Patriotyczna wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Patriotyczna wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Na setną rocznicę odzyskania niepodległości Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje „Polonię” Jana Styki i plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej.

Polonia, fragment

Polonia Jana Styki
Od jakiegoś czasu monumentalny obraz jest prezentowany w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Teraz z okazji rocznicy zawitał na prawie dwa miesiące do Wrocławia. Został wystawiony w holu głównym muzeum.
Jan Styka namalował Polonię ku pokrzepieniu serc i dla uczczenia 100 rocznicy Konstytucji 3 maja. Obraz był prezentowany w lwowskim ratuszu. Natomiast reprodukcje w różnej formie były rozpowszechnione w polskich domach we wszystkich trzech zaborach.
Chwilę trzeba popatrzeć, by zrozumieć, co autor miał na myśli i jak odczytać poszczególne grupy postaci. U góry obrazu Polonia przykuta kajdanami do skały, a obok wśród resztek obozu wojskowego obrońcy i czarne elementy obrazujące klęskę. Niżej grupa szlachty i konfederaci barscy, rozmodlony ksiądz Marek. Centralnie ze sztandarem w ręku Tadeusz Kościuszko i kosynierzy Kilińskiego. To całkiem niezła lekcja patriotyzmu i historii rozpoznanie wszystkich postaci, tych pozytywnych, jak i tych, co do klęski Rzeczpospolitej się przyczynili.

plakat 1920

Plakaty wzywające do wojska, gdy ojczyzna w potrzebie w 1920 oraz pamiątki po wybitnym historyku sztuki profesorze Marianie Morelowskim dopełniają wystawę.

Dla szkół muzeum proponuje zwiedzanie „Panoramy Racławickiej” i „Polonii” połączone z prelekcją.

Wydarzenia wokół wystaw „Polonia” Jana Styki, plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego

10 listopada, godz. 12.00
Patriotyczny teatr Styki z „Polonią” w roli głównej, wykład kurator Beaty Stragierowicz. Wstęp bezpłatny.

11 listopada
godz. 10.30 Szukamy bohaterów na obrazie Jana Styki „Polonia”, zajęcia dla dociekliwych w wieku 6-12 lat, prowadzenie Sławomir Ortyl. Zapisy: tel. 71 372 51 48, edukacja@mnwr.pl – wstęp z biletem za 3 zł.
godz. 12.00 Bohaterowie Niepodległej, zabawa plastyczna Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zapisy: tel. 71 372 51 48, edukacja@mnwr.pl – wstęp z biletem za 3 zł.
godz. 12.00 Zaśpiewajmy razem hymn! – prowadzenie Michał Pieczka
godz. 15.00 Koncert utworów o tematyce niepodległościowej w wykonaniu Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej- wstęp bezpłatny.

8 grudnia
godz. 10.30
Podchody z królami i książętami polskimi, zabawa dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzenie Sławomir Ortyl. Zapisy: tel. 71 372 51 48, edukacja@mnwr.pl -wstęp z biletem za 3 zł.
godz. 15.00
Wątki niepodległościowe w sztuce polskiej XVII-XX w., spacer interaktywny dla młodzieży i dorosłych po wystawie „Sztuka polska XVII- XIX”, prowadzi Grzegorz Wojturski- wstęp bezpłatny.

29 grudnia, godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych po wystawach „Polonia” Jana Styki, Plakaty z kolekcji prof. Mariana Morelowskiego. Zapisy: zapisy@mnwr.pl Wstęp z biletem na wystawę czasową.
Wystawa będzie czynna od 10 listopada do 30 grudnia 2018.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.