Nowa usługa w ramach pakietu „Poznań VIVA senior”

Nowa usługa w ramach pakietu „Poznań VIVA senior”

Pakiet „Poznań VIVA senior” to efekt pionierskich w skali kraju prac nad polityką senioralną. Roman Szymański przeanalizował, na co mogą liczyć seniorzy w Poznaniu.

Obecnie w Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia, a z prognoz GUS wynika, że liczba seniorów z roku na rok będzie się zwiększać. Dlatego miasto sukcesywnie rozwija pakiet „Poznań VIVA senior” i pracuje nad kolejnymi sposobami wsparcia dla starszych mieszkańców. Starania zostały docenione: w lipcu 2016 r. Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej miejscowości otwarte na potrzeby osób starszych.

Pakiet „Poznań VIVA senior” to pierwsza w kraju tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób, które ukończyły 60 lat. Do bogatego pakietu usług właśnie dołączyła kolejna: Poznańska Opaska Medyczna SOS. Możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi pomocowej mają wszyscy mieszkańcy Poznania, a jedynym kryterium jest wiek. O najnowszym pakiecie poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w dniu 31 lipca br., która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania. W konferencji wzięli udział między innymi: Jędrzej Solarski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Zdzisław Szkutnik – przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, Marcin Zieliński – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

„Poznań VIVA senior” - konferencja prasowa

„Poznań VIVA senior” – konferencja prasowa

Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia. Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale – co równie ważne – sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc – wyjaśnił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018 r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.

Pakiet „Poznań VIVA senior”

Pakiet to zestaw propozycji, które ułatwiają życie starszym poznaniakom. W jego ramach działa m.in. Pudełko Życia – bezpłatne pudełko, które umieszcza się na półce na drzwiach lodówki. Zawiera ono ankietę dotyczącą poważnych chorób, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancji uczulających. Obok danych o przebytych operacjach i zabiegach jest tam informacja, komu przekazać klucz do domu, kogo zawiadomić w razie potrzeby lub kto ma się zaopiekować zwierzętami domowymi. W zestawie znajduje się także naklejka na zewnętrzne drzwi lodówki, informująca ratowników medycznych, że mogą tam szukać informacji. Do lipca 2018 skorzystało z niego ponad 16 tysięcy poznaniaków.

W ramach pakietu działa też „Złota Rączka dla seniora” – starsi mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z darmowej pomocy fachowca, który wykona drobne naprawy w domu. Tylko w 2017 roku wykonano 846 takich usług w mieszkaniach 613 seniorów. W 2018 roku w budżecie Miasta zarezerwowano pieniądze na kolejne 1,5 tys. drobnych napraw.

Projekt „Taksówka dla seniora” pozwala starszym poznaniakom za darmo dojechać taksówką do lekarza specjalisty czy urzędu. Do połowy lipca 2018 r. wykonano ponad 3.9 tys. takich kursów.

Z kolei w ramach usługi „Książka dla Seniora” osoby, które skończyły 60 lat, mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy z Biblioteki Raczyńskich z bezpłatnym dowozem. Do 23 lipca 2018 wypożyczono w ten sposób 228 książek.

W mieście działa też Poznańska Złota Karta, która upoważnia do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów oferowanych przez prawie 90 partnerów. Zgłosiło się po nią już ponad 12,8 osób.

Jedną z najnowszych usług jest działająca od czerwca 2018 miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70. rok życia. Sprzęt jest wypożyczany na 3 miesiące. Z tego ułatwienia skorzystało już 22 poznaniaków. Nowością jest też projekt „Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów”. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem – choć ruszyła pod koniec czerwca 2018 – zdążyło z niej skorzystać już 38 seniorów.

Roman Szymański

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.