Planuj wcześniej, to się opłaca

Planuj wcześniej, to się opłaca

Wczasy last minute zdążyły się już w Polsce rozpowszechnić. Oszczędny wariant wakacji, w końcowych dniach lata lub na początku jesieni, wczasy w mniej atrakcyjnych lokalizacjach lub ostatnie wolne miejsca. Wczasy last minute pozwalają wprawdzie wiele zaoszczędzić, mają jednak jedną wadę: wymagają podjęcia szybkiej decyzji i pozostawiają niewiele czasu na przygotowania do wyjazdu. Last minute często bywa mylona z mniej popularnym u nas first minute. Moda na first minute również przyszła do nas z Zachodu i zyskuje coraz więcej zwolenników. Zasady organizowania wczasów first minute są wprost idealne dla seniorów.

Jakie są zalety wczasów first minute?

 1. Biura podróży zachęcają do zakupu oferując różnorodne gratisy i zniżki.

 2. Im wcześniej wybieramy dokąd pojedziemy, tym większą ilość wolnych terminów oraz hoteli, pensjonatów i uzdrowisk mamy do wyboru.

 3. O tym, jak spędzimy wczasy, decydujemy dużo wcześniej, nic nie jest kwestią przypadku.

 4. Oszczędzamy pieniądze – wyjazdy first minute bywają tańsze nawet o 20 – 40 proc.

 5. Mamy gwarancję, że cena wykupionych przez nas wczasów nie wzrośnie, nawet w przypadku niekorzystnych dla biura zmian kursów walutowych lub wzrostu ceny paliwa.

 6. Wcześniejszy wybór terminu wczasów pozwala na dokładne ich zaplanowanie i dobre przygotowanie się, np. opracowanie tras zwiedzania i zakupienie stosownych przewodników.

 7. Po wykupieniu wycieczki first minute wpłacamy zaliczkę, najczęściej do 30 – 40 proc. ceny wyjazdu, resztę kwoty dopłacamy ok. 20 – 30 dni przed wyjazdem. To pozwala rozłożyć koszt wakacji na dwie raty.

 8. Dokonując rezerwacji dużo wcześniej, oszczędzamy sobie stresu wynikającego z załatwiania wyjazdu „na ostatnią chwilę”.

 9. Jeśli chcemy wyjechać z licznym gronem przyjaciół lub rodziny jedynie przy opcji first minute będziemy mieli gwarancję, że dla nikogo nie zabraknie miejsc np. w małym pensjonacie.

 10. Poza tym… Czy nie miło planować wakacyjny wypoczynek, kiedy za oknem jeszcze zimowe temperatury?

Przy załatwianiu formalności związanych z naszym wyjazdem musimy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, które pomogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami lekkomyślnych decyzji lub nieszczęśliwych zbiegów okoliczności.

Rady dla kupujących:

 1. Uważnie przeczytaj umowę. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze ją zrozumiałeś, poproś o czas do namysłu. Zabierz umowę do domu i poproś kogoś o poradę.

 2. Jeśli masz taką możliwość, to za swoją wycieczkę zapłać kartą. Jeśli biuro podróży zbankrutuje, wówczas będziesz mógł skorzystać z usługi chargeback. Chargeback polega na tym, że jeśli opłacona przez nas usługa nie została zrealizowana, bank zwraca nam całą wpłaconą kwotę. Jest to o wiele szybszy i pewniejszy sposób odzyskania pieniędzy niż czekanie na zwrot od biura.

 3. Sprawdź wysokość zaliczki – zwykle nie przekracza ona 30 proc. całej kwoty.

 4. Dowiedz się jak wygląda kwestia ubezpieczenia.

 5. W umowie musi być zapisana gwarancja niezmienności ceny naszych wczasów.

 

Słowniczek

chargeback (z ang. obciążenie zwrotne) – zwrot pieniędzy z konta sprzedawcy na konto właściciela karty. Dzięki tej usłudze odzyskujemy całość pieniędzy za np. zamówioną usługę, która nie doszła do skutku lub była niezgodna z umową.

first minute – (z ang. w pierwszej chwili) wczasy oferowane w przedsprzedaży, wiele miesięcy przed datą wyjazdu.

last minute – (z ang. w ostatniej chwili) wczasy oferowane tuż przed datą wyjazdu.

EK

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.