostatnim czasie niezwykle popularną formą rekreacji jest nordic walking. O tym, jakie osoby mogą uprawiać takie ćwiczenia oraz na czym dokładnie one polegają, dla „Gazety Senior” opowiada – Pan Marcin Spitalniak, Wiceprezes Stowarzyszenia FAN.
Nordic walking to dyscyplina sportowa, a dokładnie marsz z kijami. Taka forma ćwiczeń powstała w Finlandii. Na początku służyła narciarzom biegowym, którzy w taki sposób przygotowywali się do całorocznego treningu. Obecnie to jedna z najpopularniejszych form rekreacji. W Polsce jest wielu miłośników uprawiania tego typu ćwiczeń. Dla jakich zatem osób wskazany jest ten sport?
Nordic walking to idealne ćwiczenia dla każdej grupy wiekowej. Przeznaczone są dla osób młodych lubiących zdrowy i aktywny tryb życia oraz dla seniorów jako forma rehabilitacyjno-rekreacyjna. Nordic walking wskazany jest również dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z bieganiem. – mówi Pan Marcin
Osoby, które chcą ,,rozpocząć marsz z kijami” powinny zwrócić uwagę na prawidłowe wykonywanie ruchów. Ważna jest technika. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby po kontuzji lub takie, które wcześniej nie miały do czynienia z taką formą ćwiczeń. Istotnym elementem tej dyscypliny sportu są kije, które powinny być prawidłowo dobrane do wysokości naszego ciała, pod kątem prostym w łokciu. U osób starszych kijki można obniżyć o 5 cm, by ułatwić im poruszanie. Podczas uprawiania nordic walking ważne jest ułożenie nóg. Osoby powinny odbijać się z pięty na palce. Ręce powinny być wyprostowane, należy unikać zgięć. W czasie wykonywania ćwiczeń kijki należy wbijać w połowie ruchu. Kije powinny być ułożone względem podłoża – najlepiej pod kątem 60 stopni, nie pod katem prostym!
Uprawianie nordic walking bez wątpienia wpływa na kondycję fizyczną, poprawę naszego samopoczucia. Poprzez systematyczne uprawianie tych ćwiczeń, w naszym organizmie zachodzi wiele pozytywnych zmian. Nordic walking w dużym stopniu wpływa na stan naszych kolan, wzmacniają się mięśnie. ,,Marsz z kijkami” wskazany jest jak najbardziej seniorom. Osoby, które chorują na Parkinsona czy Alzheimera powinny uprawiać taką formę rekreacji.
Dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z nordic walking, wskazany jest regularny marsz. Ćwiczenia rekreacyjne powinno wykonywać się codziennie, najlepiej po 15-20 minut. W przypadku formy treningu, intensywność ćwiczeń powinna zależeć od dystansu. Istotnym elementem uprawiania nordic walking jest odpowiedni sprzęt sportowy. Ważne jest dobranie kijków z końcówką i rękawiczką wokół trzonka na górze. Wskazany jest sportowy ubiór, najlepiej dresy oraz wygodne adidasy. Warto także kupić bieliznę termiczną.
Dodajmy, że Pan Marcin w 2010 roku zdobył Mistrzostwo świata w Austrii. Jest również pomysłodawcą i założycielem organizacji FAN, angażującej się w różnego rodzaju działania, które zachęcają do aktywnego trybu życia. W szczególności osoby starsze są istotną grupą stowarzyszenia. Organizacja FAN jest dla każdego. Oprócz działających grup nordic walking są również zespoły rowerowe, wycieczkowe, klub siatkarski oraz klub seniora.
Wiceprezes organizacji podkreśla istotę popularnej formy rekreacji – Pamiętajmy, że nordic walking jest spacerem, a nie wyścigiem.
fot. Marcin Spitalniak
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016