Połowa Polaków uważa brak mieszkania za najważniejszy problem

Połowa Polaków uważa brak mieszkania za najważniejszy problem

Ponad połowa Polaków uważa brak mieszkania i perspektyw na jego zdobycie za jeden z najważniejszych problemów polskich rodzin. Według przeprowadzonego w czerwcu tego roku badania Millward Brown dla fundacji Habitat for Humanity Poland kwestia braku mieszkania jest dla nas ważniejsza nawet od braku odpowiedniej służby zdrowia czy poczucia bezpieczeństwa obywatelskiego.

Ponad połowa badanych wskazuje na jakiekolwiek problemy mieszkaniowe. Częściej dotyczą one remontu lub zmiany na lepsze, ale nadal 15% badanych nie może się usamodzielnić, a co najmniej 15% ma problem z regularną spłatą zobowiązań związanych z mieszkaniem.

– Według naszych ostatnich badań zleconych firmie Millward Brown ponad 50% polskiego społeczeństwa wskazuje na problem braku mieszkania i perspektywy na jego rozwiązanie jako jeden z 3 kluczowych problemów po: niskich zarobkach i bezrobociu. W największych miastach Polski jest to drugi pod względem ważności problem dla Polaków. – mówi Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity.

– Z europejskich statystyk wynika, że Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o zabezpieczenie potrzeb swoich obywateli. Badania wskazują, że 2/3 respondentów zna osoby, które odkładają z tego powodu założenie rodziny. Paradoksalnie osoby, które uzyskały kredyt mieszkaniowy, właśnie po ty, by stworzyć miejsce dla rozwoju rodziny, nie decydują się na kolejne dziecko. Wynika to z obciążenia kredytu na budżet domowy. – dodaje Małgorzata Salamon.

21% badanych zna wiele takich osób, które odkładają decyzję o posiadaniu dziecka ze względu na sytuację mieszkaniową, 26% kilka, a 17% 1-2 takie osoby. Co ciekawe dotyczy to głównie osób mieszkających w dużych miastach.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że brak mieszkania dla Polaków jest większym problemem niż kłopoty ze zdrowiem, czy nawet z poczuciem bezpieczeństwa obywateli. Badanie, które przeprowadziliśmy jest trzecim badaniem i wyniki w 2009 pokazują, że ta sytuacja była troszkę lepsza. 47% badanych wskazało problem mieszkaniowy jako jeden z trzech kluczowych problemów. Z kolei w tym roku aż 52% uważa to za zasadniczy problem. Jak widać sytuacja uległa pogorszeniu. –mówi Małgorzata Salamon

– W naszym badaniu 30% ankietowanych uznało, że brak możliwości zamiany mieszkania na lepsze miejsce – jest kluczowym problemem. Taka sama liczba osób wskazała brak możliwości przeprowadzenia remontu. Inne problemy, które podano, dotyczą opłaty czynszu, opłaty za media, czy spłatę kredytu mieszkaniowego. – dodaje Małgorzata Salamon

Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.