O czyste powietrze dla Wrocławia. Lokalny Program Osłonowy

O czyste powietrze dla Wrocławia. Lokalny Program Osłonowy

W czwartek na sesji Rady Miejskiej Wrocławia jednym z punktów, które będą omawiane, jest Lokalny Program Osłonowy.

O czyste powietrze
Po ubiegłorocznej akcji medialnej, po raportach ekologów, politycy samorządowi podjęli działania. Zostały przygotowane uchwały antysmogowe, działa program Kawka, i teraz będzie można uzyskać dopłaty do kosztów eksploatacji mieszkań. Wrocławscy radni chcą premiować wymianę sposobu ogrzewania mieszkań z pieców opalanych węglem na korzystniejsze dla jakości powietrza. Wrocław preferuje podłączenia do sieci ciepłowniczej dla budynków dużych oraz fotowoltaikę i pompy ciepła dla domków. Dobrym rozwiązaniem jest też ogrzewanie gazowe.

Wyższe koszty
Wymiana sposobu ogrzewania łączy się z wyższymi kosztami eksploatacji. Przecież w dalszym ciągu ogrzewanie mieszkań przy pomocy węgla jest najtańszym sposobem na zapewnienia w zimie temperatur do normalnej egzystencji. By zachęcić do zmiany sposobu myślenia, miasto będzie oferowało dopłaty do rachunków za droższe media niż węgiel. Radni spodziewają się, że tym sposobem poprawi się jakość powietrza we Wrocławiu.

Program osłonowy
Na program do 2023 roku przeznaczono 16,5 miliona złotych. Pieniądze trafią do tych, którzy spełniają szereg kryteriów. Obsługa programu będą zajmowali się pracownicy Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej. Lokalny Program Osłonowy zostanie wdrożony po koniecznych krokach legislacyjnych jeszcze przed sezonem grzewczym i będzie obejmował te osoby, które w 2018 roku i następnych latach wymienią ogrzewanie piecowe na bardziej ekologiczne.
Projekt ustawy Rady Miejskiej pod linkiem https://www.wroclaw.pl/rozmawia/nowa-stronalokalny-program-oslonowy-dla-osob-wymieniajacych-piece-ogloszenie-o-konsultacjach-spolecznych

Kryterium dochodowe
Dosyć wysoko zostało ustawione kryterium dochodowe. Pomoc otrzymają nawet te osoby, których dochód wynosi 550% kryterium dochodowego stosowanego w pomocy społecznej. Dopłaty będą przysługiwały zatem nawet osobom, które uzyskują dochód 3487 złotych miesięcznie. Program jest tak skonstruowany, by zachęcić do wymiany pieców ogrzewanych węglem także osoby o średnich dochodach.

Jakość powietrza we Wrocławiu
Program Kawka i Kawka + oraz wzrost świadomości i troski o jakość powietrza już pozwoliły zmniejszyć ilość szkodliwych gazów w powietrzu. W dalszym ciągu jednak mamy czerwone wschody i zachody słońca. To zabarwienie jest spowodowane pyłami zawieszonymi w powietrzu. Ta delikatna mgiełka w południe to smog. Jakość powietrza we Wrocławiu możemy śledzić na stronie oraz na tablicach świetlnych.

Konferencja prasowa
– Chcemy wyjść naprzeciw wszystkim osobom, które mają obawy związane z tym, że wymiana źródła ciepła w ich domach może spowodować wyższe koszty bieżącego utrzymania. -Naczelna zasada naszego programu brzmi: -Im mniejsze dochody, tym większe wsparcie. Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym.- To, co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny, w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań. -mówił o Lokalnym Programie Osłonowym podczas briefingu Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Lokalny Program Osłonowy jest ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego na lata 2018-2028 ogłoszonego przez prezydenta Rafała Dutkiewicza w listopadzie 2017 roku.
Lokalny Program Osłonowy potrwa do czerwca 2023 r. Na dofinansowania przez cały okres trwania programu przeznaczone zostanie ponad 16,5 mln zł.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.