Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to przypadłość będąca powikłaniem cukrzycy. Diagnozuje się ją u ok. 10 proc. pacjentów. Początkowo zmiany przebiegają praktycznie bezobjawowo. Dopiero w późniejszych stadiach pojawiają się owrzodzenia, rany, zmiany gangrenowe. Zaniedbanie leczenia prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, a w rezultacie kończy się amputacją. Statystyki alarmują, że niemal 70 proc. amputacji kończyn na całym świecie dotyczy właśnie cukrzyków*. Na cukrzycę cierpi 3 miliony Polaków, z czego ok. 700 tysięcy nie jest leczonych, a 800 tysięcy nie wie, że choruje*. Tylko w 2013 roku, NFZ zapłacił za 11 tys. amputacji. Jak dbać o stopy cukrzycowe, by uniknąć tak poważnych powikłań? Specjalistycznych porad udziela pielęgniarka dyplomowana, pani Ewa Przywara.

Pielęgnacja stóp u cukrzyków
Zafunduj swoim stopom SPA. Chwila wytchnienia w przyjemnej, letniej wodzie dla nich miłym wypoczynkiem. Pamiętaj jednak, żeby nie trzymać stóp w wodzie zbyt długo – kilka minut to maksimum. W przeciwnym wypadku pobudzisz narost naskórka, a rogowaciejący naskórek ma tendencje do pękania. Rany u cukrzyków goją się dłużej i trudniej niż u osób zdrowych. Zrogowaciały naskórek ścieraj specjalną, drobnoziarnistą tarką – nigdy nie używaj metalowych, ostrych przyborów. Po takim relaksie koniecznie dobrze wytrzyj skórę, pamiętaj o przestrzeniach między palcami. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego. Warto zapytać w aptece o preparaty natłuszczające i na bazie mocznika.

Pedicure
Dbałość o paznokcie stóp cukrzycowych jest bardzo istotna. Tutaj również cukrzycy nie powinni używać ostrych narzędzi, najlepiej sprawdzi się pilniczek. Pacjenci często cierpią na neuropatię, brak czucia lub osłabione czucie w stopach. W takim wypadku, używając nożyczek czy cążek łatwo zrobić sobie krzywdę. Neuropatię stwierdza podolog podczas profilaktycznego badania stóp. Specjalistyczny pedicure wykonać można również w gabinecie podologicznym, gdzie dba się nie tylko o estetyczny wygląd stóp, ale przede wszystkim o ich zdrowie.

Profilaktyka
Profilaktyka to najważniejszy, a często traktowany po macoszemu element troski o stopy u cukrzyków. Uważnie oglądaj swoje stopy, również ich podeszwy. Najwygodniej używać do tego lusterka. Zwracaj uwagę na ewentualne obrzęki, zaczerwienienia, krwiaki, uszkodzenia skóry, drobne rany, modzele. W przypadku pojawienia się na stopach odcisków, pamiętaj, by nie stosować powszechnie dostępnych maści czy płynów na odciski. O tym, czy dany specyfik nadaje się dla osoby z cukrzycą, powinien zdecydować specjalista.

Obuwie
Kupuj buty o rozmiar, a przynajmniej o pół rozmiaru większe. Zmniejszone czucie w stopach nie pozwala precyzyjnie stwierdzić czy obuwie jest prawidłowo dobrane i nie uciska, z kolei systematyczny ucisk czy obcieranie może doprowadzić do powstawania ran. Stopy cukrzycowe są o wiele bardziej narażone na wszelkie grzybice i infekcje. Specjalistyczne wkładki z jonami srebra mogą okazać się pomocne w profilaktyce. Specjalistyczne wkładki do butów dla cukrzyków powinny być wykonywane na wymiar – te dostępne w sklepach mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Nie sugerujmy się bólem stóp lub jego brakiem, cukrzycy czują słabiej niż osoby o zdrowych stopach. Ból może nie pojawiać się wcale, jednak nie oznacza to, że stopom nic nie dolega.

*Cukrzyca: Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. Raport. Edycja 2013

red. EK

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.