
Opaska ratująca życie dla łódzkich seniorów
Spis Treści
W ramach zbliżających się VI Łódzkich Senioraliów w namiocie Oddziału ds. Polityki Senioralnej będzie można uzyskać szczegółowe informacje o projekcie opieki długoterminowej i złożyć wniosek na opaskę ratującą życie.
Kolejne Senioralia w Łodzi to nie tylko okazja, aby przyjemnie spędzić czas i świętować jesień życia w doborowym towarzystwie, ale także szansa, aby otrzymać pomoc. Podczas inauguracji w namiocie Oddziału ds. Polityki Senioralnej będzie można uzyskać informacje o opiece długoterminowej, którą seniorom oferuje miasto, a także wypełnić i złożyć wniosek na teleopaskę, czyli prostą w obsłudze opaskę bezpieczeństwa. W ramach opieki można liczyć na długoterminową opiekę pielęgniarską, wsparcie opiekunów towarzyszących, opiekę i prowadzenie dietetyka, zabiegi rehabilitacyjne, w tym opiekę rehabilitacyjną, zapobieganie odleżynom, przykurczom, a także wsparcie psychologiczne na rzecz osoby niesamodzielnej. Elektroniczna opaska na rękę to część projektu „Łódź – Miasto (Tele)Opieki”.
Opaska ratująca życie
Urządzenie nosi się na nadgarstku, a jest wyposażone m.in. w przycisk SOS, umożliwiający połączenia z numerem alarmowym oraz Centrum Teleopieki.
– Możemy zadbać o seniora w jego własnym domu i środowisku. Opaska daje poczucie bezpieczeństwa osobom starszym, które tego potrzebują, ale także ich bliskim – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Opaska ratująca życie wygląda jak elektroniczny zegarek, ale może zmierzyć tętno, temperaturę ciała i wezwać pomoc. Opaska jest bardzo prosta w obsłudze, mogą korzystać z niej osoby z dużą wadą wzroku czy ograniczeniami ruchu. Aby wezwać pogotowie, wystarczy wcisnąć przycisk SOS. Co ważne, sygnał SOS otrzyma również teleopiekun, który monitoruje stan seniorów z Centrum Teleopieki. To tutaj zgromadzone są informacje o stanie zdrowia seniora i potencjalnych zagrożeniach, które pomagają szybko ocenić sytuację i podjąć odpowiednią interwencję. W chwili otrzymania sygnału SOS teleopiekun będzie dzwonił „na opaskę” – a jeśli ustali, że niezbędna jest pomoc pogotowia, to wezwie ją do seniora.
Opaska jest wyposażona dodatkowo w system GPS, detektor upadku i aparat fotograficzny. To bardzo ważne funkcje, które powiadamiają Centrum Teleopieki, gdy senior się przewróci. Jeśli osoba starsza straci przytomność i kontakt telefoniczny „na opaskę” nie jest możliwy, zdjęcie pozwala ustalić teleopiekunowi, czy podopieczny upadł w domu, na ulicy i wezwać służby we właściwe miejsce.
Teleopieka – kto otrzyma pomoc?
Z teleopieki będą mogły skorzystać osoby w wieku 60+, mieszkańcy miasta Łodzi, osoby niesamodzielne, ale nie niepełnosprawne. Warto zaznaczyć, że niesamodzielność określa się jako problem z wykonaniem minimum jednej czynności według skali Barthel, co senior deklaruje w odpowiednim oświadczeniu. Warunkiem przystąpienia do programu jest także wcześniejsze niekorzystanie ze wsparcia podobnego typu. Co ważne, pomoc jest bezpłatna, gdyż świadczona w ramach projektu „Łódź – Miasto (Tele)Opieki”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na razie jest to program pilotażowy, ale z pomocy ma docelowo skorzystać 2 tysiące seniorów (kolejne 2 tys. osób za rok).
Wnioski można składać osobiście w Biurze ds. Rekrutacji przy ul. Zachodniej 47 p. 132 (tel. 42 638 47 30), za pośrednictwem bliskiej osoby, drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Łodzi, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. Zachodnia 47, 90-066 Łódź, a także podczas Senioraliów.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021