Pół roku Vozilli we Wrocławiu

Pół roku Vozilli we Wrocławiu

Auto wypożyczane na minuty, które możesz zaparkować za darmo w centrum miasta i możesz jeździć po buspasach by nie stać w korkach. To zalety elektrycznego samochodu marki Nissan dostępnego we Wrocławiu. Więcej informacji o sukcesie samochodu wypożyczanego na minuty? Proszę bardzo.

Początki
Wszystko zaczęło się od wybrania w przetargu jednego z trzech oferentów. Miasto część miejsc postojowych w rejonach gdzie trudno zaparkować samochód przeznaczyło na samochody Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych. I to właściwie jedyny wkład miasta. Dalej już były sukcesy. Za wprowadzenie systemu wypożyczania eklektycznych aut na minuty miasto odebrało nagrodę Smart City.
Po pół roku działalności można ogłosić wszem wobec, że pomysł uzyskał akceptację użytkowników. Liczby mówią same za siebie. Po Wrocławiu jeździ 190-osobowych Nissan Leaf i 10 vanów Nissan e-NV200 w systemie wynajmu na minuty. Uruchamianie procedury wypożyczenia samochodu zaczyna się od rejestracji w systemie. Następuje weryfikacja danych osobowych, sprawdzenie prawa jazdy i voilà. Możemy wyjąć smartfona i poszukać w pobliżu samochodu. Zarezerwować go, podejść i otworzyć drzwi przy użyciu aplikacji w smartfonie. Dalej postępujemy według wskazówek, ustawiamy lusterka, zwalniamy hamulec postojowy w podłodze, ustawiamy dźwignię na jazdę do przodu i ruszamy. W środku cicho żadnych odgłosów silnika. Liczymy minuty, omijamy korki, jadąc buspasem i docieramy do celu. Wyjmujemy smartfon i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Zamykamy auto smartfonem. Udało się.
W przypadku problemów zawsze można skorzystać z pomocy pracowników Vozilli przez telefon. Przed wypożyczeniem warto wyszukać filmy instruktażowe w Internecie i przygotować się do jazdy. Jeśli nie czujesz się pewnie, wyszukaj termin szkoleń.

Car sharing
Samochód miejski jest pomyślany jako środek transportu w zatłoczonych centrach miast. Istotą pomysłu jest współdzielenie przestrzeni na parkowanie samochodu i współdzielenie pojazdu tak by, jak największa ilość osób mogła załatwić swoje sprawy w ciągu dnia. Szacuje się, że samochód wypożyczany na minuty zastępuje od 7 do 10 samochodów w ścisłym centrum. Prognozuje się, podglądając wielkie miasta Azji, że do 2030 roku 30% samochodów w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców będzie jeździło w systemie samochodów wypożyczanych. Młode pokolenie lubi pożyczać, tak jest wygodniej, bardziej mobilnie i taniej.
Współpraca z lotniskiem Wrocław skutkuje tym, że sporo osób dojeżdża na lotnisko Vozillą. Gorzej, że odlatują z Wrocławia, a samochody stoją tam bezczynnie. Pracujemy nad systemem, który pozwoli rozwiązać ten problem.- mówił na konferencji prasowej Miłosz Franaszek.
Vozilla współpracuje z różnymi firmami na terenie Wrocławia i można korzystać tam z bonusów.

Pierwszy milion
10 maja samochody Vozilli przejechały po Wrocławiu milion kilometrów. W systemie jest zarejestrowanych 30 tysięcy użytkowników. Samochody zostały wypożyczone 150 tysięcy razy. Średni czas wypożyczenia to 16 minut. Najstarszą osobą, która zarejestrowała się w systemie jest pan w wieku 81 lat.

A co w przypadku zdarzenia drogowego? Tak jak przy innych wypożyczeniach samochodu obowiązuje udział własny w wysokości nie większej niż 2 tysiące złotych.
Spróbujecie, jak działa nowoczesny samochód elektryczny i czy to wasza bajka?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.