Nowy DPS w Poznaniu

Nowy DPS w Poznaniu

Problem ludzi w podeszłym wieku nie jest obojętny włodarzom miasta. Wiele przedsięwzięć realizowanych jest już obecnie, choćby związanych z aktywizacją seniorów, i to na różnych polach działalności. Jest kolejna zapowiedź, tym razem inwestycyjna, która może w znaczny sposób polepszyć byt osób w podeszłym wieku.

Poznań dysponuje kilkunastoma domami pomocy społecznej (w dużej części dziennymi), jednak czas oczekiwania na przyjęcie do DPS jest długi i wynosi, w niektórych przypadkach, nawet do dwóch – trzech lat. Czy tak długo mogą czekać na miejsce osoby potrzebujące opieki?

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Jednym z działających DPS w Poznaniu jest placówka mieszcząca się przy ul. Bukowskiej, będąca jednostką organizacyjną działającą jako jednostka budżetowa miasta, w której obecnie znajduje się 140 miejsc dla osób w podeszłym wieku. Mimo, że pensjonariusze mają do dyspozycji gabinety rehabilitacji, terapii zajęciowej, jadalnię, kaplicę oraz mały wewnętrzny ogródek, to obecna lokalizacja przy ruchliwej ulicy, w przedwojennej kamienicy, w pokojach nawet 4 – osobowych powoduje, że warunki mocno odbiegają od standardów przyjętych w innych krajach. Dyrektor placówki – Marek Grzegorzewski, w rozmowie z nami, przedstawił nam wyjątkową propozycję realizacyjną, która spowoduje radykalne zmiany. Pierwotnie zakładano poważny remont. Koszt remontu i przystosowania domu do obecnie obowiązujących przepisów i standardów wyniósłby ok. 20 mln złotych oraz dodatkowo spowodowałby potrzebę zamknięcia na dłuższy okres czasu całej placówki. Zaczęto rozważać inne alternatywne rozwiązanie. I znaleziono…

W pierwszej połowie 2019 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej przeniosą się do dwóch nowych budynków na Strzeszynie. Koszt całej inwestycji powinien się zamknąć kwotą 35 mln. złotych. Nowe budynki zlokalizowane będą przy ul. Żołnierzy Wyklętych, gdzie na działce o wielkości ponad 2 ha staną dwa budynki, każdy z nich pomieści po 100 mieszkańców. Oba będą posiadały podpiwniczenie, parter oraz pierwsze piętro. W porównaniu do obecnej lokalizacji seniorzy zyskają poczucie większej swobody, bowiem zaplanowano dla nich dużo większe pokoje o wielkości 28 mkw. Koncepcja przewiduje, że stworzone zostaną całkowicie inne warunki pobytu. Nie będzie już lokalizacji pokoi rozmieszczonych w systemie zbliżonym do szpitali, czy z wieloma pokojami przypominającymi korytarze w hotelach, a powstaną osobne „familie” – wydzielone części, po sześć pokoi każda, z oddzielnym węzłem sanitarnym i wspólną częścią użytkową, dużym dodatkowym pomieszczeniem wypoczynkowym oraz z aneksem kuchennym, a to wszystko dodatkowo spowoduje zwiększenie poczucia intymności zamieszkujących je grup pensjonariuszy.

Cały teren podzielony zostanie na kilka stref: Publiczną – ogólnodostępną, z dojazdami i parkingami. Półpubliczną – z terenami rekreacyjnymi i kulturalnymi oraz placami technicznymi z możliwością dojazdów obsługi – typu catering, straż pożarna, pogotowie, oraz Mieszkalną – z ogrodami przydomowymi, dostępną tylko dla pensjonariuszy.

Dla wielu starszych osób pobyt w takiej placówce, to szansa na znaczną poprawę ich sytuacji życiowej i zdrowotnej. Wyrazić należy jedynie nadzieję, że plany realizacyjne tej, tak ważnej, realizowanej przez Urząd Miasta Poznania inwestycji, zostaną w pełni zrealizowane i w przewidywanym terminie zostanie ona oddana do użytku.

DPS Poznań

DPS Poznań

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański, Poznań
Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Poznań, ul. Międzychodzka / arch. Anna Mika, arch. Małgorzata Jazdon-Koper

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.