Po operacji zaćmy – wyjątkowa wystawa we Wrocławiu

Po operacji zaćmy – wyjątkowa wystawa we Wrocławiu

Pacjenci po operacji zaćmy prezentują swoje historie w formie wyjątkowej wystawy zorganizowanej na Dworcu Głównym we Wrocławiu w dniach 8 – 16 sierpnia 2018 roku.

Wystawa jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie” i będzie można obejrzeć ją przez najbliższy tydzień na wrocławskim Dworcu Głównym. Organizatorem kampanii jest firma Alcon Polska, a jej partnerami: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polski Związek Niewidomych, Federacja Pacjentów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Zaćma to choroba o wielu twarzach

Zaburzenia wzroku mogą negatywnie wpłynąć na komfort życia i przeszkodzić w wykonywaniu codziennych czynności oraz realizacji pasji. Jedną z najczęstszych chorób oczu u osób w wieku 60+ jest zaćma. Jej głównymi symptomami jest pogorszona ostrość widzenia, utrata intensywności barw oglądanego obrazu, a w konsekwencji coraz częstsza potrzeba wymiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze.

Od kilku lat wzrok się robił coraz gorszy i widziałem, tak jakby za mgłą. Jak ktoś stał z prawej strony, to czasem trudno było mi rozpoznać, czy przeczytać jakiś napis. Coraz gorzej było też z oglądaniem telewizji. No i przestałem grać w ping-ponga, co było moją pasją – tak wspomina pierwsze objawy zaćmy pan Eugeniusz, jeden z bohaterów wystawy.

Aż 93% osób powyżej 60. roku uważa, że zaćma miałaby negatywny wpływ na ich życie codzienne, 90%, że ograniczyłaby ich niezależność, a 80%, że chorując na zaćmę stałoby się ciężarem dla swojej rodziny. Na szczęście zaćma jest schorzeniem pełni uleczalnym. Leczenie zaćmy odbywa się wyłącznie chirurgicznie, a tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, a czasem nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Jak wygląda życie pacjentów z zaćmą i jak może zmienić się po jej chirurgicznym usunięciu? Na to pytanie odpowiadają bohaterowie unikatowej wystawy prezentującej historie osób, które przeszły operację usunięcia zaćmy.

Zaćma – tu nie ma miejsca na mity

Operacja usunięcia zaćmy, która jest jedynym sposobem wyleczenia choroby, jest również jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Niestety wciąż wśród pacjentów i społeczeństwa krąży wiele mitów dotyczących tej choroby. Aż 39% badanych, nadal uważa, że możliwe są inne metody leczenia. Jako alternatywne metody wskazywano na kurację witaminową bądź farmakologiczną. Co piąty badany uważa, że z operacją usunięcia zaćmy należy poczekać, aż choroba „dojrzeje”. Eksperci natomiast zgodnie podkreślają, że należy jak najbardziej ograniczyć czas oczekiwania na zabieg, ponieważ usunięcie zaćmy jest wtedy prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego. Dodatkowo skraca się czas rekonwalescencji i pacjent może szybko wrócić do swoich codziennych zajęć.

Zaraz po operacji mogłam dostrzec jaka to jest zmiana. Od razu widziałam lepiej. Oczywiście musiałam przychodzić na kontrolę, a przez pierwszy okres aplikować sobie różne krople, ale nic mnie nie bolało. Ani sama operacja nie była stresująca, ani rekonwalescencja. Miałam operowane oboje oczu – z dwutygodniową przerwą i już w krótkim czasie mogłam z powrotem wrócić do pracy – dodaje pani Alina, która przeszła operację zaćmy w 2017 roku.

Zdjęcie wystawy - pacjenci po operacji zaćmy

Zdjęcie wystawy – pacjenci po operacji zaćmy

Rozwiązanie szyte na miarę potrzeb

Podczas operacji zaćmy usuwana jest zmętniała naturalna soczewka oka i wszczepiana sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, dobrana do potrzeb pacjenta na podstawie dokładnie obliczonych parametrów układu wzrokowego. Wybór soczewki, która zostanie wszczepiona podczas operacji usunięcia zaćmy to wybór na całe życie. Dlatego warto przeanalizować swoje oczekiwania związane z leczeniem i poszukać rozwiązań, które będą najlepiej na nie odpowiadać. Soczewki wewnątrzgałkowe wykonane z dobrej jakości materiału hydrofobowego i wyposażone w odpowiednie filtry (UV i filtr światła niebieskiego), są w stanie nie tylko przywrócić dobrą ostrość widzenia, ale też chronić wzrok po operacji.

Soczewki najnowszej generacji – wieloogniskowe i toryczne – pozwalają dodatkowo na skorygowanie wad wzroku takich jak nadwzroczności, krótkowzroczność, prezbiopia i astygmatyzm. Umożliwiają osobom po operacji zaćmy funkcjonowanie bez żadnych okularów, co bardzo pozytywnie wpływa na jakość życia. Pan Grzegorz, kolejny bohater wystawy, tak opisuje wrażenia po operacji usunięcia zaćmy ze wszczepieniem soczewek wieloogniskowych: Po zdjęciu opaski, po operacji pierwsze co zrobiłem, jak już wiedziałem, że widzę – było wyjęcie dowodu. PESEL widziałem jak na dłoni. I to bez okularów. To było jak cud. Oprócz niewątpliwego ułatwienia w wykonywaniu mojej pracy doceniam jeszcze to, że pozwoliło mi to znowu jeździć na motorze.

Zdjęcie wystaw - pacjenci po operacji zaćmy

Zdjęcie wystaw – pacjenci po operacji zaćmy

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.