Od fotografii do opowiadania – relacja z warsztatów z Kacprem Kuszewskim

Od fotografii do opowiadania – relacja z warsztatów z Kacprem Kuszewskim

„Twój dziadek też jest griotem” to projekt w ramach Brave Festivalu.  Będą to warsztaty z opowiadania, pokazy filmowe i spotkania z osobami bezpośrednio związanymi z kulturą griotów – opowiadaczy, bardów i muzyków z Afryki Zachodniej. Ich tradycje to motyw przewodni Brave Festival 2015. Projekt jest przede wszystkim po to, żeby przypomnieć, jak ważne są opowieści także w naszej kulturze.

Rozpoczęły się warsztaty dla wrocławskich seniorów, którzy zdecydowali się podzielić swoimi wspomnieniami. Na początek muzyka na prymitywnych instrumentach z Afryki w wykonaniu aktorów z Teatru Pieśń Kozła, a później były już opowieści. Były wspomnienia z Wrocławia, z dzieciństwa wśród gruzów. Wspomnienia muzyki z „kołchoźnika” jako jedynej rozrywki. Seniorzy, dla których zostały zorganizowane warsztaty, zostali zaskoczeni przez organizatorów. Na zajęcia przyszedł Kacper Kuszewski, który akurat ma próby we Wrocławiu, i opowiedział swoją historię, jak wspólnie z ojcem oglądał zdjęcia ciotek, kuzynek i wujów i jakie przypadłości spotkały członków jego rodziny. Ilustrował opowieść zdjęciami, a na koniec zaśpiewał jedną ze swoich piosenek z programu „Album Rodzinny”. Wszystko uzmysłowiło uczestnikom jak ciekawe mogą być opowieści i to, że stare, rodzinne fotografie bez tych opowieści tracą, a wręcz stają się zwykłym bezosobowym zdjęciem.

Założeniem warsztatów jest przygotowanie seniorów do wystąpienia publicznie na jednej ze scen Brave Festivalu z prawdziwymi opowieściami z życia. W prymitywnych kulturach plemiennych dawno temu zaistnieli kronikarze, którzy poprzez specjalne techniki zapamiętywania opowiadali historię plemienia. Rody griotów z Afryki mają wielosetletnią ciągłość opowiadania i towarzyszy tym opowieściom rytmiczna muzyka.
My w Europie, już od wczesnego średniowiecza mamy historię zapisywaną w kronikach. Opowieści afrykańskich griotów są barwne muzycznie, a nasze roczniki fascynują tylko mole książkowe.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

a_DSC4051
a_DSC4029 a_DSC4026 a_DSC4027 a_DSC4025
a_DSC4058

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.