Potrzebny koncentrator tlenu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Potrzebny koncentrator tlenu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Trzecia fala epidemii nasuwa myśli: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Pomocny może się okazać koncentrator tlenu, czyli urządzenie przeznaczone do tlenoterapii polegającej na dostarczaniu organizmowi skoncentrowanej ilości tlenu. Koncentrator wspomaga leczenie choroby COVID-19. Korzystają z niego także osoby borykające się problemami układu krążenia, górnych dróg oddechowych i astmą. Schorzenia te mogą zagrażać życiu, a urządzenie jest dla chorych ratunkiem.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czy można wypożyczyć koncentrator tlenu?

Do niedawna w sklepach medycznych można było wypożyczyć koncentrator tlenu. Cena wypożyczenia wahała się od 150 do 200 zł za miesiąc. Obecnie, w czasie pandemii, jest to praktycznie niemożliwe. Dziś firmy oferują jedynie sprzedaż urządzeń, których cena oscyluje w granicach od 2 tysięcy do 10 tysięcy złotych.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które dostarcza choremu tlen. Jak dokładnie się to dzieje? Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia, w skład którego wchodzi tlen (21 proc.), azot (78 proc.) oraz śladowe ilości innych gazów (ok. 1 proc.). Następnie koncentrator absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu przekraczającym 90 proc. – mówimy wówczas o tlenie medycznym. Sprzęt dodatkowo filtruje, oczyszcza i – jeżeli wyposażony jest w specjalny pojemnik – nawilża podawany gaz. Tlen podawany jest choremu za pomocą specjalnych cewników do podawania tlenu przez nos -popularnie nazywane są „wąsami” do podawania tlenu, lub przez maskę tlenową. Urządzenie może pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę, dostarczając określoną objętość tlenu w czasie minuty. Oferowane przez lidera tlenoterapii – firmę Timago z Bielska-Białej koncentratory YUWELL generują przepływ tlenu w zakresie od 1 l do aż 8 litrów w przypadku koncentratorów tlenu do użytku profesjonalnego.

Jak długo stosować tlenoterapię?

Każda decyzja o użyciu koncentratora tlenu i rozpoczęciu tlenoterapii powinna być skonsultowana z lekarzem. Tylko lekarz może odpowiedzieć na pytanie – jakie stężenie tlenu będzie dla nas idealne oraz jaki przepływ powinno zapewniać nasze urządzenie. Znając odpowiedzi na te pytania, kupimy urządzenie dopasowane do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koncentratora tlenu?

Koncentratory tlenu będące wyrobami medycznymi nie należą do urządzeń najtańszych, jednak kierowanie się wyłącznie ceną przy wyborze sprzętu jest nietrafione, a może być niebezpieczne. Dlaczego? W Internecie pojawiło się mnóstwo tanich produktów, które nie koncentrują tlenu w stopniu pożądanym, co może nam dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Co jest zatem ważne?

Stopień koncentracji tlenu

To najważniejszy czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę. Tak naprawdę im wyższa koncentracja tlenu, tym lepiej. Zalecamy odrzucić koncentratory, które oferują stopień koncentracji tlenu na poziomie 50-60%. Mimo atrakcyjnej ceny nie wpłyną na poprawę życia osoby chorej. Na rynku są dostępne koncentratory, które nie tylko koncentrują tlen, ale także oczyszczają i ogrzewają podawaną mieszankę. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia koncentrującego tlen na poziomie 90-96%.

Głośność

Co do zasady koncentrator jest urządzeniem głośnym. Większość koncentratorów charakteryzuje się głośnością powyżej 40 dB. Jest to parametr, który trzeba wziąć pod uwagę w szczególności, że większość czasu pracy takiego koncentratora przypada na godziny nocne. Pocieszające jest, że użytkownik stopniowo przyzwyczai się do wydzielanego szumu specyficznego dla tego urządzenia i po pewnym czasie nie będzie go zauważał.

Zużycie prądu

Koncentratory tlenu zużywają dość dużo prądu, tym bardziej że w większości przypadków przeznaczone są do pracy ciągłej. Jest to powód, dlaczego warto zainwestować w nowoczesny koncentrator tlenu, za który być może zapłacimy trochę więcej, ale który w perspektywie czasu pozwoli nam zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.

Waga

Jest to w zasadzie parametr odnoszący się bardziej do koncentratorów przenośnych. Jeśli ma być zabierany w podróż, warto by był jak najlżejszy. Wówczas idealny byłby taki ważący maksymalnie 5 kilogramów. Jeśli chodzi o koncentratory stacjonarne, waga nie ma takiego znaczenia, gdyż koncentrator stoi i nie ma potrzeby przemieszczania go. Ile może ważyć taki stacjonarny koncentrator? W zależności od rozmiarów i przeznaczenia (użytek domowy lub profesjonalny) koncentratory ważą od 5 do nawet 28 kg.

Przeznaczenie koncentratora

Sytuacją idealną byłoby zaopatrzyć się w przenośny i stacjonarny koncentrator, ale mało kto może sobie na to pozwolić. Poza tym należy postawić sobie pytanie – czy osoba chora będzie się przemieszczać, czy też będzie koncentratora używać jedynie stacjonarnie – co niewątpliwie ma miejsce w większości przypadków. Postawienie sobie takiego pytania z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji.

Koncentrator tlenu to urządzenie ratujące zdrowie i życie, a jego dobór i decyzja o zakupie powinna być poprzedzona rozmową z lekarzem. Doświadczenie TIMAGO w leczeniu tlenem i oferowane przez firmę modele z pewnością spełnią wymagania osób potrzebujących tlenoterapii. Koncentratory tlenu firma z Bielska-Białej ma cały czas na stanie, a ich zakup to nic prostszego – wystarczy skontaktować się z jakimkolwiek sklepem medycznym (stacjonarnym lub internetowym). W przypadku wątpliwości, który model wybrać, zapraszamy do kontaktu: 33 499 50 00 lub info@timago.com. Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji i podpowie, który model wybrać oraz wskaże dogodne miejsce, gdzie można taki koncentrator zakupić, aby być przygotowanym na walkę ze skutkami COVID-19. Timago International Group to wyłączny dystrybutor marki YUWELL w Polsce i Europie Wschodniej.

Więcej informacji na temat sprzętu do tlenoterapii na stronie internetowej TUTAJ

Koncentratory tlenu (Galeria)

Artykuł Partnerski

Może Cię zainteresować:

Szczepienia przeciw Covid-19. 20 pytań i odpowiedzi dot. SENIORÓW

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds