Polacy oszczędzają na emeryturę?

Polacy oszczędzają na emeryturę?

Coraz więcej osób decyduje się na indywidualne oszczędzanie w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. W 2010 roku ponad połowa Polaków nie oszczędzała i nie planowała odkładania dodatkowych środków finansowych z myślą o emeryturze. Obecnie liczba osób gromadzących środki na przyszłość znacznie wzrosła. Na tę chwilę już tylko 20% obywateli w ogóle nie myśli o indywidualnym oszczędzaniu, licząc na zadowalające wypłaty z ZUS lub OFE.

– Poziom świadomości Polaków jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę i zabezpieczenie swojej przyszłości wzrasta z roku na rok. Z badań przeprowadzonych w 2010 roku wynikało, że ponad 55 proc. Polaków nie odkładało nic na emeryturę. Na ten moment dane pokazują, że takie podejście ma już tylko 25 proc. ankietowanych. Zdecydowanie mniej osób nie oszczędza w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. Coraz więcej młodych Polaków zaczyna myśleć o emeryturze. – mówi Karina Trafna, dyrektor sprzedaży jednego z funduszy inwestycyjnych.

Według większości respondentów, aby godnie żyć na emeryturze, należy (poza ZUS i OFE) zaoszczędzić ok. 500 tys. złotych. Do 200 złotych miesięcznie – taką kwotę na późniejsze wydatki, w tym również emeryturę, zamierza odkładać najwięcej respondentów w 2015 roku. Z kolei w pytaniu dotyczącym kwoty, którą respondenci mogliby swobodnie wygospodarować w budżecie miesięcznym, najwięcej ankietowanych wskazało 100 złotych. Czy odkładanie 100 zł miesięcznie wystarczy, aby zabezpieczyć się finansowo na emeryturę?

– Polacy uważają, że 100 złotych jest kwotą do zaakceptowania, która nie obniża ich stanu życia i nie ma jakiegoś większego przełożenia na ich budżet. – mówi Karina Trafna.

– Kwoty, które przeznaczamy na oszczędzanie tak naprawdę nie muszą być duże przy założeniu, że zaczynamy oszczędzać je stosunkowo szybko, w młodym wieku. W Polsce istnieje jednak cały czas założenie, że jak jestem młody to na pewno zdążę odłożyć pieniądze. W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Każda młoda osoba, która zaczyna pracować wie, że od samego początku musi zacząć oszczędzać na emeryturę. Na początku te kwoty są niewielkie. Jednak po 30, lub 40 latach oszczędzania mają one znaczenie. Suma, która uzbiera się na końcu robi wrażenie pozwala godnie żyć. – dodaje Karina Trafna.

Źródła: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.