
Oszczędny wypoczynek. Jak sfinansować wakacyjny urlop?
Jak wynika z najnowszych badań, w 2014 r. wśród Polaków, którzy powstrzymali się od wakacyjnego wyjazdu, aż 40% z nich zrezygnowało z powodów finansowych. Jak można zminimalizować koszty związane z urlopem, by móc odpocząć poza domem? Niewątpliwie jedną z najlepszych opcji jest systematyczne oszczędzanie pieniędzy. Kolejną możliwością może być wzięcie pożyczki lub kredytu.
Więcej wytrwałości wymagać będzie zgromadzenie środków na tzw. wakacje życia. Warto zatem zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od tegorocznego wyjazdu. Czy zadowolimy się kilkudniowym wypoczynkiem na greckiej plaży, czy jednak zamierzamy nurkować wśród setek ryb na rafie koralowej? Bez względu na wybrany sposób finansowania, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które mają znaczący wpływ na koszty podróży. Do takich czynników zalicza się m.in. termin wycieczki. Michał Krajkowski – z Notus Doradcy Finansowi podpowiada w jaki sposób zgromadzić niezbędne środki na sfinansowanie wakacji.
– To w jaki sposób sfinansujemy nasze wakacje, w dużej mierze zależeć będzie od tego jak dużej kwoty potrzebujemy, czyli gdzie chcemy wyjechać i jak dużo pieniędzy chcemy wydać. Łatwiej będzie nam zaoszczędzić lub pożyczyć pieniądze jeśli będą to niewielkie kwoty.
O wyjeździe i finansowaniu wakacji warto zacząć myśleć odpowiednio wcześniej, najlepiej już po zakończeniu poprzednich wakacji. Warto regularnie, co miesiąc, odkładać niewielkie kwoty na przykład 100 lub 200 zł, dzięki czemu przez cały rok uzbieramy pełną kwotę na wyjazd lub jej dużą część.
– Jeśli jednak nie uzbieraliśmy odpowiedniej kwoty, możemy sfinansować wyjazd pożyczką gotówkową lub kartą kredytową. Wybór sposobu finansowania kredytowego zależy od tego jak długo będziemy spłacali nasze zadłużenia. Jeżeli wiemy, że w ciągu miesiąca uda nam się spłacić – warto wówczas skorzystać z karty kredytowej, ponieważ daje ona możliwość kilkudziesięciu dni korzystania z darmowego kredytu. Jeżeli wykorzystamy ten okres bezodstetkowy, to wówczas kredyt będzie darmowy. Natomiast, jeśli będziemy musieli spłacać zadłużenie przez kilka lub kilkanaście miesięcy – warto wtedy wybrać pożyczkę gotówkową z najtańszą ofertą – wyjaśnia Michał Krajkowski.
Jeśli chcemy wyjechać przed sezonem lub po okresie wakacyjnym, po pierwsze mniej zapłacimy za wyjazd,a po drugie ceny w kurortach będa zdecydowanie niższe. W zależności od tego gdzie pojedziemy musimy liczyć się z tym, że pogoda jakiej oczekujemy będzie zupełnie inna niż w miesiącach wakacyjnych.
– Wyjeżdżając za granicę warto rozważyć w jaki sposób będziemy na miejscu finansowali nasze wydatki. Jednym z rozwiązań jest kupienie waluty w Polsce i płacenie gotówką na miejscu. Drugim sposobem jest korzystanie z karty kredytowej lub debetowej. Warto zatem założyć konto walutowe w takiej walucie do jakiego kraju wyjeżdżamy, po to, aby uniknąć podwójnych przewalutowań. Dlatego powinniśmy założyć konto, kupić odpowiednią walutę, zasilić konto w Polsce i nie tracić na tych często podwójnych przewalutowaniach, które będą zastosowane. W przypadku gdy mają konto złotówkowe będziemy płacili na przykład w euro – co wiąże się ze stratą ze względu na wysokie kursy jakie są stosowane przy rozliczeniach tego typu transakcji. – dodaje Michał Krajowski.
Źródło: Portal Newsrn.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016