Pięć panien rozumnych…

Pięć panien rozumnych…

Nowa wystawa w Galerii Miejskiej. Warto zajrzeć. To miejsce pobudza do myślenia.
Młody energiczny człowiek wszedł do Galerii Miejskiej, przebiegł przez dwie kondygnacje wystawy i wypadł jak burza. Zatrzymał się na chodniku, wyjął papierosa, zapalił nerwowo i wtedy go zagadnąłem. Jak wystawa? Odparł- Nie rozumiem zestawienia tych prac. No właśnie.

W pamięci. Widziszewska. Marcelina Groń

Wystawa została pomyślana jako hołd wobec demokracji, tradycji i nieprzewidywalności, napisał Mirosław Jasiński kurator wystawy w katalogu towarzyszącym ekspozycji. Odrobinę niżej pisze tak: „Aby dokładnie zrozumieć, co łączy szóstkę artystów, których dzieła pokazujemy na niniejszej wystawie, musimy otworzyć się na ten rodzaj myślenia, który w dzieciństwie pozwalał nam chłonąć rzeczywistość bajkowych opowieści z ich smokami, żabami zmieniającymi się w księżniczki, zamkami ze szkła, wróżkami i magicznymi przedmiotami”. Dalej jest już poważniej, bo i wystawa jest poważna, zmuszająca do kontestacji i myślenia. Artyści, poeci mają tę cudowną umiejętność komentowania świata, bieżących wydarzeń. Warto zastanowić się i próbować zrozumieć, o czym opowiadają.

Natalia Rybka

Wystawa została zatytułowana Pięć panien rozumnych i jeden mężczyzna lekkomyślny. Tych pięć panien to Julia Curyło, Marcelina Groń, Joanna Kaucz, Aleksandra Prusinowska, Natalia Rybka a lekkomyślnym mężczyzną jest Zbigniew Warpechowski.

Wystawie towarzyszy katalog z obszernym komentarzem Mirosława Jasińskiego. Agnieszka Patała omówiła wystawione prace. W katalogu znajdziecie jeszcze biogramy artystów.
Galeria Miejska ul. Kiełbaśnicza 28 Wrocław
wystawa czynna do 16 czerwca, wstęp wolny.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.