Patriotyczne szkło w Muzeum Narodowym

Kolejna wystawa czasowa z patriotycznym przesłaniem z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem, z magazynów zostały wyjęte szkło i rysunki.

Szkło
Pięknej roboty szkło z czeskiej wytwórni w Gräfflich Harrahsche Glasfabrik Neuwelt (Nový Svět) z wizerunkami księcia Poniatowskiego, Napoleona, ale też z patriotycznymi grawerunkami. Kilkanaście egzemplarzy czerwono barwionego i bezbarwnego. Szklanice i puchary pięknie grawerowane w doskonałym stanie zachowania. Ciekawostką są soczewki wyrobione w szklanicy, które pozwalają zobaczyć detale grawerowanej postaci. Niektóre ze szklanic rzadkie, jak ta z wizerunkiem stojącego Napoleona Bonapartego. Powstania narodowe były szeroko komentowane w ówczesnym świecie.

Rysunki
Na ścianach rysunki Juliusza Kossaka i grafiki Artura Grottgera.
Juliusz Kossak protoplasta artystycznej linii rodu był rysownikiem, ilustratorem, ale przede wszystkim znanym orędownikiem polskości. Malował batalistyczne obrazy z rycerskiej przeszłości Polaków. Działał ku „pokrzepieniu serc”. Na wystawie zobaczymy ilustracje z 1893 roku do Pieśni legionów, obecnego hymnu narodowego.
„Warszawa I” Artura Grottgera dopełnia opowiadania o patriotycznych wydarzeniach w czasie powstań narodowych. Grafiki zostały wystawione w Wiedniu w 1861 roku i wywołały ogromne poruszenie. Cykl Warszawa przedstawia cierpienia i prześladowania narodu po powstaniu styczniowym.
Wystawa
Utrzymana w narodowych barwach wystawa jest warta zobaczenia i przemyślenia. Jak różne mogą być patriotyczne postawy. Od walki zbrojnej legionów, poprzez cierpienia i modlitwę za ojczyznę aż do luksusowych przedmiotów. A jak teraz objawia się patriotyzm? Może poprzez płacenie podatków i rozsądne wydatkowanie na wspólne cele?
Wystawa zatytułowana „Żyj słodka nadziejo. Szkło patriotyczne” czynna w okresie 10 kwietnia – 3 czerwca 2018. Kuratorem wystawy jest Elżbieta Gajewska-Prorok.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.