Pawilon Czterech Kopuł znów zachwyca

Pawilon Czterech Kopuł znów zachwyca

Kompleks Hali Stulecia powstał z okazji świętowania setnej rocznicy wydania we Wrocławiu odezwy Fryderyka Wilhelma III „Do mojego ludu” wzywającej do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Wcześniej, bo w latach 1807 – 1810, Hieronim Bonaparte kazał zburzyć mury obronne miasta. W tym miejscu mamy teraz planty i Promenadę Staromiejską. 

Pawilon Czterech Kopuł zakończono budować w 1913 roku z przeznaczeniem na cele wystawiennicze. Prezentowano tam pamiątki i obrazy pokazujące zwycięstwo nad Napoleonem w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem, zwanej Bitwą Narodów, w której zginął książę Józef Poniatowski.

Po 1945 roku prawie nie zniszczone działaniami wojennymi budynki i wyposażenie były przeznaczane na różne cele. Zaraz po wojnie Wystawa Ziem Odzyskanych. Później Pawilon Czterech Kopuł przypadł Wytwórni Filmów Fabularnych i powoli niszczał nie remontowany.

Teraz po latach będzie zachwycał świetną architekturą, wspaniałymi ekspozycjami i mamy nadzieję tłumami zwiedzających. Zgiełk bitew i wojen zaniknął w mrokach przeszłości, a pozostała świetna architektura i możliwość nowoczesnej aranżacji wystaw sztuki współczesnej.

Remont pawilonu właściwie dobiegł końca. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego we Wrocławiu udało się zobaczyć, jak ten wspaniały obiekt zmienił się w centrum wystawiennicze. Muzeum Narodowe za kwotę ponad 84 miliony złotych wyremontowało mury, instalacje, a także zadaszyło przestronne patio. Tam gdzie pierwotnie były rabatki kwiatowe i stał posąg Zwycięskiej Ateny – teraz będą wspaniałe ekspozycje sztuki współczesnej. Ogromna przestrzeń patio, wysokie kopuły z latarniami doświetlającymi sale wystawiennicze przenoszą nas w początek XX wieku.

Muzeum planuje przenieść do pawilonu całą ekspozycję sztuki współczesnej, a więc „Abakany” prace Nowosielskiego, Kantora, Szapocznikow, Hasiora. Na terenie trawnika sąsiadującego z pawilonem mają stanąć rzeźby plenerowe. Zapowiada się naprawdę pięknie.

_DSC5599

_DSC6216

_DSC6227

_DSC5649

_DSC5665

_DSC6209

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.