Pięknieje nam WuWA, nowa atrakcja Wrocławia

Pięknieje nam WuWA, nowa atrakcja Wrocławia

Kiedy prawie 100 lat temu zapadła decyzja o budowie wzorcowych budynków nikt nie spodziewał się, że ustalone wtedy zasady będą inspirowały architektów aż tak długo. Takich wzorcowych osiedli powstało sześć w tym jedno we Wrocławiu.

Pancernik, fot.J.Dudzik

Wrocławscy architekci od 2010 roku promują WuWA, a efektem tych działań był udział architektury w obchodach Europejskiej Stolicy Kultury. Problemem dobrze ukształtowanego miasta zajmowali się w przeszłości wybitni twórcy między innymi Leonardo da Vinci. To przecież niezwykle istotne jak mieszkamy i jak jest zorganizowane miasto, jaka jest odległość od miejsca pracy. W czasie rozwoju przemysłu we Wrocławiu przeważał model zabudowy z warsztatem lub fabryką wewnątrz kwartału ulic. Luksusowe wille fabrykantów z ogrodem lokowano blisko parków.

WuWA
Wuwa jak głoszą w folderach powstała w 3 miesiące. W materiałach reklamowych znajdziecie informację, że od prawie 10 lat miasto stara się przywrócić dawny wygląd tej wyjątkowej części miasta. Tuż obok Hala Stulecia i Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim. To wyjątkowe miejsce na planie Wrocławia. W poprzednich dziesięcioleciach nieprzemyślane decyzje doprowadziły rozdzielenia własności i dlatego prace postępują niespiesznie pomimo pomocy konserwatora zabytków. Opracowane zostały plany przywrócenia tego modelowego osiedla do współczesnych wymagań i miejsce zieleńców i skwerów zajęły parkingi i śmietniki. Przeprowadzono nawet konsultacje z mieszkańcami, bo WuWA jest nie tylko modelowym osiedlem, ale też zamieszkałym. Takich wzorcowych modernistycznych osiedli powstało 6, pozostałe osiedla Werkbundu znajdują się Stuttgart, Praga, Wiedeń, Brno i Zurych i została nawiązana współpraca z promotorami pozostałych. Niektóre budynki starej WuWA cieszą oko po renowacji. Na razie oczywiście nie wszystkie obiekty. Inne czekają na zmianę właściciela i rozpoczęcie rewitalizacji.

pyszności z WuWA, fot.J.Dudzik

Info WuWA Cafe
Miasto uruchomiło punkt informacyjny i jednocześnie kawiarnię w już odrestaurowanym budynku przy ulicy Tramwajowej. Tuż przy przystanku. W Info WuWA Cafe znajdziecie pyszne autorskie przekąski zarówno słone, jak i słodkie, napoje zimne i gorące. Kawa z profesjonalnego ekspresu smakuje tutaj wyśmienicie. W trakcie „małego co nieco” można pooglądać, na ekranach jak wyglądała WuWA, zaopatrzyć się w foldery i informatory. I tak przygotowani i posileni możemy ruszać na zwiedzanie, podziwianie, krytykowanie modernistycznych pomysłów wrocławskich architektów sprzed wojny. A nazwiska to znakomite i znane w świecie architektury. Byli to Paul Heim, Albert Kempter, Theodor Effenberger, Ludwig Moshamer, Heinrich Lauterbach, Paul Häusler, Moritz Hadda, Emil Lange, Gustav Wolf oraz Hans Scharoun i Adolf Rading Jak zapewniają w Info WuWA, istnieje możliwość zorganizowania spaceru z przewodnikiem, oczywiście po wcześniejszym umówieniu się.

INFO WUWA CAFE, fot.J.Dudzik

We Wrocławiu na Nowych Żernikach powstaje WuWA 2. To świetna okazja do porównania jak zmieniły się poglądy architektów i jakie nowe pomysły inspirują ich dzieła. Spośród twórczych zawodów to właśnie dzieła architektów trwają najdłużej a każda wycieczka do miasta to właściwie podziwianie architektury.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.