Podsumowanie Dni Seniora – Wrocław 2015! Integracyjnie i międzypokoleniowo

Podsumowanie Dni Seniora – Wrocław 2015! Integracyjnie i międzypokoleniowo

W tak pozytywnej atmosferze minęło siedemnaście dni wrocławskiego Święta Seniorów, które trwało od 25 września do 11 października. Był to czas wypełniony różnorodnymi wydarzeniami: rozrywkowymi, kulturalnymi, edukacyjnymi, konkursowymi, sportowymi i prozdrowotnymi.

Sukces ponad 150 imprez możliwy był dzięki zaangażowaniu ich twórców, licznych partnerów Wrocławskiego Centrum Seniora – koordynatora Dni Seniora oraz nieocenionemu wsparciu wolontariuszy i organizacji senioralnych, które w dużej mierze tworzyły bogaty program tegorocznej edycji. Wszystkim imprezom sprzyjała słoneczna aura, spora liczba uczestników, często w międzypokoleniowym składzie, i to nie tylko w postaci wspólnego wolontariatu i uczestnictwa podczas próby bicia rekordu Guinnessa. Młodzi wspierali seniorów także na widowni podczas licznych konkurencji, w których przedstawiciele starszego pokolenia imponowali kondycją fizyczną – Senioriada, rajdem terenowym, wiedzą i twórczością – Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów, Przegląd Chórów Senioralnych i konkursem literackim.

To także lekcja historii o legendzie „NSZZ Solidarność” oraz podziw i szacunek dla wieloletnich związków małżeńskich – za sprawą konkursu „Najdłużej Razem”, w którym zwyciężyli państwo Maria i Stanisław Bolarczykowie, szczęśliwie żyjący ze sobą aż 71 lat!

Imponująca była liczba wydarzeń rozrywkowych, wśród których na uwagę zasługują liczne bale i pikniki: Jesienna  kreatywność w tanecznym tonie, W żółtym seniorom do twarzy, Lokalne święto na Psim Polu , Niech żyje bal  oraz Dzień Seniora w Hali Stulecia z Targami Senioralnymi i wielkim koncertem don Vasyla oraz wizytą seniorów z Radkowa.

Repertuar rozrywkowy wspaniale uzupełniała oferta kulturalna, wśród niej komediowy Festiwal Filmowy  czy fenomenalny wieczór swingowy, a także tegoroczne nowości, w międzypokoleniowym tonie: Maraton Zumba i Festiwal Tańca oraz kojąca Strefa relaksu w Capitolu, czy edukacyjna przygoda ze złotem.

Tradycyjnie powodzeniem cieszyły się edukacyjne i rozrywkowe liczne oferty bibliotek, porady kosmetyczne oraz wykłady, badania i konsultacje zdrowotne: Akademia Zdrowia SenioraDzień Seniora w CM Dobrzyńska, Spokojna głowa.

Wśród wydarzeń integrujących pokolenia warto zwrócić uwagę na grę miejską „Śladami wrocławskich krasnali” oraz uroczyste otwarcie skrzynki bookcrossingowej na pl. Nowy Targ, z barwnym korowodem uczniów przedszkoli, szkół oraz seniorów z Akademii Rozwoju Seniora.

Dniom, wypełnionym wieloma atrakcjami, przyświecała bowiem idea integracji i dobrej zabawy, także międzymiastowej i międzynarodowej. W inauguracji na pl. Nowy Targ i pl. Solnym oraz przeglądzie kapel ludowych na Wyspie Słodowej, udział wzięli seniorzy między innymi ze Strzelina, Głogowa, Rudy Śląskiej, Prudnika, Legnicy, Częstochowy, a nawet Gdańska i… Norwegii. Liczyła się wymiana doświadczeń, nowe znajomości, wzajemna pomoc, kreatywność oraz pozytywna energia, której nie zakłóciła nawet nieudana próba pobicia Kapeluszowego Rekordu Guinnessa, zakończona utrzymaniem wysokiego poziomu sprzed roku, a przede wszystkim wspaniałą atmosferą i wspólną zabawą.

Tegoroczna edycja Dni Seniora minęła pod znakiem międzypokoleniowej i integracyjnej mocy, dzięki której każde wydarzenie cieszyło się powodzeniem i znalazło swych wielbicieli.

Wrocławskie Święto Seniorów kolejny raz pokazało, zwłaszcza młodszym pokoleniom, że seniorzy potrafią i chcą bawić się oraz uczyć i rozwijać, a ich działanie nie kończy się wraz ze zwieńczeniem Dni Seniora, bo aktywność seniorów we Wrocławiu, tak jak nowa – charakterystyczna, bo z listkiem dębu – skrzynka na książki , trwa nieustannie przez 365 dni w roku!

Galeria zdjęć Dni Seniora: http://seniorzy.wroclaw.pl/galeria/dniseniora2014-2015

Tekst: Joanna Ryłko, Wrocławskie Centrum Seniora
Fot. Marek Śnioch

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.