
Polacy nie potrafią oszczędzać?
Tylko dwóch na dziesięciu Polaków regularnie oszczędza, natomiast aż dziewięciu na dziesięciu z nich deklaruje, że regularne oszczędzanie daje im spokój i poczucie bezpieczeństwa, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie PKO Banku Polskiego. Co jest przyczyną takiej sytuacji i jak zacząć oszczędzać?
– Oszczędzanie kojarzy nam się z bardzo pozytywnymi określeniami, jeżeli jednak spojrzymy w statystyki, to okazuje się, że zgromadzone oszczędności posiada tylko 67 proc. gospodarstw domowych, z miesiąca na miesiąc powstają oszczędności rzędu od 200 do 500 złotych. Systematycznie oszczędza tylko 18 proc. gospodarstw domowych. – mówi socjolog Marcin Idzik.
Co więcej lokowanie środków na koncie oszczędnościowym deklaruje tylko 13 proc. ankietowych, a 7 proc. z nich na lokacie terminowej. Niepokoi także niska wartość regularnych oszczędności. Główną barierą, która nie pozwala rozpocząć rozsądnego oszczędzania jest według ankietowanych brak wiedzy jak to robić. Jedynie 38 proc. Polaków uważa, że ma wystarczającą wiedzę jak to robić.
– Żeby zacząć oszczędzać, trzeba wiedzieć na co oszczędzamy i powinien zacząć ten cały proces od identyfikacji swoich celów. W zależności od tego jakie to będą cele, wtedy we współpracy z bankiem będzie można znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Cele mogą być różne, od długoterminowych, jak na przykład zabezpieczenie emerytalne, do krótkoterminowych, w postaci, na przykład zebrania środków na przyszłe wakacje. – mówi Rafał Madej, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych PKO Banku Polskim.
Zdaniem 88 proc. badanych oszczędzanie jest powodem do dumy, ponieważ zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umożliwia samorealizację, a co więcej jest przejawem rozsądku, zapobiegliwości i racjonalnego postępowania. Dlatego nie należy bać się oszczędzania i zarządzania budżetem, tylko zacząć już dziś i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze specjalistą, który będzie w stanie zaproponować nam najlepsze rozwiązanie w naszej sytuacji.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016