Piękna wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Piękna wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Czy w otaczającym nas świecie sztuki brakuje rozróżnienia między wartościami estetycznymi a artystycznymi? Czy obecnie tworzone obrazy i rzeźby nie muszą być ładne, precyzyjnie wykonane, czy wystarczy wymowna treść, a warsztat schodzi na plan dalszy?

Okazuje się, że są jeszcze tacy marzyciele, którzy zgłębiali nauki mnicha Teofila i innych teoretyków malarstwa i rzeźby i z lubością stosują w swoich pracach ładny sposób prezentowania siebie. Przecież ten, kto wytwarza obrazy zawsze o czymś opowiada, najczęściej o swoim patrzeniu na świat. Młodzi, niecierpliwi za pomocą uproszczeń, kilku kresek, kilku plam wyrażają treść i wmawiają odbiorcy to jest prawdziwa sztuka.

Znajdują się jednak tacy twórcy, awangardziści, którzy z benedyktyńską cierpliwością rysują, kolorują, by ich praca oprócz treści była ładna i nie boją się tej ładności.

To nie twórcy i krytycy decydują o tym, co powiesimy w swoim salonie, czy będzie to czarny kwadrat na białym tle, czy utrzymany w kolorze blu perfekcyjnie symetryczny obraz Mariusza Zdybała. Jedno jest pewne: to my będziemy patrzyli przez wiele lat na ten obrazek i byłoby dobrze, gdyby podobał się nam niezmiennie.

Oczywiście jest to kwestia wyboru, osobistych decyzji na co będziemy wydawali zarobione przez siebie pieniądze, czy na znane nazwiska jako lokata kapitału, czy też na przedmioty ozdobne, może mniej cenne, ale za to cieszące codziennie. To kwestia wyboru i radości z dnia codziennego.

Na wystawie w Galerii Miejskiej we Wrocławiu możecie zobaczyć prace uznanych, nagradzanych wielokrotnie artystów, które na dodatek są ładne. Wystawa została zorganizowana przez BATOR ART GALLERY po raz trzeci. Tym razem udało się zebrać prace artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Ukrainy, Rosji, Meksyku, Stanów Zjednoczonych. Irlandię reprezentuje Alen Kopera, Holandię Rick Leliveld, Włochy Fabrizio Riccardi, Belgię Tim Roosen, Chorwację Iskren Semkov. Wystawa z Wrocławia pojedzie do Zielonej Góry, a później do Niemiec.

Zdjęcia powinny zachęcić do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy.
We Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, będzie można oglądać prace zaledwie do 11 czerwca. Wstęp wolny.

_DSC5866

_DSC5856

_DSC5855

_DSC5862

_DSC5869

_DSC5849

_DSC5875

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.