
Obrodziły wystawy we Wrocławiu
Skończyły się wakacje i wszystkie instytucje kultury we Wrocławiu z ogromnym entuzjazmem prezentują nowe wystawy. Zaczyna się też Wratislavia Cantans, ale biletów nie ma od dawna.
Muzeum Architektury
Jacek Maślankiewicz Malarz — wystawa od 6 września do 13 października 2019.
Artysta związany w młodości z Wrocławiem a teraz mieszkający w Warszawie przywiózł kilkanaście obrazów. Jak mówił na wernisażu, ta wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest dziełem kuratora Wojciecha Stefanika, ja tylko namalowałem te obrazy. Jacek Maślankiewicz czuje się seniorem i namawia seniorów na wycieczki po muzeach i galeriach. Obcowanie ze sztuką jest niezbędne do istnienia- uważa. Sprawdzicie, czy warto popatrzeć na obrazy Jacka Maślankiewicza?
Galeria Miejska
Hołd dla dawnych mistrzów — wystawa od 06 września do 12 października 2019.
Czy tak będzie wyglądała sztuka w przyszłości, że biegli w rzemiośle malarskim, zamiast silić się na indywidualne odnajdowanie własnych przemyśleń o marności świata i ludzkich przywar wezmą na warsztat znane słynne obrazy i przedstawią swoją wersję? Zabawa może być dwojaka. Można oczywiście zabrać ze sobą katalog wybitnych malarzy i porównywać czym te prezentowane w galerii miejskiej różnią się od tych prezentowanych w Luwrze, Prado Londynie i Amsterdamie. Można przyjść do Galerii Miejskiej wybrać sobie te najlepsze, uwiecznić na smartfonie i w domu bawić się w odgadywanie czym się różną. Jedno pewne, zabawa będzie świetna. Podobnie jak w muzyce każda interpretacja uznanych utworów bawi niezmiennie od dziesiątków lat. Więcej znajdziecie kliknij w link
Pawilon 4 Kopuł
Wystawa po/wy/miary — wystawa od 8 września do 24 listopada 2019.
Ta wystawa związana z 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej skłania do refleksji. Co ludzie naukowcy potrafią zrobić innym ludziom. Dlaczego nagle ktoś wpada na pomysł, że jego kultura jest lepsza od innych link
Po obejrzeniu wystawy nasuwają się refleksje. Czy wokół nas także panują jeszcze poglądy, że dominacja nad innymi kulturowo jest cechą ludzkości? Czy piec krematoryjny to sposób? Na tej wystawie nie zobaczycie miłości, zobaczycie brutalną prawdę o rodzaju ludzkim z naszej szerokości geograficznej. Rozliczają z poglądów Szwed, Niemiec i Polka. Terytoria północnych nomadów, ludu Samów pasterzy reniferów zostały podzielone granicami przez Rosję, Norwegię Finlandię, Szwecję. Samów jest niewielu, mają swoje stroje, i zwyczaje. To tam za kręgiem polarnym mieszka wymyślony przez Disneya św. Mikołaj.
Fotografia
Zwolennicy fotografii mają do wyboru TIFF festiwal lub/i mogą sprawdzić, co sądzą zrzeszeni w Polskim Związku Artystów Fotografików ludzie na temat realizmu iluzji. Napiszcie w komentarzach, czy warto obejrzeć te fotografie.
Dużo dzieje się we Wrocławiu, warto wyjść z domu, warto przyjechać do miasta. Jeśli te wybrane wystawy Was nie zainteresowały, to zajrzyjcie na stronę link, tam sporo informacji o wydarzeniach w całym regionie.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Symfonia alpejska we Wrocławskiej Pantomimie - 3 czerwca, 2023
- Wrocław na rowerze. 4 czerwca Wrocławskie Święto Rowerzysty - 30 maja, 2023
- Głośniej się nie da? - 28 maja, 2023