Podsumowanie Sopockich Dni Seniora

Podsumowanie Sopockich Dni Seniora

W Sopocie w czerwcu seniorzy mogli wziąć udział w spotkaniach, wykładach, warsztatach i festynach, zorganizowanych przede wszystkim z myślą o osobach starszych. Przedstawiamy szczegółowe podsumowanie Sopockich Dni Seniora.

Sopockie Dni Seniora trwały od 10 do 14 czerwca. Przez pięć dni w różnych miejscach miasta odbywały się imprezy skierowane do najstarszych mieszkańców Sopotu. Organizatorem tych wydarzeń był Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Sopockimi Domami Sąsiedzkimi, miejskimi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi.

Poniedziałek

Pierwszy dzień zainaugurowano uroczystą sesją rady sopockich seniorów. W Sali Herbowej UM Sopotu zebrało się prawie stu gości oraz członków sopockiej rady seniorów, którzy podczas tej wyjątkowej sesji poruszyli temat działalności obywatelskiej.

– Przypomnieliśmy, jakie są zadania sopockiej rady seniorów i jakimi sprawami się zajmujemy. Główna kwestia dotyczyła informacji o najróżniejszych wydarzeniach, których jest w Sopocie mnóstwo. Chciałoby się, aby sopoccy seniorzy byli regularnymi uczestnikami wydarzeń do nich adresowanych, ale najpierw trzeba umieć do tej informacji dotrzeć. Rozmawialiśmy też o liczbie organizacji pozarządowych, które w swoim obszarze działania mają seniorów. Jest ich w Sopocie blisko 30. I ostatnia kwestia: czy są w Sopocie osoby samotne, które nie mają kontaktu z innymi i jak do nich dotrzeć, z całą infrastrukturą UM i organizacji pozarządowych związanych z opieką nad seniorami. Nad tym debatowaliśmy podczas uroczystej sesji rady seniorów – mówi Jacek Starościak, przewodniczący Sopockiej Rady Seniorów.

W pierwszym dniu odbyło się także kilka imprez towarzyszących. W Domach Sąsiedzkich można było wziąć udział w warsztatach z makramy, spotkaniu z dietetykiem czy gimnastyce. W Sopotece natomiast zainteresowani mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat e-recepty, a w Dworku Sierakowskich posłuchać komedii „Szach mat” w ramach Teatru przy Stole.

Wtorek

Czy wolontariat to dobra forma aktywności dla seniora? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć drugiego dnia wydarzenia. W Sopotece spotkali się przedstawiciele Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (SCOP), wolontariusze oraz uczestnicy Sopockich Dni Seniora.

– Wolontariat to aktywność, która odmładza. Wprowadza fajnego ducha, daje wiele możliwości spróbowania tego, na co być może w latach młodości nie było czasu. Można też oczywiście rozwijać swoje zainteresowania czy pasje, na które szybciej nie było miejsca. To dobra forma na spędzanie wolnego czasu i na pewno – na walkę z samotnością – twierdzi Anna Horak ze SCOP, prowadząca wtorkowe spotkanie w Sopotece.

Drugiego dnia tego „senioralnego tygodnia” można było także porozmawiać o Sopockim Systemie Wsparcia Osób Starszych, poradzić się rzecznika konsumentów, prawnika czy przyjść na dzień otwarty do MOPS-u.

– Naszym celem było przybliżenie wszystkim mieszkańcom naszego miasta oraz osobom, które przyjeżdżają i odwiedzają Sopot, jak pracujemy, jakie mamy działy, jakie są kryteria udzielania pomocy, gdzie jesteśmy rozmieszczeni, jak nas znaleźć, jak uzyskać pomoc. Na pewno wszystkie osoby, które przyszły, dowiedziały się o dostępnych u nas formach wsparcia. Nic nie jest constans, cały czas rozwijamy się i dodajemy coś nowego – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor sopockiego MOPS-u.

Środa

Występy na scenie, muzyka na żywo, pokazy sportowe i stoiska z ofertami oraz poradami dla seniorów uatrakcyjniły trzeci dzień Sopockich Dni Seniora. Na terenie Domu Pomocy Społecznej odbył się festyn, który przyciągnął seniorów nawet spoza Trójmiasta. Można było skorzystać m.in. z oferty podologa, geriatry, zrobić test na wirusa HCV oraz zbadać słuch. Dla żadnego uczestnika nie zabrakło wody; tej rozlewanej przez sopocką spółkę Aqua oraz leczniczej – sopockiej solanki. W wolnej chwili można było zapoznać się z ofertą adopcji sopockiego „Uszakowa”.

– Cieszę się, że seniorom spodobała się nowa formuła targów  – Nie zapraszaliśmy w jedno miejsce. Byliśmy w górnym Sopocie, w centrum, na molo. To oznaczało większą dostępność naszych propozycji i widzę, że seniorzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie – podsumowała Agnieszka Cysewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie i współorganizator Sopockich Dni Seniora.

W środę w Domu Sąsiedzkim „Miejsce” można także było wziąć udział w warsztatach tworzenia komiksów, a w Domu Sąsiedzkim „Dwie zmiany” w warsztatach herbacianych.

Czwartek

Z kolei czwartek poświęcony był głównie seniorom studentom. W Państwowej Galerii Sztuki miało miejsce 16. uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Naukę w SUTW zakończyło 880 studentów. Najstarszy z nich – kobieta – ma 98 lat.

– To był rok pełen wyzwań. Największą furorę zrobiły warsztaty z ceramiki, oprócz tego w krótkich seriach odbywały się warsztaty florystyczne, były zajęcia z malowania na jedwabiu i nowe zajęcia gimnastyczne  – powiedziała Sylwia Rakowska-Chodnicka, wicedyrektor CKU w Sopocie ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Od rana seniorzy mogli zwiedzać sopockie Grodzisko i wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach pod nazwą „Spotkanie z archeologią”.

– Zaczęliśmy od epoki kamienia, poprzez średniowiecze i wystawę „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”. Oprócz poznania historii seniorzy dobrze się bawili, ponieważ podczas zwiedzania dajemy dotknąć, potrzymać przedmioty. Można coś samemu przeciąć narzędziem krzemiennym, potrzymać miecz, zobaczyć jak walczyło się tysiąc lat temu. To nie jest typowe muzeum w którym nie można dotykać eksponatów, jest wręcz odwrotnie. Seniorzy oczekują tu także spokoju. Nasze Grodzisko jest miejscem nietypowym, ponieważ czas stanął tu w miejscu, znajdziemy tu spokój w całym tym pędzącym świecie, będąc jednocześnie 1 km od molo – mówi Paweł Pogodziński, kustosz Grodzisko Sopot Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Piątek

Ostatni z Sopockich Dni Seniora zakończył się występami w muszli koncertowej na molo, a także wręczeniem nagród sopockim laureatom konkursu Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora”. W piątek w muszli koncertowej na molo można było posłuchać popularnych przebojów muzyki klasycznej w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Maestro Bogdana Olędzkiego. Zabrzmiały utwory Mozarta oraz kompozytorów polskich. Solistą był znakomity puzonista Jarosław Meisner.

W ramach Sopockich Dni Seniora zorganizowano również wiele wydarzeń m.in. warsztaty plastyczne, ruchowe, spotkania międzypokoleniowe, występy w wykonaniu seniorów, wykłady na temat bezpieczeństwa, wystawy w Muzeum Sopotu oraz Dworku Sierakowskich czy koncert zespołu „Kobiety Duo”.

Podsumowanie Sopockich Dni Seniora – zdjęcia

Spotkanie w Dworku Sierakowskich

Spotkanie w Dworku Sierakowskich

Spotkanie „Wolontariat sąsiedzki – bezpieczeństwo w sąsiedztwie

Spotkanie „Wolontariat sąsiedzki – bezpieczeństwo w sąsiedztwie

Warsztaty tańca flamenco na sopockim molo

Warsztaty tańca flamenco na sopockim molo

Uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gości wita Aleksandra Cięglewicz -Wachowiak – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Spotkanie z archeologią na sopockim Grodzisku

Spotkanie z archeologią na sopockim Grodzisku

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

Sopot, Urząd Miasta Sopotu, Sala Herbowa. Uroczysta sesja Sopockiej Rady Seniorów (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Sopot, Urząd Miasta Sopotu, Sala Herbowa. Uroczysta sesja Sopockiej Rady Seniorów (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Organizatorzy Sopockich Dni Seniora

Organizatorzy Sopockich Dni Seniora: Agnieszka Cysewska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, przy którym działa SUTW, Andrzej Czekaj – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Tomasz Lipiński – radny Miasta Sopotu

Pasty kanapkowe – warsztaty z dietetykiem

Pasty kanapkowe – warsztaty z dietetykiem

Joga na trawie

Joga na trawie

Występ przedszkolaków podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Występ przedszkolaków podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej 

Stoiska z ofertami i poradami dla seniorów podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Stoiska z ofertami i poradami dla seniorów podczas festynu na boisku przy DPS w Sopocie

Słuchacze koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

Słuchacze koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

Uczestnicy festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Uczestnicy festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Piknik na Grodzisku z okazji zakończenia roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wiekusza

Piknik na Grodzisku z okazji zakończenia roku akademickiego SUTW

Wspólne zdjęcie Sopockiej Rady Seniorów (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Wspólne zdjęcie Sopockiej Rady Seniorów (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kwiaty dla najstarszej 98 letniej (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kwiaty dla najstarszej (98 l.) studentki (fot. Jurek Bartkowski/FotobankPL/UMS)

Warsztaty plastyczne

Warsztaty plastyczne

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na sopockim molo

„Bezpieczny senior” – spotkanie z adwokatem na temat prawa spadkowego

„Bezpieczny senior” – spotkanie z adwokatem na temat prawa spadkowego

Potańcówka podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Potańcówka podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Jak wykorzystać owoce i warzywa – pokaz i degustacja soków

Jak wykorzystać owoce i warzywa – pokaz i degustacja soków

Pokaz gimnastyki podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Pokaz gimnastyki podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Punkt informacyjny oraz Sopockie Pudełka Życia

Punkt informacyjny oraz Sopockie Pudełka Życia

19.Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, od prawej: Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu, Aleksandra Cięglewicz- Wachowiak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego

Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, od prawej: Jacek Karnowski – prezydent Miasta Sopotu, Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego

Qigong – gimnastyka dla duszy i ciała

Qigong – gimnastyka dla duszy i ciała

Podsumowanie Sopockich Dni Seniora - pokaz tańca w wykonaniu Szkoły Flamenco La Paloma

Podsumowanie Sopockich Dni Seniora – pokaz tańca w wykonaniu Szkoły Flamenco La Paloma

Warsztaty plastyczne w Muzeum Sopotu

Warsztaty plastyczne w Muzeum Sopotu

„Zdrowy senior – to aktywny senior” - zajęcia z gimnastyki usprawniając

„Zdrowy senior – to aktywny senior” – zajęcia z gimnastyki usprawniając

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.