
Nowość: Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora
Spis Treści
We Wrocławiu ruszył projekt Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora z bezpłatnymi usługami dla osób w wieku 90+. Pierwsze karty najstarszym wrocławskim seniorom wręczono 10 czerwca.
Zgodnie z zapowiedzią, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zainaugurował kolejną, tym razem Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora, uroczyście wręczając ją pierwszym sześciu wrocławianom w wieku 90+.
Jak powstała karta?
– Przyszedł czas, gdy uznaliśmy, że Srebrna Karta, która oferuje m.in. usługę bezpłatnego Taxi 75+, przestała wystarczać. Wtedy pojawiły się nowe pomysły w zespole WCRS-WCS, który pracuje z seniorami. Pomyśleliśmy, że to może za mało i mieliśmy poczucie, że należy naszych najstarszych seniorów wesprzeć jeszcze mocniej. To grono osób, które chyba najbardziej potrzebuje szczególnych usług. W ogóle idea Wrocławskiej Karty Seniora polega na wspieraniu starszych wrocławian. To jest pomysł pierwszy w Polsce. I jako pionierzy uznaliśmy, że ciąży na nas też obowiązek rozwijania tej idei i wspierania w jak najszerszym zakresie. Stąd pojawiła się Szmaragdowa Karta Seniora, bo przede wszystkim ma ona uhonorować ten piękny wiek. I zaczęły się pomysły, jak można wesprzeć te osoby, by ich komfort życia był jak największy – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to innowacyjny projekt, który zapewnia wrocławianom w wieku 90+ (w tym m.in. kombatantom, weteranom, osobom represjonowanym) promocyjne oferty przygotowane przez Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora, a także możliwość korzystania z bezpłatnych usług.
– Zaczęliśmy rozpatrywać, o jakie usługi i do kogo moglibyśmy się zwrócić, przeprowadziliśmy analizę potrzeb. Pomyśleliśmy: przecież fryzjer może być potrzebny, bo ładne uczesanie poprawia samopoczucie, że manicure i pedicure też są potrzebne, a niekoniecznie łatwo jest wyjść osobom w wieku 90+, żeby skorzystać z takich usług. Tak narodził się pomysł, żeby poszukać partnerów, którzy mogliby domowo usługi te zapewniać naszym seniorom – wyjaśnia Dorota Feliks.
Bezpłatnie i z dojazdem do domu
Wszystkie usługi w ramach Szmaragdowej Wrocławskiej Karty Seniora są bezpłatne i wszystkie z dojazdem do domu. W ofercie dla osób 90+ znajdują się: bezpłatny fryzjer z dojazdem do domu; bezpłatny pedicure podologiczny + manicure z dojazdem do domu; bezpłatna kontrola wzroku i wykonanie 1 pary okularów; bezpłatna kontrola słuchu, serwis używanego aparatu, wypożyczenie na 2 tygodnie nowego aparatu; odwiedziny wolontariuszy (młodzież 16+) w celu wspólnego spędzenia czasu; bezpłatne wypożyczenie i dostarczenie do domu książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to produkt rozwojowy, który będzie się zmieniał w trakcie jego zastosowania, tak jak zmieniają się nasi seniorzy – dodaje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW. I podkreśla, że projekt jest nie tylko innowacyjny, ale także międzypokoleniowy: – Młodzi wolontariusze i najstarsi mieszkańcy miasta będą mieli okazję do wspólnego przebywania. To wielopłaszczyznowy rozwój pokoleń.
Ilona Zakowicz, Rzecznik Seniora i Opiekuna, również mocno akcentuje wspólną płaszczyznę międzypokoleniową: – Młodzież będzie przychodzić do seniorów, czytać im, wspólnie grać w gry, rozmawiać.
Trzy karty seniora
Przypomnijmy, że Wrocław ma teraz już trzy karty seniora. Złota Wrocławska Karta Seniora przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 75 lat, obejmuje m.in. dojazd i powrót bezpłatną taksówką do urzędu lub lekarza specjalisty. Srebrna Wrocławska Karta Seniora przeznaczona dla wrocławian w wieku 60+ umożliwia natomiast korzystanie z szeregu zniżek i specjalnych ofert z zakresu kultury, edukacji, zdrowia, sportu, rekreacji i innych.
– Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to bardzo cenny projekt społeczny, bo niesie za sobą obustronną korzyść dla seniorów i młodzieży, jednocześnie będąc wspaniałym przygotowaniem do starości. Całość usług finansuje gmina Wrocław. Będziemy zabezpieczać środki, żeby taką ofertę już zawsze mieć – podsumowuje dyrektor Dorota Feliks.
Jak otrzymać Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora?
Należy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do siedziby Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora (pl. Dominikański 6 we Wrocławiu, Punkt Informacyjny lub pokój nr 15). Kartę można wyrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Zgłoszenia może również dokonać osoba pisemnie przez Seniora upoważniona (wzór upoważnienia dostępny na www.seniorzy.wroclaw.pl). Karta jest bezpłatna.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021