
Poezja, nocne czytanie, Dzień Odry i Słowa z popiołu
Poeci mają taki wyjątkowy dar ujmowania ważnych tematów w kilku słowach. Prozaicy wprawdzie też piszą o istotnych sprawach, ale poeci…
Już dzisiaj w piątek 10 maja, czytanie w ramach protestu „Słowa z popiołu” na Placu Solnym o 17:00.
Poezja
We Wrocławiu już za kilka dni rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. W dniach od 14 do 19 maja 2019 w Klubie Proza będzie można rozmawiać o poezji, spotkać się z poetami, kupować tomiki, zbierać autografy. Zabawa zaczyna się 14 maja o 15:00 przy Przejściu Świdnickim. Teatr Ej Aj organizuje performance „Atak poezji”. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Silesiusa.
Na niektóre wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Proza Przejście Garncarskie 2, przeczytacie o tym w programie. Dla zachęty w tym roku będzie można spotkać się z poetami z Czech, Ukrainy, Holandii i oczywiście z Ewą Lipską tegoroczną laureatką Silesiusa. Na zakończenie 19 maja „Całkowite zaćmienie” poetycki seans filmowy.
Dzień Odry
W Dniu Odry, 18 maja w godzinach 11:00 do 17:00, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy przyłączają się na Bulwarze Ksawerego Dunikowskiego do festynu. To świetna okazja, by posłuchać bajek i wierszy czytanych przez prezydenta Jacka Sutryka, Agnieszkę Wolny — Hamkało, profesora Jana Miodka, Natalie Lubrano. Czytania zaczynają się o 13:00. Warto młodym pokazywać, że to wypowiedziane słowa nas określają.
Noc Muzeów
To będzie bardzo intensywna sobota. Ogromne nagromadzenie wydarzeń. Przecież 18 jest także Noc Muzeów. Niewątpliwie warto wybrać się do Muzeum Narodowego, by zobaczyć wspaniałe srebrne ołtarze, które już niedługo powrócą do katedry i będą ołtarzem głównym.
Europejska Noc Literatury
Nocne czytanie odbędzie się na Grunwaldzie. W 10 miejscach położonych wokół Placu Grunwaldzkiego usłyszymy Renatę Dancewicz, Romę Gąsiorowską, Ewę Kasprzyk, Ilonę Ostrowską Dorotę Pomykałę oraz Jacka Braciaka, Maxa Cegielskiego, Piotra Głowackiego, Jacka Komana, Robert Więckiewicz. Gdzie i co będą czytali aktorzy, dowiecie się z programu. Czytania w ramach 8. edycji Europejskiej Nocy Literatury odbywać się będą co 30 minut między 18:00 a 23:00 (ostatnie rozpocznie się o 22:30), co umożliwi uczestnikom odwiedzenie każdego z miejsc.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Sami się przekonacie, czy takie marginalne wydarzenia w życiu społeczeństwa jak morderstwa, kradzieże, rozboje można nazwać literaturą. To już od 27 maja do 2 czerwca będziecie mogli odkrywać i fascynować się zbrodnią w literackim wydaniu. Program festiwalu znajdziecie tutaj.
Dzień Dziecka w Parku Staromiejskim.
Już 2 czerwca od 12:00 do 18:00. Będą warsztaty, czytanie bajek i spektakle teatralne. Program znajdziecie tutaj.
Zanim jednak zanurzymy się w delektowaniu się poezją i prozą, warto przyjść i zamanifestować swoją obecnością sprzeciw wobec palenia książek.
Słowa z popiołu
W piątek 10 maja o 17.00 na Placu Solnym zapraszamy wrocławianki i wrocławian do wspólnego głośnego czytania, by sprzeciwić się zamachom na wolne słowo i prawa człowieka! Fragmenty książek czytać będą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk.
W dniu 10 maja 1933 m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (niem. Breslau), spalono książki pisarek i pisarzy, które faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa: Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej, Berolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Jacka Londona, Tomasza Manna, André Malraux, Nelly Sachs, Ericha Maria Remarque’a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego.
Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka. Ten symboliczny gest – powtarzany każdego 10 maja we Wrocławiu, w mieście, w którym płonął stos – będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy).
Sporo wydarzeń jak na tak krótki czas, aż trudno nadążyć.
tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023