Oszuści podszywający się pod ZUS – warto uważać

Oszuści podszywający się pod ZUS – warto uważać

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które teoretycznie mają pochodzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Praktycznie wysyłają je oszuści podszywający się pod ZUS. Otwarcie załączników grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że niektórzy z klientów ZUS otrzymali e-maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS, ale w rzeczywistości są to oszuści podszywający się pod ZUS. W stopce adresowej wiadomości widnieją adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każda wiadomość ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach. Co ważne, otwarcie załączników dołączonych do e-maila może grozić zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych.

Warto pamiętać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu (w tym przypadku e-mail zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS).

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na budzące podejrzenia e-maile, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W przypadku wątpliwości związanych z nadawcą otrzymanej korespondencji, należy usunąć e-mail i skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej (pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl).

Zapraszamy również do wysłuchania wypowiedzi Iwony Kowalskiej-Matis, Regionalnego Rzecznika Prasowego ZUS na Dolnym Śląsku.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.