Nowość: Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora

Nowość: Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora

We Wrocławiu ruszył projekt Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora z bezpłatnymi usługami dla osób w wieku 90+. Pierwsze karty najstarszym wrocławskim seniorom wręczono 10 czerwca.

Zgodnie z zapowiedzią, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zainaugurował kolejną, tym razem Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora, uroczyście wręczając ją pierwszym sześciu wrocławianom w wieku 90+.

Jak powstała karta?

– Przyszedł czas, gdy uznaliśmy, że Srebrna Karta, która oferuje m.in. usługę bezpłatnego Taxi 75+, przestała wystarczać. Wtedy pojawiły się nowe pomysły w zespole WCRS-WCS, który pracuje z seniorami. Pomyśleliśmy, że to może za mało i mieliśmy poczucie, że należy naszych najstarszych seniorów wesprzeć jeszcze mocniej. To grono osób, które chyba najbardziej potrzebuje szczególnych usług. W ogóle idea Wrocławskiej Karty Seniora polega na wspieraniu starszych wrocławian. To jest pomysł pierwszy w Polsce. I jako pionierzy uznaliśmy, że ciąży na nas też obowiązek rozwijania tej idei i wspierania w jak najszerszym zakresie. Stąd pojawiła się Szmaragdowa Karta Seniora, bo przede wszystkim ma ona uhonorować ten piękny wiek. I zaczęły się pomysły, jak można wesprzeć te osoby, by ich komfort życia był jak największy – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to innowacyjny projekt, który zapewnia wrocławianom w wieku 90+ (w tym m.in. kombatantom, weteranom, osobom represjonowanym) promocyjne oferty przygotowane przez Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora, a także możliwość korzystania z bezpłatnych usług.
– Zaczęliśmy rozpatrywać, o jakie usługi i do kogo moglibyśmy się zwrócić, przeprowadziliśmy analizę potrzeb. Pomyśleliśmy: przecież fryzjer może być potrzebny, bo ładne uczesanie poprawia samopoczucie, że manicure i pedicure też są potrzebne, a niekoniecznie łatwo jest wyjść osobom w wieku 90+, żeby skorzystać z takich usług. Tak narodził się pomysł, żeby poszukać partnerów, którzy mogliby domowo usługi te zapewniać naszym seniorom – wyjaśnia Dorota Feliks.

Bezpłatnie i z dojazdem do domu

Wszystkie usługi w ramach Szmaragdowej Wrocławskiej Karty Seniora są bezpłatne i wszystkie z dojazdem do domu. W ofercie dla osób 90+ znajdują się: bezpłatny fryzjer z dojazdem do domu; bezpłatny pedicure podologiczny + manicure z dojazdem do domu; bezpłatna kontrola wzroku i wykonanie 1 pary okularów; bezpłatna kontrola słuchu, serwis używanego aparatu, wypożyczenie na 2 tygodnie nowego aparatu; odwiedziny wolontariuszy (młodzież 16+) w celu wspólnego spędzenia czasu; bezpłatne wypożyczenie i dostarczenie do domu książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to produkt rozwojowy, który będzie się zmieniał w trakcie jego zastosowania, tak jak zmieniają się nasi seniorzy – dodaje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW. I podkreśla, że projekt jest nie tylko innowacyjny, ale także międzypokoleniowy: – Młodzi wolontariusze i najstarsi mieszkańcy miasta będą mieli okazję do wspólnego przebywania. To wielopłaszczyznowy rozwój pokoleń.
Ilona Zakowicz, Rzecznik Seniora i Opiekuna, również mocno akcentuje wspólną płaszczyznę międzypokoleniową: – Młodzież będzie przychodzić do seniorów, czytać im, wspólnie grać w gry, rozmawiać.

Trzy karty seniora

Przypomnijmy, że Wrocław ma teraz już trzy karty seniora. Złota Wrocławska Karta Seniora przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 75 lat, obejmuje m.in. dojazd i powrót bezpłatną taksówką do urzędu lub lekarza specjalisty. Srebrna Wrocławska Karta Seniora przeznaczona dla wrocławian w wieku 60+ umożliwia natomiast korzystanie z szeregu zniżek i specjalnych ofert z zakresu kultury, edukacji, zdrowia, sportu, rekreacji i innych.
– Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to bardzo cenny projekt społeczny, bo niesie za sobą obustronną korzyść dla seniorów i młodzieży, jednocześnie będąc wspaniałym przygotowaniem do starości. Całość usług finansuje gmina Wrocław. Będziemy zabezpieczać środki, żeby taką ofertę już zawsze mieć – podsumowuje dyrektor Dorota Feliks.

Jak otrzymać Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora?

Należy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do siedziby Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora (pl. Dominikański 6 we Wrocławiu, Punkt Informacyjny lub pokój nr 15). Kartę można wyrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Zgłoszenia może również dokonać osoba pisemnie przez Seniora upoważniona (wzór upoważnienia dostępny na www.seniorzy.wroclaw.pl). Karta jest bezpłatna.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.