
Pawilon 4 kopuł nowe muzeum we Wrocławiu – dużo zdjęć
Przybyła kolejna atrakcja turystyczna we Wrocławiu. W ten weekend uruchomiony został Pawilon 4 kopuł. W ubiegłym roku oddany został do użytku gmach Narodowego Forum Muzyki, a świetne koncerty przyciągają tłumy melomanów. Teraz w Pawilonie 4 kopuł otwarte zostało Muzeum Sztuki Współczesnej. To jeden z tych obiektów, które przetrwał wojnę i później przez wiele dziesiątków lat nie bardzo było wiadomo co z nimi zrobić.
W przedwojennym Wrocławiu była tu zlokalizowana wystawa pamiątek po bitwie pod Lipskiem, a z czasem także inne wystawy. W przepięknie odremontowanym budynku mieści się teraz Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zbiory gromadzone od pierwszych powojennych lat do ostatniego okresu doczekały się wystawienia w miejscu rewelacyjnym i wygodnym. Obrazy i rzeźby jakby unosiły się w bieli pomieszczeń, a rozproszone światło dzienne oddaje niezakłamane kolory. Przestrzeń wystawiennicza, ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych, została podzielona na wystawę stałą zajmującą dwie trzecie powierzchni i na wystawy czasowe. Pierwszą wystawą czasową będzie pokazanie części zbiorów Ericha Marxa z prestiżowej galerii Hamburger Bahnhof, to już 23 sierpnia.
Na stałe będzie udostępniona zaledwie mała część zbiorów po dwie trzy prace reprezentujące artystę, nurt, modę. Zbiory sztuki współczesnej to około 20 tysięcy obiektów, więc jest w czym wybierać. Czy ekspozycja stała będzie ulegała modyfikacjom? Trudno wyrokować, ale trzymanie w magazynach dzieł, kiedy na ścianach pustki, raczej długo się nie obroni. Teraz przeważa pogląd pokażmy mniej, ale w sposób komfortowy dla odbiorcy. Prócz zbiorów sztuki współczesnej w Pawilonie jest księgarnia i kawiarnia. Ponieważ ogrzewanie obiektu jest bardzo nowoczesne, zostały zainstalowane pompy cieplne, we wnętrzach panuje przyjemny chłód w skwarne dni.
Pierwsza odsłona dwudziestotysięcznego zbioru polskiej sztuki nowoczesnej wrocławskiego Muzeum Narodowego zaczyna się od Chwistka Strzemińskiego i Witkacego. Dalej znajdziemy prace wystawiane na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku. Są oczywiście Abakany i Wianek panny młodej Aliny Szapocznikow. Wielu zatrzyma się pewnie przy obrazie Kobzdeja Podaj cegłę. Świetnie wystawiony jest Kantor, ale uwaga zbytnie zbliżenie się do obiektów wzbudza alarm dźwiękowy. Nie sposób wymieniać wszystkich. Muzeum opracowało przewodnik po wystawie, w którym można znaleźć omówienia poszczególnych artystów i dzieł sztuki.
Muzeum jest otwarte przez 6 dni w tygodniu (oprócz poniedziałków) od 10 do 17, w weekendy trochę dłużej. Dla prawdziwych miłośników sztuki współczesnej, dla znawców architektury, dla ciekawych co nowego we Wrocławiu, znakomita informacja, we wtorki na wystawy stałe wstęp wolny.
Od pewnego czasu Muzeum Narodowe we Wrocławiu rozszerzyło zakres swojej działalności. Oprócz wystawiania obiektów pięknych i zabytkowych a także organizowania wystaw, prowadzona jest działalność oświatowa. W weekendy organizowane są wykłady i zajęcia dla dzieci pod hasłem Lato w pawilonie, obowiązują zapisy. Dla dorosłych warsztaty Joga w muzeum.
tekst i zdjęcia Jerzy Dudzik
Dla zachęty kilka zdjęć:
- „Gazeta Senior” czerwiec 2023 [6/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 31 maja, 2023
- Dodatki do emerytury 2023. NOWY DODATEK od lipca br. Sołtysowe, 13. i 14. emerytura, waloryzacja, zwrot podatku, 500plus dla seniora, 200plus [ZESTAWIENIE] - 30 maja, 2023
- VII Kongres Gospodarki Senioralnej [Bezpłatny udział ZAPROSZENIE] - 25 maja, 2023