
Obrazy i rzeźby poleciały do Chin
Wrocławskie Muzeum Narodowe przygotowało wystawę, która zostanie zaprezentowana w Pekinie. Ta efekt współpracy obu muzeów i zaangażowania sinologów z Wrocławia.
Muzea w Pekinu i Wrocławia podpisały odpowiednie listy i deklaracje o współpracy w ubiegłym roku. Wtedy też w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można było oglądać wystawę „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming” ze zbiorów Stołecznego Muzeum w Pekinie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.
Wrocławscy muzealnicy postanowili wysłać w daleką podróż obrazy Michaela Leopolda Willmana i rzeźby Matthiasa Steinla, nadwornego rzeźbiarza cesarskiego. Pokazane zostaną przedmioty srebrne i cynowe śląskich rzemieślników. W sumie około 80 eksponatów.
To sporę wyzwanie logistyczne. Obiekty polecą do Chin samolotem, a towarzyszyć im będą pracownicy wrocławskiego muzeum odpowiedzialni za montaż wystawy na miejscu w Pekinie.
Wystawa została zatytułowana „Silesia rediviva, Barok na Śląsku — kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu”.
Trzonem wystawy są obrazy i rzeźby z opactwa cystersów w Lubiążu. Jakość artystyczna wyposażenia lubiąskiego opactwa była znakomita. Udało się przebogate i przepiękne klasztorne zbiory dzieł sztuki rozproszyć po wojnie w całej Polsce. Perła baroku, chluba Śląska mogła być ogromną atrakcją turystyczną. Teraz straszy pustymi wnętrzami.
W salach Muzeum Narodowego we Wrocławiu tam, gdzie wisiały wystawiane w Pekinie obrazy, znajdziecie karteczki zapewniające, że obrazy wrócą na swoje miejsce.
Termin wystawy: 18 grudnia 2018 – 24 marca 2019, miejsce: Muzeum Stołeczne Pekin, tytuł: Silesia rediviva, Barok na Śląsku.
tekst: Jerzy Dudzik
- Czerstwe pieczywo [felieton o sposobie na przetrwanie emerytów] - 3 grudnia, 2023
- Wieczór Choreografów tym razem został zatytułowany Żywioły 2. Biletów brak - 1 grudnia, 2023
- „Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - 28 listopada, 2023