Otyłość olbrzymia – przyczyny występowania, formy leczenia i rokowania

Na nadwagę i otyłość cierpi coraz więcej ludzi na Ziemi. Brak ruchu, korzystanie z samochodu, coraz mocniej przetworzona żywność, słodkie napoje i przekąski – przyczyny występowania problemów z wagą są różne. Część pacjentów jednak choruje na otyłość olbrzymią, która odbiera im możliwość samodzielnego poruszania się i wykonywania najprostszych czynności, a także jest czynnikiem społecznej izolacji. Jakie są jej przyczyny, przebieg leczenia i szanse na sukces?

Przyczyny występowania otyłości olbrzymiej

Do najpowszechniej występującej przyczyny prowadzącej pacjenta do zachorowania na otyłość olbrzymią należą czynniki psychologiczne. Bardzo często po diagnozie okazuje się, że dana osoba przeżyła traumę, po której problemy natury psychologicznej i emocjonalnej koiła jedzeniem. Molestowanie seksualne w dzieciństwie, patologiczni rodzice, poczucie bycia odrzuconym – wszelkie tego typu sytuacje prowadzą ludzi do obsesyjnego zajadania się. Jedzenie jest prostym i natychmiastowym źródłem przyjemności, dlatego trudno opanować się przed wzięciem kolejnego kęsa.

Kim jest osoba chorująca na otyłość olbrzymią? To taki pacjent, którego wskaźnik BMI wynosi 40 lub więcej. Problem jest poważny, a u dzieci i młodzieży w Polsce dotyczy już 16% populacji. Nadmierna masa ciała jest przyczyną wielu poważnych chorób, począwszy od cukrzycy, przez zwiększone ryzyko występowania nowotworów, choroby zwyrodnieniowe stawów, aż po zawały i wylewy. Zmniejsza jakość życia i nierzadko skraca czas jego trwania.

Otyłość olbrzymia – formy leczenia

Wśród form leczenia otyłości olbrzymiej znajduje się resekcja żołądka. Zanim jednak do niego dojdzie, pacjent musi wykazać się determinacją i schudnąć kilkanaście-kilkadziesiąt kilogramów. Chirurgiczne zmniejszenie jego objętości i usunięcie niepotrzebnego fragmentu, a także rozdzielenie układu pokarmowego i wydzielniczego sprawiają, że chory nie jest w stanie przyjąć tak dużych porcji. Mniejsze uczucie głodu nie oznacza natomiast, że zakończył walkę o zdrowie i życie. Musi pilnować tego, co zjada i w jakich ilościach. Często lekarze zajmujący się bariatrią, wspólnie z dietetykami, opracowują jadłospisy swoim pacjentom. Nierzadko dieta obejmuje 1300 kalorii – przykład jednej z nich znajdziecie w poniższym linku https://wylecz.to/diety/dieta-1300-kcal-zasady-efekty-przykladowy-jadlospis/. Niezwykle skuteczną metodą jest gastric by-pass, czyli ominięcie żołądkowe. Przy użyciu metod chirurgicznych przewód pokarmowy ulega modyfikacji, a czas wchłaniania treści pokarmowych zdecydowanemu skróceniu. Wpływa to pozytywnie na efekty operacji i zwiększa szanse na chudnięcie pacjenta. Wsparciem w procesie leczenia pacjenta są dietetyk oraz psycholog.

Jakie są rokowania?

Większość pacjentów, którzy przestrzegają diety, w pierwszym roku po operacji bariatrycznej traci aż 50 kilogramów.  Generalnie efekty zabiegu są dobre. U zaledwie 1-2 pacjentów może dojść do powikłań związanych z nieszczelnością zespolenia.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds