Pisanki, palmy i ozdoby w Muzeum Etnograficznym

Pisanki, palmy i ozdoby w Muzeum Etnograficznym

Od ponad 40 lat w okresie przedświątecznym we wrocławskim Muzeum Etnograficznym organizowane są okolicznościowe wystawy i kiermasze. A przyjeżdżają na te pokazy najznamienitsi twórcy. Można wtedy porozmawiać o technikach zdobienia przedmiotów na świąteczny stół, podpatrzyć i samemu popróbować zrobić pisanki lub po prostu je kupić. Oprócz pisanek prezentowane są koszyczki wykonane szydełkiem i naczynia z porcelany zdobione okolicznościowym wzorem oraz palmy.

We wrocławskim tyglu kulturowym można spotkać twórców z różnych regionów. Dlatego tak bogate są doznania zwiedzających.
Zawsze warto porozmawiać z Panią Marią Kieleczawą, która prezentuje pisanki według wzorów huculskich i opowiada o nich z ogromnym zaangażowaniem. Kolorowe żółte i czerwone wzory geometryczne na czarnym tle przypominają twórczość afrykańską z okolic równika– opowiada Pani Maria, tak jej powiedziała Kenijka studiująca w Polsce. Ja odnalazłem wikińskie motywy plecionek. To wzory uniwersalne i bardzo pierwotne – opowiadała artystka. Pani Maria wystawia na całym świecie, a jej pisanki znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. Cała kolekcja to 120 wydmuszek wykonanych w technice batiku.

Inne w charakterze są prace Pani Renaty Zagajczyk- Kociemskiej. Wrocławianka, emerytowana nauczycielka, poetka, twórca ludowy. Pani Renata lubi coś robić, więc udziela się w organizacjach senioralnych, pisze wiersze i potrafi wytwarzać piękne przedmioty ozdobne. Talent! Pani Renata chętnie opowiada o technikach zdobienia i trzeba przyznać, że ma ogromną wiedzę. Specjalny nożyk, cztery godziny pracy i już powstała dekoracja, która przetrwa kilka lat. A jak skorupka pęknie, cóż trudno, zaczynamy od nowa.

Jest taka technika zdobienia pisanek rdzeniem z sitowia. Bardzo to delikatny materiał, leciutki, który nakleja się na wydmuszkę uzyskując efekt lukru. Otóż dla mniej cierpliwych jedna z pań opracowała podobna technikę opartą na wałeczkach ze zwiniętej bibułki. I te wałeczki nakleja na wydmuszki tworząc wzory kwiatowe.

Twórcy ludowi z Opolszczyzny prezentowali swoje kolorowe pisanki według tradycyjnych koronkowych wzorów i naczynia na wielkanocny stół również zdobione we wzory zaczerpnięte z pisanek. Taka patera służyły do podania połówek jajka, a centralne pole zajmuje chrzan. Jajko z szynką i chrzanem – proste, pyszne jedzenie.

Zachwycające błękitem ptaki na perłowych wydmuszkach to nowe spojrzenie na wielkanocny stół.
A co powiecie na pierniki w kształcie jajka dekorowane lukrem, albo na pisanki zrobione z piernika? Inne podejście do ulubionych smaków.

Kto nie zdążył w tym roku, musi zapisać sobie w kalendarzu na przyszły rok datę kiermaszu wielkanocnego w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, bo warto tam być.

ozdoby wielkanocne w Muzeum Etnograficznym

pisanki w Muzeum Etnograficznym

Maria Kieleczawa

porcelana z opolskiego w Muzeum Etnograficznym

Renata Zagajczyk-Kociemska

pisanki w Muzeum Etnograficznym

piernikowe jaja w Muzeum Etnograficznym

pisanki w Muzeum Etnograficznym

palmy

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.