Po raz 57 Moniuszko na festiwalu w Kudowie

Po raz 57 Moniuszko na festiwalu w Kudowie

Moniuszko jako taki a jak nie taki to jaki. W tym roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Sejm, minister kultury postanowili ogłosić bieżący rok Rokiem Moniuszkowskim.

Kościuszko i Moniuszko to nazwiska znane z historii Polski, bohaterowie. Pewno w każdym mieście mają Ci wybitni przedstawiciele narodu swoją ulicę lub plac. Gdyby jednak zapytać celebrytów, co wiedzą o Moniuszce, to zwykle można usłyszeć Halka, Straszny dwór, zażyj tabaki, mazur. A przecież to wybitny kompozytor w światowym tego słowa znaczeniu. Jakoś nie przebił się na salony Europy. Może muzyka zbyt trudna do nucenia przy goleniu, a może po prostu nie miał szczęścia. Na polskie sceny muzyczne zwykle trafia się poprzez Berlin, Londyn, Paryż. Tak mamy. No i nic na to nie poradzimy, że spragnieni wielkiego świata nie dostrzegamy prawdziwych muzycznych pereł w twórczości naszych rodzimych wybitnych muzyków. Pieśni Moniuszki świetnie nadawały się na muzykowanie w salonie w szlacheckim dworku. W karczmie muzyka była bardziej pospolita. Nie ma karczmy, nie ma salonów, to i muzyką nie ma gdzie się pobawić.

Moniuszko

górskie obrazki fot.©J.Dudzik

Festiwal w Kudowie odbędzie się po raz 57, to sporo jak muzyka z czasów zaborów. Tylko Chopin ma większy rozgłos. Przyjedzie do Kudowy w przedostatnim tygodniu sierpnia kilka wybitnych zespołów i muzyków. Jednak przeboje będzie śpiewał zespół wokalny Hejszovina. To głównie muzykujące panie z Kudowy i okolic, które bawią się cudnie muzyka. Co to znaczy Hejszovina? Odpowiedź znajdziecie w Internecie.
Zespół jazzowy na imprezy i wesela BandaLula możliwe, że będzie pastwił się nad salonowymi pieśniami Moniuszki, a może to będzie odkrywcze? Kto wie.
Koncerty zyskały międzynarodową obsadę, przyjadą muzycy z Czech, ale też stolica, Warszawa, wysłała na festiwal swoich reprezentantów. Całość poprowadzi energetyczny dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk. Opery, operetki, recytacje w różnych miejscach i o różnych porach. Zapowiada się ciekawie i różnorodnie. Cały program festiwalu znajdziecie na stronie link. Koncerty i występy w różnych porach i miejscach.
Gdyby jednak nie udało się znaleźć kwater lub zabrakło ochoty, to zachęcam do odwiedzenia You Tuba. Znajdziecie tam mniej znane dzieła Moniuszki jak to
NOWY DON KISZOT — krotochwila do słów Aleksandra hrabiego Fredry
lub też przykład, jak zniechęcić do Moniuszki 6-godzinnym występem link.

tekst, Jerzy Dudzik

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.