Organy do Narodowego Forum Muzyki

Organy do Narodowego Forum Muzyki

Kilka lat trwało nim udało się znaleźć wykonawcę i pieniądze na organy do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wrocławianie zostali zaproszeni do uczestniczenia w dostarczeniu pierwszych piszczałek do organów, które są budowane w Narodowym Forum Muzyki.

atrapa organów, fot.©J.Dudzik

Instrument zostanie umieszczony tam, gdzie obecnie jest atrapa. Czy będzie ładny? To wie tylko twórca instrumentu i dyrektor Narodowego Forum Muzyki. My dowiemy się w kwietniu przyszłego roku.
Sporo osób zebrało się na przystanku tramwajowym Opera i czekało na przyjazd dużych i trochę mniejszych piszczałek wykonanych z drewna.

na własnych barkach, fot.©J.Dudzik

Na własnych barkach dźwigali przedstawiciele Rady Miejskiej Wrocławia, dyrektor NFM Andrzej Kosendiak, prezes MPK. Można było zorganizować piękny korowód i z muzyką wprowadzić pierwociny instrumentu do świątyni muzyki. Zamiast tego była wrzawa z piszczałek i przygodnych instrumentów niczym na meczu piłki nożnej. Widać muzycy już na wakacjach. Po dotarciu do gmachu w sali głównej, zanim jeszcze rozpoczęły się przemówienia i uściski dłoni, można było wysłuchać utworu na pozytywie. Koszt budowy instrumentu to około 12 milionów złotych. Największa piszczałka będzie miała długość 64 stopy, a dźwięki bardzo niskie będą odczuwalne jako drganie powietrza, raczej nie będzie można ich usłyszeć, to zaledwie 16 Hz. Najwyższe tony będzie wydawała piszczałka o długości kilkunastu centymetrów, a częstotliwość zbliżona do 18 000 Hz. Instrument będzie miał 80 głosów,4700 piszczałek. To zdecydowanie mniej od największego instrumentu, który był zbudowany dla Hali Stulecia, a teraz jest w zmontowany w katedrze. Organy buduje firma Orgelbau Klais z Bonn organmistrza Philippa Klaisa. Od kilku pokoleń zajmują się budową organów, a specjalizują się w budowie instrumentów koncertowych dla sal muzycznych. Na świecie jest więcej firm budujących i konserwujących organy kościelne.

https://www.gazetasenior.pl/organy-do-narodowego-forum-muzyki

piszczałki przyjechały tramwajem, fot.©J.Dudzik

Inwestycja budowy organów jest finansowana w 85% z programu operacyjnego Unii Europejskiej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. W ramach tego programu Narodowe Forum Muzyki zaopatrzyło się też w szereg innych koncertowych instrumentów.
Zakończenie budowy nowego instrumentu przewidziano na kwiecień przyszłego roku. Wtedy też odbędą się dni otwarte i krótkie kilkunastominutowe koncerty dla wszystkich zainteresowanych muzyką organową. Nowy instrument to także zmiany w repertuarze.
Melomani czekają z niecierpliwością, by w świetnej akustycznie wrocławskiej sali muzycznej usłyszeć i poczuć wibracje.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.