Pałace i zamki Dolnego Śląska

Pałace i zamki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obszarów Polski, który idealnie nadaje się na kilkudniowy wypoczynek czy całodniową wycieczkę. Bogactwo przyrody i niezwykłe historyczne budowle przyciągają tu każdego roku wielu turystów. To wymarzone miejsce dla miłośników sztuki, architektury, historii i niezwykłych krajobrazów. Zobaczmy, gdzie w jesienne dni można pojechać i jakie obiekty warto zobaczyć.

Podziemna trasa w Książu
Zamek Książ to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Romantycy mogą spacerować po tarasach z pięknym widokiem. W środku zamku znajdziemy salę duchów, idealną rozrywkę dla dzieci. Dla miłośników przygód przeznaczona jest podziemna trasa śladami II wojny światowej. Zwolennicy kina mogą zobaczyć miejsca, w których kręcono filmy, takie jak: „Trędowata” i „Hrabina Cosel”. A cały zamek otoczony jest zabytkowym parkiem, który swoim urokiem przyciąga wielu spacerowiczów. Jedną z atrakcji zamku jest Palmiarnia, która powstała w latach 1908-1911. Koszt budowy tego pomieszczenia wyniósł aż 7 milionów marek w złocie. Wewnętrzne ściany Palmiarni wyłożone są zastygłą lawą pochodzącą z wulkanu Etna.

Zamek Ksi¦ů+- 06.09.2015

Magiczne rytuały w Kraskowie
Pałac Krasków znajduje się na terenie gminy Marcinowice (powiat świdnicki). Dla turystów udostępniona jest część budynku. Goście mogą zobaczyć starą bibliotekę oraz spacerować po pięknych ogrodach otaczających rezydencję. W pałacu mieści się również luksusowy hotel. Krasków to wyjątkowe miejsce. Już setki lat temu wokół granitowej skały wypiętrzonej z ziemi Celtowie odprawiali swoje magiczne rytuały. Przed rokiem 1250 na terenie obecnej posiadłości stała budowla, która następnie została przebudowana w pałac na wodzie. Jednak podczas wojny trzydziestoletniej legł on w gruzach. W 1746 roku hrabia Dawid Sigismund von Zedlitz und Leipe wybudował w tym miejscu jeden z najpiękniejszych pałaców Europy.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Historyczne apartamenty w Pałacu Paulinum
Pałac Paulinum to rezydencja znajdująca się niedaleko centrum Jeleniej Góry. Na szczęście otaczający ją rozległy park tworzy otoczkę ciszy i spokoju od wielkomiejskiego zgiełku. Turyści mogą podziwiać historyczne apartamenty. W budynku znajduje się także restauracja, która przyciąga wielbicieli dobrej kuchni. Ta wspaniała posiadłość powstała w latach 70-tych XIX wieku. W 1906 roku na rozkaz radcy handlowego Oskara Carlo została rozbudowana i zmodernizowana. Remontu dokonał jeden z najsłynniejszych wówczas wrocławskich architektów – Karol Grosserow.

paulinum

Legenda Chojnika
Zamek Chojnik  położony jest niedaleko Jeleniej Góry-Sobieszowa, a dokładniej na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Dojście do zamku prowadzi przez malowniczy wąwóz. W ruinach budowli można zobaczyć wieżę, mury obronne oraz pozostałości części mieszkalnych zamku. Według legendy piękna Kunegunda, córka kasztelana, rzuciła się z okna w przepaść z powodu nieodwzajemnionej miłości przez rycerza Adalberta z Turyngii. Dzielny rycerz zaimponował Kunegundzie swoją odwagą, ponieważ jako jedyny mężczyzna objechał mury zamku na urwistym szlaku.

Zamek Chojnik 06.09.2015

Park otoczony fosą
Zamek Książąt Oleśnickich znajduje się w Oleśnicy, niedaleko Wrocławia. Turyści mogą podziwiać wewnętrzny pałac z bramą wjazdową oraz barbakan. Uroku tej historycznej budowli dodaje malowniczy park, który znajduje się na miejscu fosy dawniej wypełnioną wodą. W 1971 roku w zamku utworzono Centralną Szkołę Instruktorów Zuchowych ZHP. Niedaleko szkoły znajdowało się muzeum, które było filią Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. W 1993 roku posiadłość oddano Ochotniczemu Hufcowi Pracy.

Zamek Ksi¦ů+-¦ůt Ole+Ťnickich 06.09.2015

Dawny majątek ziemski
Pałac Wojanów mieści się na terenie Bobrzańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Jeleniej Góry. Turyści mogą podziwiać niezwykłe wnętrza pałacu, a także stajnie, wozownię, oficynę i spichlerz, które należą do dawnego majątku ziemskiego. Na terenie posiadłości znajduje się także: kawiarnia, herbaciarnia, winiarnia, dwie restauracje i nowoczesne SPA. Warto dodać, że Pałac Wojanów należy do jednych z największych w Polsce zespołów pałacowych. W czasie II wojny światowej na terenie posiadłości znajdowała się kwatera dla robotników obozu. Podczas remontu w pałac uderzył piorun, wskutek czego spłonęła znaczna część budynku. Na szczęście pałac udało się uratować.

wojanów

„Wiedźmin” na zamku Czocha
Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha. Ten historyczny obiekt jest jedną z atrakcji turystycznych regionu. Otaczają go liczne ścieżki rowerowe i szlaki piesze. Nakręcono tu wiele filmów i seriali, m.in. słynny serial „Wiedźmin’’. Po II wojnie światowej powstawały w zamku, takie filmy jak: ,,Gdzie jest generał?’’, ,,Dolina Szczęścia’’ i ,,Legenda’’. W dodatku ten niezwykły obiekt w dalszym ciągu wykorzystywany jest przez filmowców. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się ,,studnia niewiernych żon’’. Według legendy w połowie XVII wieku ówczesny właściciel zamku – Krzysztof Nostitz – utopił w studni swoją żonę Gertrudę. Podobna historia powtórzyła się w 1793 roku. Urlika po urodzeniu nieślubnego dziecka została wrzucona do wody, a niemowlę zamurowano w komnacie marmurowej. Podobno do dziś można usłyszeć dochodzące ze studni różne odgłosy.

Zamek Czocha 06.09.2015

Cmentarz dla koni w Kliczkowie
Zamek Kliczków położony jest w Dolinie Kwisy (Bory Dolnośląskie). Obecnie mieści się w nim hotel, centrum konferencyjno-wypoczynkowe, a także nowoczesne SPA. Organizowane są tu również różne wydarzenia i konferencje. Zamek Kliczków to idealne miejsce, by aktywnie spędzić wolny czas i przy okazji zwiedzić piękną okolicę. Na terenie zamku znajduje się jedyny w Polsce cmentarz dla koni. W latach 50-tych XX wieku na cmentarzu było kilkanaście nagrobków zwierząt. Obecnie stoją już tylko dwa. Na jednej z istniejących płyt widać napis z imieniem konia oraz datą jego śmierci: „Juno, 1938”.

Zamek Kliczk+-w 06.09.2015

Co jeszcze warto zwiedzić?
Na Dolnym Śląsku można zobaczyć jeszcze wiele innych zamków i pałaców, które swoją wspaniałą architekturą i bogatą historią przyciągają uwagę turystów. Na liście niezwykłych, historycznych posiadłości południowo-zachodniej Polski znajdują się również:
Zamek Grodno
Zamek Bolczów
Zamek Bolków
Zamek Karpniki
Zamek Siedlęcin
Pałac Wojanów-Bobrów
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Krobielowicach
Pałac Krzyżowa
Pałac w Łomnicy
Pałac w Mysłakowicach
Pałac Staniszów
Pałac w Sobótce-Górce
Pałac Schaffgotschów
Zamek Grodziec

Z kolei na liście ciekawostek związanych z Dolnym Śląskiem od niedawna znalazł się także „złoty pociąg”. O jego odkryciu powiadomili dwaj mężczyźni. Według historycznych źródeł „złoty pociąg” w 1944 r. wjechał tajnym tunelem do podziemnego kompleksu w górze Sobiesz pod Piechowicami na Śląsku i zaginął. Ponoć znajduje się w nim złoto i inne kosztowności.

Aleksandra Pietrusiak/red. MW

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.