
Podróże dalekie i bliskie, czyli zrób sobie prezent na święto seniora!
Już co trzeci polski senior zamiast odpoczynku przed telewizorem wybiera podróże. I te odległe, i całkiem bliskie, jak choćby do położonych nieopodal miasteczek, znanych z atrakcji turystycznych.
Według statystyk 38 procent polskich seniorów wyjeżdża na wakacje, a 49 procent jeździ na wycieczki rowerowe. Polscy seniorzy wbrew pozorom bardzo chętnie korzystają z ofert turystycznych. I to pomimo mniej zasobnego portfela w porównaniu do sąsiadów z zachodu.
Z czego wynikają te chęci? Wyniki badań informują, że najczęstszym motywem wyjazdów jest pragnienie wypoczynku – tak deklarowała prawie połowa emerytów. Na drugim miejscu znalazły się wyjazdy do rodziny (1/3 ankietowanych). Co trzynasty senior jako główny cel turystyczny podaje potrzebę zwiedzania, a co ósmy przyznaje, że wyjeżdża w celu podratowania zdrowia.
Turystyka senioralna, zwana też srebrną turystyką, przeżywa swój rozkwit. W głównej mierze dzięki ofertom dopasowanym do potrzeb właśnie tej grupy wiekowej. Biura podróży coraz częściej przygotowują wycieczki specjalnie dedykowane seniorom. Warto więc przyjrzeć się dokładniej takim ofertom.
Dobry przewoźnik, czyli jaki?
Zacznijmy od początku, czyli drogi do miejsca pobytu. Podróżowanie nocą bywa uciążliwe – w ofercie dedykowanej seniorom dobre biuro podróży pomyśli więc o tym, aby przejazd odbył się za dnia. Wybierze też takiego przewoźnika, który podczas transportu zapewni seniorom odpowiednią ilość miejsca na nogi, uwzględni przewóz wózka inwalidzkiego, a także konieczność zapewnienia toalety w autokarze.
Windy i mini-bufet
Już na miejscu seniorzy powinni mieć zagwarantowane hotele z windami, aby uniknąć wspinania się po schodach z walizkami i torbami. Dobry organizator wycieczki zadba także o odpowiednie, zróżnicowane menu w stołówce tak, aby z posiłków mógł skorzystać zarówno człowiek nieobciążony problemami zdrowotnymi, jak i np. senior chorujący na cukrzycę. Udanym pomysłem jest także zapewnienie gościom hotelu, pensjonatu czy sanatorium cały czas działającego mini-bufetu – bardzo często zdarza się, że przed wzięciem leku musimy coś zjeść. Przy takim rozwiązaniu nie będziemy już zmuszeni szukać sklepów, w których kupimy bułkę lub batonik.
Cierpliwy przewodnik
Wycieczki, które na długo zapadają w pamięć, wiążą się nie tylko z konkretnymi miejscami, ale również z ludźmi. Dlatego tak istotne jest, aby turystom towarzyszył dobrze przygotowany i odnajdujący się w swojej roli przewodnik. Taki, który nie tylko będzie umiał zainteresować opowiadanymi historiami, ale również zrozumie potrzeby osób starszych. Wycieczki przeładowane programem, zbyt szybkie tempo zwiedzania, za mało przerw na skorzystanie z toalety, czy niewyraźna mowa przewodnika mogą skutecznie zniechęcić seniorów do dalszych wojaży.
Prelekcje, wykłady, spotkania
Coraz więcej seniorów, szczególnie ludzi z wyższym wykształceniem, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, zainteresowanych jest pogłębianiem wiedzy podczas podróży. Warto więc dowiedzieć się, czy w programie wycieczki znajdą się ciekawe prelekcje, wykłady, spotkania. Ciekawą propozycją, którą oferują niektóre biura podróży, są wizyty w domach mieszkańców egzotycznego kraju czy spotkania z miejscowymi ludźmi.
W hotelu z pupilem
Często też zdarza się, że samotnemu seniorowi na co dzień towarzyszy jedyny, prawdziwy przyjaciel – pies lub kot. A trudno wybrać się w podróż, zostawiając swojego pupila. Istnieją, co prawda, hotele dla zwierząt, ale problemem może być cena za pobyt w takim ośrodku oraz konieczność rozstania na kilkanaście dni. Jeśli więc jesteśmy w takiej sytuacji, szukajmy ośrodków, które oferują noclegi dla gości przybywających wraz ze swoimi zwierzętami. Dziś ekskluzywne hotele potrafią zaskoczyć naszego pupila nawet listem powitalnym skierowanym wyłącznie do niego.
Dobry czas na wyjazd
Warto również pomyśleć o odpowiednim czasie na wakacje. Najbardziej sprawdzają się tu miesiące jesienne. Zalet wyjazdów o tej porze roku jest całkiem sporo. Po pierwsze, już we wrześniu, wraz z końcem sezonu urlopowego, ceny pobytów, turnusów, wycieczek idą w dół. Po drugie, pogoda staje się mniej uciążliwa, zwłaszcza dla osób, którym nie służą upały. Po trzecie, miejscowości turystyczne lekko pustoszeją i nie grozi nam już stanie w długich kolejkach po gofra czy nadmorską rybkę. Jeszcze inną zaletą jest możliwość spokojnego wypoczynku, którego nie gwarantuje obecność w lipcu i sierpniu licznych grup kolonijnych zakwaterowanych w tym samym miejscu, co my.
Przed wyborem wycieczki
Sporo zmienia się w turystyce. Biura podróży zaczęły dostosowywać oferty do konkretnych grup wiekowych. Przed decyzją o zakupie konkretnych wczasów weźmy więc pod uwagę zarówno własne uwarunkowania (zdrowotne, fizyczne), jak i potrzeby dotyczące podróżowania, np. czy chcemy dużo zwiedzać czy może wolimy bardziej stacjonarny pobyt, czy skupiamy się na atrakcjach turystycznych, czy wolimy odkrywać ciekawe miejsca na własną rękę. Czy jedziemy sami, czy z grupą znajomych. A może z pupilem?
Warto wykorzystać dni seniorów, licznie obchodzone jesienią i zrobić sobie prezent z okazji swojego święta. Bo jeśli sami nie zadbamy o siebie – kto to za nas zrobi?
Źródło: „Gazeta Senior”, Kraj, październik-listopad-grudzień 2015
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016