Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza

W tym tygodniu Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na kilka ciekawych wydarzeń, m.in. warsztaty Sumi-e, spotkanie z Pawłem Patorą – autorem książki „Ludzie Łodzi” i wykład Doroty Bielskiej „Kobieta w baśniowym lesie”.

Dzień pisma ręcznego – warsztaty Sumi-e

Sumi-e to jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). Główne motywy japońskiej sztuki Sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Według mistrzów Sumi-e, tworzenie przy zastosowaniu jedynie czerni i bieli jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualną interpretację danego tematu.
Warsztaty to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, że talent nie najważniejszy, bo liczy się chęć poznania siebie, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich możliwości.
Miejsce: Filia Karolew (ul. Bratysławska 6a, Łódź). Wstęp wolny, obowiązują zapisy telefoniczne: tel. 42 687 02 07.
22 stycznia, godz. 16:00 (wtorek)

Spotkanie z Pawłem Patorą – autorem książki „Ludzie Łodzi”

Książka „Ludzie Łodzi” to wywiady ze znanymi łodzianami o tym, dlaczego czują się związani z Łodzią, co ich zachwyca, a co zmieniliby w swoim mieście, a także o tym, co w życiu naprawdę istotne. Gośćmi wieczoru będą m.in. Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Jacek Moll i Krzysztof Cwynar – jedni z bohaterów książki.

Paweł Patora to z wykształcenia matematyk, a od 1980 r. dziennikarz. Wcześniej nauczyciel i rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej. Były redaktor naczelny w łódzkich redakcjach Gazety Wyborczej i Super Expressu. Pracował też w Telewizji Łódź, a ostatnio przez ok. 20 lat w Dzienniku Łódzkim. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Łodzi Akademickiej dla Dziennikarzy „Honor Academicus”. Został też odznaczony Medalem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W latach 2001-2006 był prezesem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od wielu lat prowadzi warsztaty z dziennikarstwa prasowego dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorem trzech tomików wierszy satyrycznych, fraszek i limeryków: „Pokochaj teściową”, „Pokochaj teścia” i „Pokochaj siebie”, a także autorem programów kabaretu seniorów „Bi-Ba-Bo”.
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a, Łódź). Wstęp wolny.
24 stycznia, godz. 18:00 (czwartek)

Kobieta w baśniowym lesie – wykład Doroty Bielskiej

W najbliższy piątek Poleski Ośrodek Sztuki rozpocznie cykl wykładów o kobiecie w kulturze. Spotkania będzie połączone z prezentacją wybranego dzieła (filmu, spektaklu, obrazu, performansu, ilustracji książkowych itp.) i okazją do dyskusji w przyjaznej atmosferze, przy kominku i herbacie.

Wykład Doroty Bielskiej to próba współczesnego odczytywania archetypów kobiecości w baśniach, bajkach i legendach. Celem spotkania jest głęboka refleksja nad naturą i istotą kobiecości zarówno w kontekście archetypów kulturowych, jak i zmian społeczno-cywilizacyjnych, które stawiają kobietom i mężczyznom nowe wyzwania.
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a, Łódź). Wstęp wolny.
25 stycznia, godz. 18:30 (piątek)

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.