Obrazy i rzeźby poleciały do Chin

Obrazy i rzeźby poleciały do Chin

Wrocławskie Muzeum Narodowe przygotowało wystawę, która zostanie zaprezentowana w Pekinie. Ta efekt współpracy obu muzeów i zaangażowania sinologów z Wrocławia.

Muzea w Pekinu i Wrocławia podpisały odpowiednie listy i deklaracje o współpracy w ubiegłym roku. Wtedy też w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można było oglądać wystawę „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming” ze zbiorów Stołecznego Muzeum w Pekinie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.
Wrocławscy muzealnicy postanowili wysłać w daleką podróż obrazy Michaela Leopolda Willmana i rzeźby Matthiasa Steinla, nadwornego rzeźbiarza cesarskiego. Pokazane zostaną przedmioty srebrne i cynowe śląskich rzemieślników. W sumie około 80 eksponatów.
To sporę wyzwanie logistyczne. Obiekty polecą do Chin samolotem, a towarzyszyć im będą pracownicy wrocławskiego muzeum odpowiedzialni za montaż wystawy na miejscu w Pekinie.
Wystawa została zatytułowana „Silesia rediviva, Barok na Śląsku — kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu”.

Trzonem wystawy są obrazy i rzeźby z opactwa cystersów w Lubiążu. Jakość artystyczna wyposażenia lubiąskiego opactwa była znakomita. Udało się przebogate i przepiękne klasztorne zbiory dzieł sztuki rozproszyć po wojnie  w całej Polsce. Perła baroku, chluba Śląska mogła być ogromną atrakcją turystyczną. Teraz straszy pustymi wnętrzami.

fot.J.Dudzik

W salach Muzeum Narodowego we Wrocławiu tam, gdzie wisiały wystawiane w Pekinie obrazy, znajdziecie karteczki zapewniające, że obrazy wrócą na swoje miejsce.

Termin wystawy: 18 grudnia 2018 – 24 marca 2019, miejsce: Muzeum Stołeczne Pekin, tytuł: Silesia rediviva, Barok na Śląsku.

tekst: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.