Po raz 57 Moniuszko na festiwalu w Kudowie

Po raz 57 Moniuszko na festiwalu w Kudowie

Moniuszko jako taki a jak nie taki to jaki. W tym roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Sejm, minister kultury postanowili ogłosić bieżący rok Rokiem Moniuszkowskim.

Kościuszko i Moniuszko to nazwiska znane z historii Polski, bohaterowie. Pewno w każdym mieście mają Ci wybitni przedstawiciele narodu swoją ulicę lub plac. Gdyby jednak zapytać celebrytów, co wiedzą o Moniuszce, to zwykle można usłyszeć Halka, Straszny dwór, zażyj tabaki, mazur. A przecież to wybitny kompozytor w światowym tego słowa znaczeniu. Jakoś nie przebił się na salony Europy. Może muzyka zbyt trudna do nucenia przy goleniu, a może po prostu nie miał szczęścia. Na polskie sceny muzyczne zwykle trafia się poprzez Berlin, Londyn, Paryż. Tak mamy. No i nic na to nie poradzimy, że spragnieni wielkiego świata nie dostrzegamy prawdziwych muzycznych pereł w twórczości naszych rodzimych wybitnych muzyków. Pieśni Moniuszki świetnie nadawały się na muzykowanie w salonie w szlacheckim dworku. W karczmie muzyka była bardziej pospolita. Nie ma karczmy, nie ma salonów, to i muzyką nie ma gdzie się pobawić.

Moniuszko

górskie obrazki fot.©J.Dudzik

Festiwal w Kudowie odbędzie się po raz 57, to sporo jak muzyka z czasów zaborów. Tylko Chopin ma większy rozgłos. Przyjedzie do Kudowy w przedostatnim tygodniu sierpnia kilka wybitnych zespołów i muzyków. Jednak przeboje będzie śpiewał zespół wokalny Hejszovina. To głównie muzykujące panie z Kudowy i okolic, które bawią się cudnie muzyka. Co to znaczy Hejszovina? Odpowiedź znajdziecie w Internecie.
Zespół jazzowy na imprezy i wesela BandaLula możliwe, że będzie pastwił się nad salonowymi pieśniami Moniuszki, a może to będzie odkrywcze? Kto wie.
Koncerty zyskały międzynarodową obsadę, przyjadą muzycy z Czech, ale też stolica, Warszawa, wysłała na festiwal swoich reprezentantów. Całość poprowadzi energetyczny dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk. Opery, operetki, recytacje w różnych miejscach i o różnych porach. Zapowiada się ciekawie i różnorodnie. Cały program festiwalu znajdziecie na stronie link. Koncerty i występy w różnych porach i miejscach.
Gdyby jednak nie udało się znaleźć kwater lub zabrakło ochoty, to zachęcam do odwiedzenia You Tuba. Znajdziecie tam mniej znane dzieła Moniuszki jak to
NOWY DON KISZOT — krotochwila do słów Aleksandra hrabiego Fredry
lub też przykład, jak zniechęcić do Moniuszki 6-godzinnym występem link.

tekst, Jerzy Dudzik

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.