Polski senior w lepszej formie

Polski senior w lepszej formie

Polska zajmuje obecnie 41. miejsce wśród wszystkich krajów świata pod względem długości życia mieszkańców. W porównaniu do danych zgromadzonych w 1990 roku, żyjemy obecnie niemal o 7 lat dłużej. Analitycy GUS za powód takiego stanu rzeczy podają m.in. rozwój technologii medycznych oraz nowoczesne metody diagnostyczne. Duże znaczenie ma również rosnąca z roku na rok świadomość dotycząca zdrowego i aktywnego trybu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) minimalny poziom aktywności fizycznej określa zasadą 3x30x130 – minimum 3 razy w tygodniu, po 30 minut, przy tętnie 130 uderzeń na minutę. Kryterium to spełnia jednak zaledwie 30 proc. badanych osób. Co prawda Polacy coraz więcej uwagi poświęcają aktywnym formom spędzania czasu, jednak wciąż niepokojąco dużo, bo aż 38 proc. z nas, to osoby stroniące od aktywności. Największy odsetek tej grupy stanowią seniorzy – aż 59 proc. emerytów i rencistów przyznaje, że na co dzień nie uprawia żadnego sportu.

Zdrowie to najlepsza motywacja

Wiek ma największy wpływ na podejmowanie decyzji o aktywności fizycznej. Różnice pomiędzy osobami młodszymi a starszymi dotyczą jednak nie tylko częstotliwości, czy sposobu w jaki ćwiczymy, ale także tego, dlaczego w ogóle decydujemy się na aktywność. Młodzi ludzie znacznie częściej ulegają bieżącym trendom. Chodzą na siłownię i do klubów fitness, by kształtować atrakcyjną sylwetkę i nie odstawać od swoich rówieśników. Z wyników badań MultiSport Index 2018 wynika jednak, że dla niemal 7,5 mln społeczeństwa aktywność fizyczna to przede wszystkim zdrowie i relaks. Świadome tego są również osoby starsze, dla których samodzielność, czyli zachowanie sprawnego ciała i umysłu, to najistotniejszy wyznacznik jakości życia .

Mit aktywnego seniora

Wśród najczęstszych przyczyn rezygnacji seniorów z aktywności, wskazuje się obawy wynikające z negatywnych konsekwencji ćwiczeń. Są to różnego rodzaju urazy, które w następstwie pogarszają stan zdrowia. Mówi się również, że dla osób starszych istotne są także bardziej prozaiczne bariery – chociażby ta związana z wyjściem z domu, wejściem na nowy, nieznany teren i spróbowanie czegoś nowego. Problemy seniorów z opuszczeniem tzw. strefy komfortu to wynik licznych funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących aktywności osób starszych. W ich rozumieniu senior to wciąż osoba w dużej mierze bierna, skupiona na opiece nad wnukami i pracach domowych. Seniorzy zaś uznają, że codzienne obowiązki domowe to dla nich wystarczająca dawka ruchu, a sport to domena młodości. Nic bardziej mylnego – aktywność wskazana jest w każdej grupie wiekowej.

Karta sportowa dla seniora (Karta MultiSport Senior)

Karta MultiSport Senior Jednym ze światowych trendów fitness w 2019 roku są sportowe programy dla seniorów, promujące aktywność fizyczną jako zdrowy nawyk dla wszystkich pokoleń. Z tego przekonania wyszła również firma Benefit Systems, wprowadzając na rynek sportową kartę MultiSport Senior, przeznaczoną dla osób powyżej 60. roku życia. Daje ona możliwość korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenie całego kraju, raz dziennie do godz. 16:00. MultiSport Senior obejmuje takie aktywności jak m.in. zajęcia fitness, sauna, basen, joga, taniec, nordic walking czy siłownia – każdy znajdzie coś dla siebie. Zamówić ją można za pośrednictwem osoby posiadającej zwykłą kartę MultiSport, a wszystko zamyka się w kwocie 40 zł miesięcznie za kartę (więcej informacji o programie na www.multisportsenior.pl). A ćwiczyć warto choćby po to, by obniżyć ciśnienie tętnicze, które u 29 proc. Polaków – szczególnie osób starszych – jest zbyt wysokie.

Rozsądny pierwszy krok

Aktywność sportowa, niezależnie od wieku, wymaga zdrowego podejścia. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami młodymi, czy starszymi, liczy się rozsądek przy wprowadzeniu zmian w stylu życia. Jeśli przez lata nie ukształtowaliśmy odpowiednich nawyków sportowych, musimy dać sobie czas i stopniowo zwiększać codzienną porcję ruchu. Warto również dostosować ją do osobistych możliwości, biorąc pod uwagę nasze ograniczenia – czy to związane ze stanem zdrowia, czy z ogólną kondycją organizmu. Dlatego tak ważna jest konsultacja specjalisty, który skontroluje stan zdrowia i zasugeruje rodzaj wskazanej aktywności. Brak przeciwskazań lekarskich do dedykowanych ćwiczeń to podstawa. Warto również porzucić błędne myślenie, że sport posiada jakiekolwiek ograniczenia wiekowe. Według specjalistów, seniorzy nie powinni bać się też aktywności w obiektach sportowych. Zdarza się, że przeszkodą w drodze do aktywności seniorów jest obawa przed oceną innych, często młodszych ćwiczących. Szczególnie w obiektach sportowych, gdzie spotyka się ludzi młodych, może to wydawać się problemem. To jednak błędne przekonanie – widok ćwiczącego seniora jest przede wszystkim przejawem jego dużej świadomości w zakresie zdrowego trybu życia. W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że aktywny senior to rozsądny senior.

Więcej szczegółów na temat Karty Sportowej dla Seniora (Multisport Senior) znajdziesz pod LINKIEM lub pod numerem Infolinii: 22/242 44 00

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.