Pożegnanie karnawału we Wrocławskim Centrum Seniora

Pożegnanie karnawału we Wrocławskim Centrum Seniora

W tym roku seniorzy hucznie zakończyli okres karnawału we Wrocławskim Centrum Seniora. We wtorkowe popołudnie, 17 lutego, grupa o-CAL-eni zorganizowała kolejne spotkanie z cyklu „Polskie obyczaje i tradycje”. Tym razem seniorzy mieli okazję poznać zwyczaje związane z Kaziukami, ostatkami oraz tłustym czwartkiem.

Sala wypełniona była po brzegi. Zapisy na to wydarzenie zakończyły się już kilkanaście dni wcześniej. Wszystkich gości wprowadziła w tematykę spotkania przewodnicząca grupy o-CAL-eni pani Ewa Rapacz. Było ono podzielone na kilka części. Na początek prowadzący opowiedzieli o Kaziukach – poświęconym przez Wilnian królewiczowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Następnie seniorzy poznali historię tłustego czwartku. W tym momencie nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku dla każdego z gości. Po tych przyjemnościach nadszedł czas na opowieść o Środzie Popielcowej i 40-dniowym poście. Wcześniej trwał on krócej, bo tylko tydzień, a obecną długość Wielkiego Postu ustanowił papież Grzegorz VI. Post ma pomóc oczyścić człowieka zarówno pod względem fizycznym jak i duchowym. Tym razem uczestnicy spotkania poznali nie tylko polskie obyczaje i tradycje związane z zakończeniem karnawału i rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu. Usłyszeli również o zwyczajach europejskich.

Na koniec, zgodnie z zapowiedziami, nadszedł czas na aktywne pożegnanie się z karnawałem, czyli na taniec. Podobnie jak na spotkaniu, które inaugurowało karnawał, teraz seniorzy również tańczyli klanzę, czyli tańce integracyjne z różnych stron świata. Zabrzmiały takie utwory jak „Orzeszek”, „Katiusza”, „Walc meksykański” oraz na zakończenie „Bujany walczyk”. Choć rozpoczął się już czas postu i wstrzemięźliwości, to seniorzy dzięki grupie o-CAL-eni na długo pozostaną w karnawałowym nastroju.

Kamil Zychmański, WCS

fot. Tadeusz Wilk

17.02_zakończenie karnawału_2_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_3_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_4_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_5_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_6_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_7_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_8_fot. Tadeusz Wilk 17.02_zakończenie karnawału_1_fot. Tadeusz Wilk

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.