
Ogólnopolski Dzień Opiekuna – nowe święto w Polsce
Opieka nad osobą chorą wymaga wielu wyrzeczeń. Aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów oraz podziękować im za ich nieocenioną rolę, organizacje pacjentów ogłaszają nowe święto w Polsce. Ogólnopolski Dzień Opiekuna będzie obchodzony 12 lutego.
W podziękowaniu za bliskość, poświęcenie i czuwanie nad tysiącem spraw dnia codziennego, a także w celu zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób, które na co dzień opiekują się swoimi najbliższymi, organizacje pacjenckie powołały Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Będzie on obchodzony co roku 12 lutego, dzień po Światowym Dniu Chorego – dla podkreślenia unikatowej relacji łączącej chorych z ich opiekunami.
– Od wielu lat obserwuję opiekunów pacjentów. To osoby silne psychicznie, które niejednokrotnie, gdy chory traci nadzieję, nie poddają się i walczą za niego i o niego. Przy tym są bardzo troskliwe i opiekuńcze, każdą chwilę poświęcają swoim bliskim, często zapominając o swoich potrzebach. Niestety inni również często nie pamiętają o ich istnieniu i ogromnej roli, jaką odrywają w życiu pacjenta – podkreśla ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Rola opiekuna w procesie leczenia jest ogromna. Pomaga on pacjentowi nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności, ale jest także wsparciem emocjonalnym, które ma kluczowy wpływ na motywację pacjenta do walki z chorobą. Ogólnopolski Dzień Opiekuna ma być czasem, w którym społeczeństwo pochyli się nad potrzebami opiekunów osób chorych.
– Powołanie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna ma na celu zwrócenie społecznej uwagi na tę niezwykle ważną grupę osób oraz zrozumienie ich potrzeb. Będzie to również okazja do wyrażenia wdzięczności. Jak pokazują badania, opiekunowie zmagają się nie tylko z chorobą bliskiej osoby, ale także z własnymi problemami, takimi jak osamotnienie czy poczucie wypalenia. Obchody Dnia Opiekuna mogą być naszym wspólnym apelem o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, tak, by najbliższym pacjentów poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki – wyjaśnia ks. dr Arkadiusz Nowak.
W stworzenie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna włączyło się 8 organizacji pacjentów: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.
Aby zobaczyć deklaracje ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna kliknij TUTAJ.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021