Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu

Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu

Obiady terapeutyczne to ciekawa inicjatywa poprawiająca jakość życia seniorów i ich opiekunów, która angażuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Rozwiązanie testowało Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o rozwiązaniach poprawiających jakość życia seniorów i ich opiekunów, opracowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Dziś przyjrzymy się bliżej jednej z inicjatyw, która nie tylko polepsza jakość życia osób starszych, ale także wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Innowacja Obiady terapeutyczne to – jak podano na stronie www.obiadyterapeutyczne.pl – „pisana ciepłymi i zdrowymi obiadami historia międzypokoleniowych przyjaźni pomiędzy uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) a seniorami”. Główny cel programu to stworzenie sieci wsparcia, która obejmie uczestników WTZów – osoby z niepełnosprawnością intelektualną rozwijające swoje umiejętności zawodowe oraz osoby starsze zależne.

W ramach akcji w działanie zaangażowano Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ), prowadzony przez Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy WTZ – osoby z niepełnosprawnością intelektualną – gotowali ciepłe posiłki, a następnie dostarczali je bezpośrednio do domów seniorów. Co ważne, dwudaniowe obiady przygotowywano według menu skonsultowanego z dietetykiem.

Inicjatywa w praktyce

Pani Wanda ma 75 lat i przez zwyrodnienie kręgosłupa od 5 lat nie wychodzi z domu. Mieszka na 3 piętrze w bloku, dlatego nawet konieczna wizyta u lekarza stanowi duży problem. Jedzenie dostarcza jej córka, której jednak coraz trudniej połączyć pracę zawodową z pełnowymiarową opieką. Długotrwała samotność doskwiera pani Wandzie tak samo jak poczucie, że stanowi obciążenie dla córki. W podobnej sytuacji jak pani Wanda znajduje się wiele osób starszych, które są uwięzione we własnych domach, zależne od pomocy najbliższej rodziny. Są też osoby, które są jeszcze w miarę sprawne i chciałyby – zamiast starać się o miejsce w DPS-ie – jak najdłużej pozostać w swoim domu, jednak problemy ze zdrowiem dają im o sobie znać i coraz trudniej jest im samodzielnie zrobić zakupy czy ugotować ciepły posiłek.

Jedno działanie – wiele korzyści

Jak podaje Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych korzyści wprowadzenia inicjatywy były wszechstronne:
✔ Seniorzy dostawali regularne, ciepłe, zdrowe obiady. Nawiązywali nowe relacje, czuli się członkami szerszej wspólnoty, byli mniej samotni.
✔ Uczestnicy WTZ zyskali szansę uzyskania realnych, potrzebnych na rynku pracy umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Nawiązywali nowe kontakty, rozwijali umiejętności społeczne.
✔ Dla członków rodzin seniorów, czyli opiekunów rodzinnych, przygotowywanie i dostarczanie obiadów przez uczestników WTZ stanowiło formę wsparcia wytchnieniowego, odciążając ich od obowiązków. Ułatwiało im to codzienne funkcjonowanie, dawało chwilę na oddech.

– Uważamy, że „Obiady terapeutyczne” są szansą na zmianę systemową w Polsce. Chcielibyśmy zainspirować inne organizacje i instytucje do wdrażania tego rozwiązania. Dlatego na stronie www.obiadyterapeutyczne.pl przygotowanej przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, znajdziecie więcej praktycznych informacji, a także kontakt do osób, które chętnie doradzą, jak przygotowywać je u siebie – wyjaśnia Alicja Barcikowska z Krasnostawskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Dotacja na te działania została pozyskana w ramach projektu grantowego „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Partnerem projektu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji”.

Więcej na temat innych rozwiązań zaproponowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, których celem jest przeciwdziałanie społecznemu izolowaniu osób starszych w artykule: Rozwiązania poprawiające jakość życia seniorów.

Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu

Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.