Plamy wątrobowe na dłoniach – jak im przeciwdziałać?

Plamy wątrobowe na dłoniach – jak im przeciwdziałać?

Przebarwienia na dłoniach to problem, który nasila się wraz z wiekiem. Są efektem wieloletniej ekspozycji niechronionej skóry na słońce. Ekspertka tłumaczy, jak zapobiegać ich powstawaniu.

Plamy wątrobowe to różnej wielkości przebarwienia skórne związane z nadmierną pigmentacją skóry, pojawiające się najczęściej na grzbiecie dłoni. Choć ich występowanie nasila się wraz z wiekiem, to mogą pojawić się nawet u dwudziestoparolatków. Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek tłumaczy, skąd się biorą na dłoniach i jak zapobiegać ich powstawaniu.

Nie wątroba i nie starość

Plamy wątrobowe na dłoniach nie są efektem chorej wątroby ani domeną osób w starszym wieku. Główną przyczyną ich powstawania jest częste i długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Efekty dużej dawki promieniowania słonecznego mogą być widoczne dopiero po kilku latach, jednak częste przebywanie na słońcu może spowodować pojawienie się takich plam już w młodym wieku. Tworzą się one w miejscach, gdzie zbiera się nadmiar pigmentu. Może to być twarz, dekolt, ramiona, ale najczęściej powstają na zewnętrznych stronach dłoni. Występują w odcieniach koloru brązowego, w postaci płaskich plam o nieregularnym kształcie. Warunkami sprzyjającymi powstawaniu plam wątrobowych na rękach są dodatkowo zaburzenia hormonalne, skłonności dziedziczne, alergie, a także przyjmowanie niektórych leków powodujących zwiększenie wrażliwości skóry na działanie słońca.

Dłonie bywają pomijane

Dłonie są codziennie narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Latem dodatkowo wystawiamy je na działanie promieni słonecznych niemal bez przerwy. Często nawet nie myślimy o tym, aby przed wyjściem z domu posmarować je kremem z filtrem. Nawet na plaży, używając kremu przeciwsłonecznego, nakładamy go na dłoń, smarujemy poszczególne partie ciała, a o grzbietach rąk zapominamy.

Zapobieganie przebarwieniom

Ograniczając opalanie i stosując kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami można w znaczącym stopniu zapobiec powstawaniu przebarwień. Najbardziej odpowiednie będą kremy z filtrem mineralnym, który nie wnika w skórę, lecz tworzy na niej warstwę odbijającą promienie UV. Warto wybrać te, które chronią przed promieniowaniem UVB i UVA, a jednocześnie są emolientami, dzięki czemu dodatkowo nawilżą, zatrzymają wilgoć w skórze i stworzą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Miejsca takie jak dłonie należy też smarować kremami ochronnymi znacznie częściej, gdyż wykonując różnorodne czynności, usuwamy je z rąk.

Plamy wątrobowe – usuwanie i rozjaśnianie

Brązowe plamy na skórze najszybciej można usunąć zabiegami złuszczającymi w gabinetach kosmetycznych (peelingi, kwasy, mikrodermabrazja). Można także rozjaśnić je domowymi sposobami – złuszczając i odnawiając naskórek. W tym celu warto wykorzystać sok z cytryny lub ze świeżego liścia aloesu. W rozjaśnieniu może także pomóc naturalny jogurt z miodem.

Plamy wątrobowe nie są przyczyną żadnych dolegliwości. Nie stanowią też zagrożenia dla zdrowia i życia. Warto jednak pamiętać, że osoby mające na skórze znamiona lub przebarwienia powinny je obserwować. Zmiana ich koloru, kształtu, zaczerwienienie czy swędzenie są sygnałem do odwiedzenia lekarza.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.