
Obraz Pietera Muliera wrócił do Wrocławia
Do Wrocławia powrócił obraz ,,Spokojne morze przy skalistym brzegu”. Autorem dzieła jest siedemnastowieczny mistrz holenderskiego baroku – Pieter Mulier. Artysta malował przede wszystkim w Rzymie, Genui i Wenecji. We Włoszech znany był również jako Cavaliere Tempesta lub Pietro Tempesta. Holenderski mistrz malował obrazy marynistyczne i pejzaże.
Odzyskany obraz ,,Spokojne morze przy skalistym brzegu” należał do kolekcji wrocławskiego patrycjusza Albrechta von Säbischa (1685 – 1748), którą spadkobiercy ofiarowali miastu w 1767 roku. Kolekcja Albrechta von Säbischa była ważna i cenna dla Wrocławia. Składała się z 341 obrazów, a były w niej obrazy Rembrandta, Rubensa i Tintoretta. W czasie wojny obrazy zostały ewakuowane do składnicy w Henrykowie.
Obraz Pietera Muliera został wystawiony na aukcji w Mediolanie podczas, której został wyśledzony przez polskie służby dyplomatyczne. Włoska policja finansowa „zaaresztowała” obraz i po porozumieniu z dotychczasowym właścicielem ze Szwajcarii zapadła decyzja o przekazaniu obrazu do wrocławskiego muzeum. W zbiorach wrocławskich obraz znajdował się od 1767 roku, kiedy to został przekazany wraz z całą kolekcją Albrechta von Säbischa składającą się ze 341 cennych obrazów między innymi Rubens, Tintoretto, Rembrandt oraz grafik.
Warto dodać, że rodzina von Säbisch to wielce zasłużony dla Śląska ród. Valentin (1577 – 1657) był architektem, przebudował ratusz wrocławski w 1616 roku, oraz fortyfikował liczne miasta śląskie. Albrecht (1610 – 1688) zbudował kościoły pokoju w Świdnicy, Jaworze i Głogowie, fortyfikował miasto oraz zebrał świetną kolekcję obrazów, które zostały przekazane miastu.
Z kolekcji Albrechta von Säbischa obecnie we Wrocławiu znajduje się 25 pozycji, jedna właśnie odzyskana i 24 przekazane w 1956 roku przez Związek Radziecki. Czas wojny pozbawił miasto wielu cennych zbiorów sztuki, a powojenna beztroska doprowadziła do tego, ze wrocławskie zabytki są rozsiane po całym świecie.
Odzyskany obraz został zaaresztowany na wniosek polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych 30 marca 2015 roku w Mediolanie przez włoską policję finansową i po negocjacjach z właścicielem powrócił do Wrocławia. Obraz przekazał do wrocławskiego Muzeum Narodowego minister Grzegorz Schetyna w obecności pracowników ministerstwa i dziennikarzy.
Profesor Wojciech Kowalski, pełnomocnik ministra ds. restytucji dzieł sztuki zaginionych w czasie wojny jest wyraźnie zadowolony z przyjazdów do Wrocławia. W końcu nie tak dawno wrócił do Wrocławia obraz Cranacha, Jordaensa, czy Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu”, a oprócz tego manuskrypty do Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Zmieniło się nastawienie kolekcjonerów i państw w Europie. Coraz łatwiej jest prowadzić negocjacje z posiadaczami zagrabionych obrazów i manuskryptów. – mówi Profesor Wojciech Kowalski
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016