Bądź bystry u dentysty – porady dentystów z Poznania

Bądź bystry u dentysty – porady dentystów z Poznania

Do strachu przed wizytą u dentysty przyznaje się prawie 40 proc. Polaków. Książka „Bądź bystry u dentysty” to porady dentystów z Poznania, które pozwolą w humorystyczny sposób oswoić lęk.

Statystyki są alarmujące – ponad 90 proc. Polaków cierpi na próchnicę. Jedną z przyczyn przekładania wizyty u stomatologa jest strach przed leczeniem. Według badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” aż 39 proc. naszych rodaków boi się borowania i bólu u dentysty. W skrajnych przypadkach lęk może przybierać postać dentofobii, czyli strachu przed wizytą i leczeniem u stomatologa. Aby pokonać strach można stosować techniki relaksacyjne i bezbolesne znieczulenia (np. komputerowe lub gazem rozweselającym). Można też poznać porady dentystów z Poznania: Doroty i Przemysława Stankowskich oraz Roberta Białacha. Stomatolodzy wydali nową wersję poradnika dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa”.

– Strach przed dentystą to powszechny problem wśród Polaków, nie tylko tych najmłodszych. Często ma to swoje źródło w złych doświadczeniach z przeszłości. Dlatego angażujemy się w walkę z dentofobią, staramy się edukować pacjentów na temat znaczenia zdrowia i higieny jamy ustnej, zarówno w gabinecie, jak w mediach. Owocem takiego podejścia jest poradnik „Bądź bystry u dentysty”, który jest pigułką wiedzy na temat stomatologii, łączy humor oraz kwestie praktyczne – mówią autorzy „Bądź bystry u dentysty”.

Kompendium wiedzy w przystępnej formie

Autorzy z dystansem i humorem poruszają temat najczęstszych dolegliwości stomatologicznych oraz doradzają jak im zapobiegać, podpowiadają też, jak dbać o zęby na co dzień, jak zwalczyć swój strach przed leczeniem i jakie rozwiązania proponuje współczesna stomatologia. Książka w lekki i przystępny sposób przeprowadza czytelnika m.in. przez proces diagnostyki, leczenia próchnicy, zabiegi stomatologii estetycznej, przybliża problem paradontozy oraz rozwiewa mity stomatologiczne. Opowiadania przeplatane są grafikami znanego satyryka oraz ilustratora – Henryka Sawki. Elementy gelotologii, czyli terapii śmiechem, mogą pomóc przełamać blokadę przed leczeniem u pacjentów.

– Śmiech może być najlepszym lekarstwem na strach przed dentystą. Badania potwierdzają, że rozładowuje stres, odpręża, wzmaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, a nawet wzmacnia układ odpornościowy. Lektura poradnika przed wizytą nie tylko lepiej przygotuje pacjenta, wyjaśniając kwestie techniczne związane z leczeniem, ale także pomoże mu się zrelaksować przed zabiegiem i zdystansować do swojego strachu – tłumaczy Dorota Stankowska, stomatolog z Poznania i współautorka poradnika.

Dorota Stankowska

Dorota Stankowska

Porady dentystów wzbogacone o nowoczesną ortodoncję

Nowa wersja to kontynuacja pierwotnego przewodnika po tajnikach stomatologii. Tym razem poradnik wzbogacony jest o rozdział poświęcony ortodoncji autorstwa poznańskiego ortodonty. – Stomatologia wciąż się rozwija, więc i my idąc z duchem czasu zdecydowaliśmy się zaktualizować publikację, tak by stanowiła kompletne, ale przystępne kompendium wiedzy dla pacjenta. Rozdziałem o nowoczesnej ortodoncji przypominamy o znaczeniu korekty wad zgryzu. Mówimy, że proste zęby to nie tylko droga do zawsze udanego selfie, nieodłącznego w tych czasach, ale również jeden z elementów zdrowego stylu życia – wyjaśnia Robert Białach, stomatolog i współautor odświeżonej wersji poradnika.

Robert Białach

Robert Białach

„Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa” to wydanie II rozszerzone poradnika stomatologicznego dla pacjentów, który swój debiut miał w 2013 roku. Jak przekonują autorzy, jest to pierwszy poradnik stomatologiczny dla pacjentów dorosłych w Polsce. Książkę można kupić w księgarniach na terenie całego kraju oraz na stronie: www.stankowscybialach.pl.

 

Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa

Książka Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć piękny uśmiech i nie bać się stomatologa

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.