Ośrodki dla seniorów – oazą spokoju, komfortu i bezpieczeństwa

Ośrodki dla seniorów – oazą spokoju, komfortu i bezpieczeństwa

Z wiekiem zmieniają się potrzeby seniorów. Z uwagą należy przyglądać się ich potrzebom i w odpowiedni sposób zapewnić im lepsze i łatwiejsze życie. Poczucie bezpieczeństwa, komfort mieszkania i kompleksowe usługi są niezwykle ważne dla osób starszych. Obecnie istnieje już wiele ośrodków dla seniorów i wciąż powstają nowe – nowoczesne nie tylko pod względem rozwiązań technicznych, ale także w podejściu do potrzeb współczesnych seniorów.

Należy pamiętać, że wielu seniorów nie jest samodzielnych, w związku z czym potrzebują zrozumienia i odpowiedniej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Coraz więcej osób starszych cierpi na chorobę Alzhaimera i inne choroby demencyjne. Z myślą o nich powinno powstawać jak najwięcej ośrodków przystosowanych do ich potrzeb.

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Osoby starsze należy objąć szczególną opieką, by mogły czuć się pewnie i komfortowo. Należy zadbać o to, aby w ich mieszkaniu zagościł także spokój. Należy zwrócić uwagę na ich prywatność. Warto upewnić się, czy okolica, w której mieszkają jest bezpieczna. Dobrym rozwiązaniem są domofony z kamerą, dzięki którym seniorzy będą mieli pewność z kim rozmawiają i kogo zapraszają do środka.

Bezpieczeństwo seniora to nie tylko monitoring jego przestrzeni, to również zapewnienie poczucia komfortu w środku mieszkania. Łazienka i kuchnia powinny być bezpieczne i funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę na umeblowanie mieszkania. Aby osoba starsza mogła czuć się bezpiecznie należy zapewnić jej przestrzeń bez ograniczeń. Częstą przyczyną potknięć i upadków są progi, dlatego mieszkanie powinno być pozbawione tego typu pułapek. Należy zadbać o to, by poruszanie się po mieszkaniu było łatwe. Jednym z takich rozwiązań będą szerokie futryny drzwiowe. Kuchnia powinna być wyposażona w taki sposób, by seniorzy w prosty i bezpieczny sposób mogli przygotowywać posiłki.

Łazienka jest miejscem, w którym mokre powierzchnie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla seniorów. W wannie lub brodziku często dochodzi do poślizgnięć. Aby zapobiec wypadkom, należy założyć w tych miejscach matę antypoślizgową. Warto także zwrócić uwagę na to, aby wejście pod prysznic było bezprogowe. Innowacyjnym rozwiązaniem okaże się również instalacja przywoławcza pod prysznicem i w pobliżu muszli WC. Dzięki temu w razie upadku osoba starsza będzie mogła wezwać pomoc.

Pamiętajmy jednak, że starzenie się to nie tylko choroby. To także aktywność i chęć życia. Współcześni seniorzy korzystają z wielu atrakcji, dzięki którym aktywnie spędzają wolny czas. Bardzo chętnie biorą udział w wycieczkach, imprezach okolicznościowych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Aktywni seniorzy cenią sobie rozwój i poszerzanie swojej wiedzy, dlatego chętnie uczęszczają na różne kursy. W ośrodkach dla osób starszych powinny znajdować się biblioteki, pracownie działań twórczych, z których mogliby korzystać. Seniorzy uwielbiają relaks na świeżym powietrzu, długie spacery i ciekawe rozmowy ze znajomymi. Dobrym pomysłem na terenie takiego ośrodka okaże się mały park lub ogród. W takich miejscach mogliby miło spędzić wolny czas, czytać ciekawe książki i oddawać się swoim hobby: grze w szachy, czy brydża.

Współczesne ośrodki zapewniają seniorom wiele udogodnień. We Wrocławiu powstaje kompleksowe centrum seniora o nazwie Angel Care – miejsce dla samodzielnych i aktywnych osób 60+. Ten nowoczesny obiekt proponuje wspomniane udogodnienia, dzięki którym życie osób starszych z pewnością stanie się łatwiejsze, ciekawsze i dużo bardziej bezpieczne.

1

3

4

5

6

fot. PR EXPERT

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.