Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Oszustwa na wnuczka to wyjątkowo podłe i cyniczne wyłudzenia, które przybrały ogromną skalę. Nie wolno tej metody lekceważyć. Oszuści potrafią dopracować scenariusz wyłudzenia do perfekcji – są czujni, wyciągają wnioski, reagują na informacje z mediów i Policji. Śledzą zarówno informacje o ujawnianych metodach, jak i te wiadomości, które są okazją do opracowania nowych legend (np. plaga oszustw na Covid-19).

Jak zwykle zaczyna się taka historia? Gdy dzwoni oszust to raczej radośnie woła Babciu!/Ciociu!/Wujku! To ja!, a ty sam/a kreślisz w głowie, kogo chcesz usłyszeć. Jeżeli teraz myślisz, że ciebie to nie dotyczy, to nie byłabym tego taka pewna! Zapraszam do lektury.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Oszustwo na wnuczka – jak działają oszuści

Oszustwo na wnuczka to sposób wyłudzania pieniędzy od osób starszych przez naciągaczy podszywających się pod rzekomego wnuka seniora. Metoda na wnuczka okazała się bardzo skuteczną taktyką okradania seniorów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pierwsza zmyślona historia (przez Policję nazywana legendą) stosowana przez oszustów koncentrowała się na wnuczku, któremu trafiła się życiowa okazja i w związku z tym jest zmuszony pożyczyć dużą kwotę pieniędzy od babci lub dziadka.

Schemat działania wyglądał mniej więcej tak. Oszust dzwoni do seniora, udając osobę z rodziny, ale wyczekuje, aż senior sam wskaże, z kim rzekomo rozmawia. Częstym wybiegiem fałszywego wnuczka jest zmiana głosu. Udaje, że jest chory i z tego powodu jego głos brzmi inaczej niż zwykle. Ma to za zadanie uśpić wątpliwości seniora, a dodatkowo budzi troskę o zdrowie wnuka. Wreszcie pada imię – wnuka, siostrzeńca, bratanka etc., co ułatwia zadanie przestępcy. Następnie złodziej mówi, że potrzebuje pilnie pieniędzy na okazjonalny zakup mieszkania czy samochodu. Ponieważ w tej chwili nie może udać się po nie osobiście, wysyła do seniora znajomego. Pod drzwiami pojawiała się tzw. słup. Początkowo może to być niczego nieświadomy człowiek, zatrudniony przez przestępców jako kurier, którego rola ograniczała się do odbioru pakunku z gotówką. Jednak często są to osoby znające wagę swojego zadania i mające określone miejsce w hierarchii danej grupy przestępczej.

W miarę nagłaśniania spraw przez Policję i media przestępcy modyfikowali swoje metody i robią to do dziś. Wyłudzenie na tzw. legendę jest wciąż bardzo popularnym oszustwem i nic nie wskazuje, aby miało to ulec zmianie. Wręcz przeciwnie, trudna sytuacja ekonomiczna, której wszyscy doświadczamy, sprzyja wzrostowi przestępczości i może wręcz proceder ten nasilić.

Obawiasz się metody na wnuczka? Sprawdź nowe ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Metody na wnuczka [RÓŻNE PRZYKŁADY]

Metoda na wnuczka jest od lat modyfikowana i dziś znamy wiele jej odmian i wariantów. Poznaj najpopularniejsze historie (tzw. legendy), z którymi wciąż możemy się zetknąć.

1. Oszustwo na wnuczka

Najstarszym sposobem jest metoda „oszustwo na wnuczka”, który potrzebuje dużej kwoty pieniędzy np. na okazjonalny zakup mieszkania czy samochodu.

Późniejszą modyfikacją tej legendy jest wnuczek, który spowodował wypadek samochodowy, a pieniądze są mu potrzebne dla rodziny ofiar albo na łapówkę dla Policji, aby nie trafił do więzienia.

2. Oszustwo na policjanta

Gdy wspomniane metody na wnuczka zostały nagłośnione przez Policję i media, a seniorzy przestali w nie wierzyć, narodziła się metoda na policjanta. Jest ona rozwinięciem i uwiarygodnieniem w oczach seniorów metody na wnuczka. Jak wygląda? Najpierw dzwoni telefon od rzekomego wnuczka, który wypytuje o pieniądze i majątek, co już brzmi znajomo i niepokojąco dla wielu seniorów. Dalej połączenie urywa się, a następnie dzwoni fałszywy policjant, który informuje, że ten domniemany wnuczek to oszust i prosi, żeby to jemu przekazać pieniądze, tak aby Policja mogła go złapać na gorącym uczynku. Niestety wielu seniorów daje się oszukać na udział w rzekomej akcji policyjnej.

3. Oszustwo na bank

Następnie pojawiała się metoda na bank. Przestępcy zorientowali się, że seniorzy trzymają większe kwoty w banku i na lokatach. Postanowili po nie sięgnąć. Jak w tym przypadku wyglądał scenariusz wyłudzenia? Po krótkiej rozmowie telefonicznej z fikcyjnym wnuczkiem wypytującym o pieniądze zdeponowane w banku ponownie dzwoni telefon, tym razem to rzekomy policjant, często policjant CBŚ. Drugi dzwoniący oszust przedstawia się z imienia i nazwiska, podaje stanowisko służbowe, numer legitymacji. Stara się maksymalnie uwiarygodnić w oczach seniora.
Senior dowiaduje się teraz, że jego pieniądze w banku są zagrożone, a pracownicy placówki tj. kasjerka, kierownik działają w zmowie z oszustami. Czasami naciągacz powołuje się na konieczność zamknięcia konta w banku ze względu na atak hakerski lub próby pobrania pieniędzy z naszego konta przez osoby do tego nieuprawnione. Dalej senior jest przekonywany do wypłaty oszczędności czy likwidacji lokaty i przekazania tych pieniędzy w gotówce fikcyjnym policjantom do rzekomego przechowania w bezpiecznym depozycie. Często seniorzy przekazują te pakunki, zostawiając je w śmietniku, wyrzucając przez okno, nie mając kontaktu z kurierem.

Zwraca uwagę, że tzw., telefonista, czyli osoba, które dzwoni do seniorów i reżyseruje przebieg oszustwa, robi to zawsze w godzinach pracy banków mniej więcej między 9-16, tak aby senior zdążył udać się do placówki. Znane są Policji przypadki, gdy oszustwo trwało nawet kilka dni, po pierwsze udanej próbie senior jest namawiany do kolejnych wypłat z banku.

4. Oszustwa na COVID-19

Wreszcie przyszedł czas na metodę na Covid-19. Pandemia Covid-19 była doskonałą okazją dla oszustów do wyłudzania środków na nową legendę. Tym razem na leczenie chorego na Covid-19 krewnego seniora – syna, córki, wnuka. Zmyślona historia wygląda za każdym razem dość podobnie. Senior odbiera telefon od rzekomego lekarza lub pracownika służby zdrowia, który informuje, że bliski jest w ciężkim stanie i w związku z tym potrzebne są pieniądze na jego leczenie. Czasem słyszy w słuchawce kaszlącą i błagającą o pomoc osobę.

Oszustwa na wnuczka a pieniądze w banku – czy są bezpieczne?

Dziś pracownicy wszystkich banków przechodzą szkolenia z metody na wnuczka, są świadomi zagrożeń i są sprzymierzeńcami seniorów. Przy pobieraniu większych sum pieniędzy w kasie faktycznie zadają dodatkowe pytania, by upewnić się, czy nie jesteśmy pod presją oszusta. Ale przestępcy o tym wiedzą i instruują seniora, jak ma się zachować i co powiedzieć albo wskazują bank oddalony od miejsca zamieszkania. Dlaczego? Seniorzy często mają konto od wielu lat w jednym banku i dobrze znają pracownika placówki bankowej blisko domu.

Warto również wiedzieć – w kontekście używania przez oszustów argumentu zagrożenia cyberatakami – iż nawet jeśli hakerzy dokonali kradzieży pieniędzy z kont klientów konkretnego banku, to klienci się o tym nie dowiedzą i fizycznie nie stracą żadnych pieniędzy. Banki nie chwalą się takimi wydarzenia, bo nie jest to dla nich powód do dumy.

Jak chroni ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]?

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Oszustwa na seniorach – skąd oszuści mają numer telefonu do seniora?

Oszuści wyszukiwali numery telefonów do seniorów w starych książkach telefonicznych. Szukali tam osób o imionach, które sugerowały, iż należą do osób starszych. I ten sposób nie zmienił się do dzisiaj!

Po rozmowie przez telefon stacjonarny oszuści proszą o numer telefonu komórkowego, aby w pełni kontrolować sytuację. Co to oznacza? Jeżeli udamy się do banku po pieniądze, będą nasłuchiwać, jak przebiega wizyta. Mogą także dzwonić do nas wielokrotnie – sygnał „zajęte” może przecież oznaczać, że powiadomiliśmy rodzinę lub Policję.

Ale pamiętajmy, że brak telefonu stacjonarnego absolutnie nie chroni nas przed oszustwem na wnuczka. Możemy odebrać taki telefon na naszej komórce. I musimy być na to przygotowani! Podpowiemy, jak to zrobić.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Wyłudzenie na wnuczka – skąd wiedzą, że senior ma pieniądze?

Nie wiedzą. Nie znają stanu konta. Nie wiedzą, ile masz pieniędzy w kredensie. To wszystko sam im powiesz – w trakcie chytrze poprowadzonej rozmowy. Będzie to urocza pogawędka, oczywiście do czasu. Presja pojawi się, gdy oszust uzna, że twoje pieniądze są dla niego interesujące i chce je jak najszybciej zdobyć.

Dlatego tak ważne jest, aby szybko się rozłączyć i nie dać się wciągnąć w rozmowę. Podtrzymanie rozmowy jest pierwszym celem oszusta po drugiej stronie słuchawki. Jeśli złodziejowi uda się wzbudzić zaufanie, to nasze szanse na wyplątanie się z tej sytuacji drastycznie maleją.

Co w sytuacji, kiedy naprawdę, nie mamy ani grosza w domu i na koncie. Czy jesteśmy bezpieczni, a złodziej odpuści? Niekoniecznie. W taki przypadku istnieje ryzyko, że będzie chciał byśmy zaciągnęli kredyt, który będziemy musieli spłacić!

NOWOŚĆ! Ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Oszustwo na wnuczka – Jak się zachować i co robić. Krok po kroku

Policja radzi – odłóż słuchawkę! Dlaczego? Łatwiej jest odłożyć słuchawkę niż komuś odmówić. Nie masz obowiązku z nikim rozmawiać, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest twoją rodziną. Nikogo nie musisz za to przepraszać. Odłożyć słuchawkę (!) i dopiero wtedy wybierz numer 112. Skontaktuj się z córką, synem, wnukiem, podejdź do sąsiadki. Nie zdarza się, żeby oszuści dzwonili drugi raz, ponieważ podejrzewają, że powiadomiliśmy rodzinę lub organy ścigania.

Policja zawsze działa osobiście. Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – w takiej sytuacji odłóż słuchawkę, nic ci za to nie grozi.

Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy, ani nie sugeruje, że mogą pochodzić z kradzieży – jeśli ktoś do ciebie zadzwoni w takiej sprawie – odłóż słuchawkę!

Prośba o pieniądze przez telefon – to oszustwo!

Jeżeli ktoś mówi o przekazaniu pieniędzy czy kosztowności przez telefon, to jest oszustwo. Z drugiej strony w prawdziwym życiu zdarza się, iż dzieci czy wnuki pożyczają pieniądze od dziadków, dlatego warto nakreślić jasne reguły dotyczące tej sfery. Umówmy się z rodziną, że w razie jakiejkolwiek potrzeby natury finansowej omawiamy ją zawsze osobiście. To dużo zmienia, ponieważ możemy w chwili próby odwołać się do naszej familijnej zasady.

Słowa wytrychy na oszusta

Fikcyjny wnuczek, zanim zapyta o pieniądze, może przez dłuższą chwilę tworzyć atmosferę przyjacielskiej pogawędki. Natomiast fałszywy policjant będzie starał się zbudować w naszych oczach autorytet funkcjonariusza publicznego i wzbudzić respekt oraz strach. Co także ma na celu uśpienie naszej czujności i podtrzymanie rozmowy.

Jeżeli wdaliśmy się w rozmowę, to sytuacja jest już trudniejsza. Co powinno nas zaalarmować?! Fałszywy wnuczek najczęściej pierwszy zapyta, czy jesteśmy sami w domu! Dlaczego? Gdy jesteśmy sami, oszustwo ma większą szansę powodzenia, ponieważ łatwiej nami manipulować. Kontakt z osobą z zewnątrz powoduje, że przestępcy wycofują się.
Wszelka obecność osób trzecich odstrasza. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka zdań, które mogą okazać się bardzo przydatne np. „syn jest w domu”, „sąsiadka przyszła z wizytą”, nawet jeśli nie jest to prawdą.

Choć trzeba też powiedzieć, że miały miejsce przypadki oszukanych małżeństw seniorów.

Przećwicz na sucho. Trening czyni mistrza!

O tym, jak się zachowasz w chwili, gdy odbierzesz telefon od fałszywego wnuczka lub policjanta, warto pomyśleć zawczasu, porozmawiać z rodziną, sąsiadami, koleżankami. Przygotuj w głowie i na kartce scenariusz na wypadek takiej sytuacji, powieś go na lodówce, a następnie przećwiczyć parę razy. Scenki możesz odegrać z koleżanką, sąsiadką, w klubie seniora, na UTW, do lustra.
Najlepiej jest je powtarzać, co jakiś czas, tak aby weszły w nawyk.

„Wymarzony wnuczek”. Kto okrada seniorów na wnuczka?

Okradają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Młodzi, jak i dojrzali. Zatrzymani przez Policję mieli do dwudziestu do pięćdziesięciu paru lat. Oszust na wnuczka to prawdziwy lis w owczej skórze. Jest grzeczny i miły. Doskonale wie, co senior chce usłyszeć od kochającego wnuka. Umieją wyczuć, wzbudzić i podsycić emocje seniora, doskonale znają się na technikach manipulacji. Dlatego w czasie całego oszustwa możesz czuć mnóstwo pozytywnych emocji, radość z miłej rozmowy, chęć pomocy, ekscytację, dumę z udziału w akcji etc.

Oszustwo na wnuczka – kogo dotyczy?

Oszuści podejmują mnóstwo prób wyłudzenia pieniędzy od seniorów. W chwili gdy czytasz ten artykuł wielu seniorów odbiera telefon od fałszywego wnuczka! Wielu z nich na szczęście zareaguje racjonalnie i nie da się wciągnąć w rozmowę.

Ale co jeśli oszust zadzwoni w chwili, gdy mamy gorszy dzień np. usłyszeliśmy trudną diagnozę od lekarza, zostaliśmy źle potraktowani w urzędzie, cierpimy z powodu utraty bliskiej osoby, czujemy się samotni. Wówczas miły głos w słuchawce, który pochyli się nad naszym losem, może być zgubny. W trudnych chwilach jesteśmy bardziej podatni na manipulację, ale będąc tego świadomym, możemy lepiej przygotować się do ewentualnego odparcia oszusta. W ten sposób dajemy sobie większą szansę na uniknięcie oszustwa niż wtedy gdy upieramy się, że nas to nie dotyczy.

Statystycznie rzecz biorąc, oszukani na wnuczka są w większości osobami 70+. Choć z przerażeniem trzeba przyznać, że metoda na wnuczka nie oszczędza nikogo! Wśród oszukanych znajdziemy osoby światłe, doskonale wykształcone, a nawet sędziów czy prokuratorów w stanie spoczynku.

Gdzie zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy przez telefon? Nie tylko oszustwo na wnuczka.

Oszustwo lub próba dokonania oszustwa na wnuczka to przestępstwo! Zawsze zgłaszajmy oszustwo na wnuczka na Policję! Zarówno gdy zostaliśmy oszukani, jak i wtedy, kiedy udaremniliśmy próbę oszustwa, rozłączając się. Jak to zrobić?

Próba wyłudzenia na wnuczka – jak zgłosić na Policję?

Jeżeli odebraliśmy podejrzany telefon, to po zakończeniu rozmowy telefonicznej rozłącz się, czyli naciśnij czerwoną słuchawkę na telefonie komórkowym lub starannie odłóż słuchawkę telefonu stacjonarnego. Dopiero, gdy masz pewność, że połączenie z oszustem zostało zakończone, zadzwoń pod 112 i opisz Policji całe zdarzenie. Nie zwlekaj, im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Pamiętaj, że oszuści sami zachęcają do kontaktu pod numerem 112, ale polecają wybić numer 112 w trakcie rozmowy, bez rozłączania się! Dlaczego? W tym momencie włącza się do rozmowy drugi oszust, który udaje połączenie z komisariatem Policji.

Wyłudzenia na wnuczka – jak zgłosić na Policję?

Jeżeli podejrzewasz, że padłaś/eś ofiarą oszustwa na wnuczka zgłoś to na Policję pod numer 112. To jedyna szansa, aby odzyskać skradzione pieniądze i otrzymać wsparcie w tym trudnym momencie. Szanse nie są duże, ale to jedyny sposób.

Ile seniorzy stracili na wnuczka w 2022?

Tylko w 2022 r. polscy emeryci stracili w wyniku oszustwa na wnuczka miliony złotych. Największą sumą przekazą jednorazowo było 250 tys. zł. Pamiętajmy, że Policja podaje informacje o tylko tych przestępstwach, które zostały zgłoszone. Nigdy nie dowiemy się, jak wielka jest prawdziwa skala oszustw na wnuczka, ponieważ wciąż wielu seniorów wstydzi się przyznać, że padli ich ofiarą.

Ile grozi za metodę na wnuczka?

Dla tych, którzy mogą chcieć potraktować niniejszy artykuł jako poradnik, jak oszukać seniora, przypominamy, że oszustwo na wnuczka to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności [Art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8].

Kto wymyślił metodę na wnuczka?

Arkadiusz Ł., znany jako „Hoss” był pomysłodawcą metody na wnuczka. On i jego ludzie okradali z terenu Polski niemieckich i austriackich seniorów. Była to doskonale zorganizowana grupa przestępcza, a jej członkowie żyli na bardzo wysokim poziomie, dzięki skali, do jakiej udało im się rozwinąć ich przestępczą działalność. Zgłoszone na policję wyłudzenia opiewały na dziesiątki milionów euro.

Po oszustwie na wnuczka

Zostaliśmy oszukani i co dalej? Wydawałoby się, że najgorsze już się wydarzyło. Ale według Hanny Dobrowolskiej, autorki książki pt. „Wnuczkowa Mafia” dramat seniora często dopiero w tym momencie się rozpoczyna. Oszukani zmagają się nie tylko z utratą pieniędzy czy kosztowności, ale przede wszystkim z poczuciem winy oraz ogromnym wstydem, który podsycają najbliżsi.

Oszustwo na wnuczka bywa nazywane gwoździem do trumny i to dosłownie, ponieważ stres bywa tak przytłaczający dla ofiary, że wielu seniorów umiera niedługo po nim. Odnotowano także samobójstwa wśród osób starszych, które nie mogły pogodzić się z faktem, że zostały oszukane. Senior często zostaje sam z poczuciem wstydu, że dał się nabrać. A próby uzyskania wsparcia od najbliższych kończą się krytyką, obwinianiem, wyśmiewaniem, co tylko pogłębia traumę.

Pamiętajmy, nikt z nas nie wie, jak się zachowa, gdy weźmie nas w obroty fałszywy wnuczek!

Wsparcie merytoryczne m.in. asp. Michał Kawalec Wydział Prewencji i Patrolowy KMP we Wrocławiu.

Polecam gorąco przesłuchanie autentycznego nagrania oszustwa na wnuczka LINK TUTAJ.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Obawiasz się metody na wnuczka? Sprawdź nowe ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Phishing, czyli kradzież danych osobowych. Jak chronić dane osobowe i gdzie zgłosić wyłudzenie? [PORADNIK]

Na wnuczka – jak polscy seniorzy stracili miliony. Hanna Dobrowolska o wnuczkowej mafii

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds