Operacja zaćmy – i widzisz już na następny dzień!

Operacja zaćmy – i widzisz już na następny dzień!

Na operację zaćmy w ramach NFZ czeka się nawet kilka lat. Tymczasem każdy rok, a nawet kolejny miesiąc życia z tą chorobą jest nie tylko niekomfortowy, ale może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Szczególnie niebezpieczne są przypadki współistnienia zaćmy z innymi chorobami. Nie warto zwlekać, ryzykując pogorszenie zdrowia, a nawet ślepotę.

Wykonanie zabiegu za pomocą aparatury ultradźwiękowej jest bezbolesne, a efekty są spektakularne już na drugi dzień po zabiegu! Co więcej, poddając się operacji usunięcia zaćmy, można jednocześnie skorygować wadę wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm.

Zaćma to to choroba oka, w przebiegu której zmętnienie soczewki powoduje pogorszenie widzenia, a niekiedy nawet utratę wzroku. Najczęściej dotyka osoby starsze, ale może się też zdarzyć u dzieci jako postać wrodzona. Zaćma wcześniej rozwija się u chorych na cukrzycę, u pacjentów stosujących niektóre leki np. sterydy, a także po urazach i zatruciach.

Dzięki skuteczności nowoczesnych metod operacji oczu pogorszenie widzenia z powodu zaćmy w większości przypadków jest odwracalne. Niestety zdarza się, że zaćma współistnieje z innymi schorzeniami, np. z jaskrą czy chorobą plamki i wtedy może ukrywać ich objawy. W takich przypadkach, szczególnie przy opóźnieniu leczenia, utrata wzroku może być nieodwracalna.
Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany za pomocą aparatury ultradźwiękowej, czyli fakoemulsyfikacja, polega na rozdrobnieniu i odessaniu zmętniałej soczewki, a następnie wprowadzeniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Trwa około pół godziny i jest całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go pod mikroskopem operacyjnym w pozycji leżącej przez małe, dwumilimetrowe nacięcie oka. Efekt poprawy widzenia po usunięciu zaćmy jest spektakularny i już na następny dzień można wrócić do normalnego życia. Dzięki precyzyjnym przedoperacyjnym pomiarom oka za pomocą biometrii optycznej w trakcie zabiegu zaćmy można jednocześnie skorygować wadę wzroku: krótkowzroczność lub nadwzroczność. Stosując specjalne soczewki toryczne (cylindryczne) można także skorygować niezborność, czyli astygmatyzm. Na życzenie pacjenta lekarze stosują też soczewki wieloogniskowe, które umożliwiają widzenie w dal i czytanie oraz korzystanie z komputera bez okularów. Takie soczewki dostępne są jednak tylko w ramach operacji prywatnych, ponieważ obecne przepisy nie pozwalają na dopłaty do leczenia finansowanego przez NFZ. Zaletą operacji prywatnej, poza użyciem najlepszych materiałów, jest również możliwość wyboru doświadczonego lekarza, ustalenie dogodnego terminu oraz zapewnienie profesjonalnej opieki pooperacyjnej.

Mimo, że typowy zabieg usunięcia zaćmy jest technologicznie dopracowany i przewidywalny, spotyka się też przypadki trudne. Należą do nich współistniejące z zaćmą zwyrodnienia rogówki, samoistne lub pourazowe podwichnięcia soczewki, jaskra, przypadki przejrzałe i zaniedbane, w których tylko umiejętności doświadczonego okulisty-mikrochirurga pozwalają na uniknięcie poważnych powikłań.

Ważne, aby przed operacją doświadczony specjalista starannie zbadał oczy i zaplanował zabieg oraz indywidualnie dopasował materiały i instrumenty, których wybór nie powinien być uzależniony jedynie od ceny. Okulista mikrochirurg przedstawia możliwości i doradza, by wspólnie z pacjentem wybrać najlepsze rozwiązanie. Decyzja o zakresie operacji i rodzaju stosowanych soczewek wpływa bowiem na całe życie pacjenta, a znaczenia wzroku nie sposób przecenić.

Na bezpieczeństwo i komfort leczenia ogromne znaczenie mają również kontrole pooperacyjne. Pozwalają na wykrycie i wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, jak np. uczulenie na leki oraz ułatwiają szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Priorytetem prywatnego zabiegu jest zapewnienie najwyższej jakości leczenia, bezpieczeństwa i przyjaznej bezstresowej atmosfery.

Teskt: dr n. med. Jarosław Marek, Specjalista chorób oczu w SPEKTRUM Ośrodek Okulistyki Klinicznej

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.