
Polacy poznają wiek swojego serca
Już w maju rusza III edycja programu, którego głównym celem jest edukacja Polaków na temat profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego oraz zachęcenie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. W ramach działań przewidzianych na ten rok mieszkańcy 50 polskich miast zostaną ja objęci bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi.
Tym razem poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi oraz określenia wieku serca, pacjenci będą mieli okazję sprawdzić poziom cholesterolu we krwi. Wstępne wyniki raportu „Wiek serca Polaków” pokazują, że wiek serca wielu Polaków jest znacznie wyższy niż ich wiek metrykalny. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, z największą liczbą osób, których wiek serca jest wyższy od metrykalnego.
– Mamy jeszcze wiele do zrobienia jeżeli chodzi o prewencje chorób sercowo-naczyniowych, czyli zawałów serca, udarów mózgu. Duża grupa osób ma podwyższone ciśnienie, szczególnie mężczyźni. Dodatkowo, obserwujemy też znaczną część osób z nadwagą i otyłością. Większość niepokojących wyników jest u mężczyzn. Zdecydowanie mają wyższy wiek, maksymalnie – prawie o 17 lat starsze serca niż w rzeczywistości mają lat. – mówi dr Łukasz Wierucki, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kampania ma na celu prowadzenie działań prewencyjnych, które zmienią styl życia i nawyki wielu osób – by obniżyć wiek ich serca.
– W tym roku nowa edycja kampanii wiąże się z prowadzeniem nowego pomiaru cholesterolu. Jest to ważna i skuteczna metodyka opierająca się na obliczaniu aplikacji wieku serca, która pozwoli na zmniejszenie ryzyka zawału serca, czy udaru. – dodaje prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
źródła: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016