Podróż po jesiennym Dolnym Śląsku

Podróż po jesiennym Dolnym Śląsku

Jesień to idealny czas na romantyczne spacery, ulubioną książkę, czy podróże. W weekend można zorganizować sobie naprawdę ciekawą, pełną wrażeń wycieczkę. Bliżej, czy dalej warto odkrywać nowe i niezwykłe zakątki. W naszym kraju jest wiele wspaniałych miejsc. Prawdziwą atrakcją turystyczną jest Dolny Śląsk. Swoim urokiem i bogactwem historyczno-architektonicznym co roku przyciąga wielu turystów. Zobaczmy jakie miejsca Dolnego Śląska warto zwiedzić. Gdzie najlepiej pojechać jesienią i podziwiać jej kolory? 

Dolny Śląsk jest jednym z najpiękniejszych obszarów Polski. To bez wątpienia historyczno-kulturowa perełka południowo-zachodniej Polski. Ten wyjątkowy region naszego kraju przyciąga miłośników architektury i niezwykłych krajobrazów. Dolny Śląsk to kraina wielu wspaniałych zamków i pałaców oraz turystycznych miast i miejscowości. To także kraina starych gór, a dokładniej Karkonoszy, rozciągających się w południowej części regionu. Dolny Śląsk to idealne miejsce na odpoczynek, jesienne wędrówki i zimowe szaleństwo. To obszar bogaty w piękne krajobrazy i podziemne tajemnice.

Stolicą Dolnego Śląsku jest uroczy Wrocław, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Każdego roku przyjeżdża około 3 miliony turystów. Wrocław ceniony jest za swoją piękną architekturę, zabytki i ciekawe położenie. Liczne mosty łączące wyspy sprawiają, że Wrocław przypomina Amsterdam, czy Wenecję.

Zanim zdecydujemy się zwiedzić to malownicze miasto, warto na początek przygotować sobie listę ciekawych punktów turystycznych. Do jednych z największych atrakcji Wrocławia należą:

  • Stare Miasto i Rynek – jeden z największych rynków staromiejskich Europy
  • Ostrów Tumski z Katedrą
  • Hala Stulecia – umieszczona na liście dziedzictwa UNESCO
  • Panorama Racławicka
  • Zoo – największe w Polsce

Miasta Dolnego Śląsku

Liczba atrakcji we Wrocławiu jest naprawdę duża i na dokładne zwiedzenie tego miasta potrzebna jest  kilkudniowa wycieczka. Dolny Śląsk może pochwalić się również innymi pięknymi miastami, które mają do zaoferowania ciekawe budowle. W słoneczno-jesienne dni warto także wybrać się  do Jeleniej Góry z pięknym Rynkiem, czy do Świdnicy z malowniczym Kościołem Pokoju. Warto także pojechać do  Kłodzka, w którym znajduje się  Most Gotycki, przyciągający swoją magią wielu romantyków. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z walorów uzdrowiskowych możemy pojechać do Kudowy Zdrój. W Kudowie Zdrój zobaczymy także malowniczy Park Zdrojowy oraz Pijalnię Wód. Do najchętniej odwiedzanych miast Dolnego Śląska należy również Wałbrzych. Uwagę turystów przyciąga jego piękna Starówka, pancerny ,,złoty pociąg” z czasów II Wojny Światowej i przede wszystkim Zamek Książ – jeden z największych zamków w Europie.

Urok Karkonoszy

Na jesienny wrześniowy weekend warto wybrać się do malowniczych gór. Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. To idealne miejsce dla miłośników zimowych sportów i zwolenników górskich szlaków turystycznych. Karkonosze odwiedza co roku wiele turystów, którzy cenią sobie ciszę, spokój i naturalne widoki. Kilkudniowa wycieczka do tej części Dolnego Śląska z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Jedną z atrakcji tego rejonu jest Wodospad Kamieńczyk – największy polski wodospad. Znajduje się on w malowniczej Szklarskiej Porębie. Warto także zobaczyć Wodospad Szklarki, który położony jest na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dla miłośników wspinaczek górskich idealnym miejscem okaże się Szrenica – ośrodek narciarsko-turystyczny odwiedzany tłumnie o każdej porze roku. Bez wątpienia dużą atrakcją turystyczną jest także Karpacz. Najbardziej znaną atrakcją jest Świątynia Wang. Karpacz słynie również z pięknych szlaków górskich i schronisk. Samotnia to perełka dolnośląskich schronisk. Inną popularną atrakcją Karpacza jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy (w tym Sudetów i Czech). Dużą popularnością cieszy się również Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia na terenie Sudetów. Znajduje się ona w Kletnie – w Masywie Śnieżnika.

AP

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.